Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Wczorajsza sesja handlowa stała pod znakiem wypełnienia pełnej struktury, na którą oczekiwałem już od piątkowego rozdania kart przez niemiecki rynek. Cierpliwość popłaca, a sam ruch nie zawsze wykonywany jest ściśle według schematu – mieszcząc się w określonym przedziale czasowym – dlatego tym bardziej jestem ukontentowany wczorajszą sesją handlową. Zaraz po otwarciu sesji europejskiej rynek dotarł do preferowanej strefy dolnego ograniczenia, po czym walczył o wystosowanie stosownej kontry obozu byków. Nic w tym dziwnego – kiedy wykres dociera do ważniejszych poziomów – i są one uwzględnione przez naszą analizę – to tego typu reakcja powinna być raczej formalnością.

WYKRES DAX H1 14.05.2019
DAX H1 14.05.2019

Po nieudanej próbie odbicia (choć w sumie miało ono blisko 60 punktów) niedźwiedzie nadal nie odpuściły i wystosowały kolejny cios – czego efektem było finalne dotarcie do strefy docelowej dla pozycji krótkich intraday. Tutaj po raz kolejny idealna reakcja w postaci wyhamowania spadków. Mimo tego, że wykres dotarł do poziomu w okolicach godziny 14:00 (a więc jeszcze na sesji pre-marketowej) nadal utrzymuje ten poziom do momentu pisania tej analizy (godz. 07:10).

Obecna strefa jest pod kilkoma względami istotnym poziomem. Przede wszystkim jest to strefa z interwału D1, który pokazywałem oraz o której mówiłem już wielokrotnie w ciągu ostatnich analiz. Strefę tę nazwałem “Strefą re-testu” ponieważ właśnie rynek powinien re-testować ją przed finalną kontynuacją ruchu wzrostowego, gdzie celem docelowym dla całości zakresu wzrostowego w tym roku jest poziom 12.900 punktów. Drugim powodem nadania istotnej wartości tego poziomu jest fakt, że rynek właśnie wkroczył w strefę cen uśrednionych w kontekście klasycznego podejścia analizy interwału D1. Do określenia takiego stanu warto użyć średniej SMA50 oraz zastosować dla niej ‘poziomy’ +900 oraz -900 na platformie. Mowa oczywiście o kontekście interwału D1.

wykres DAX D1 14.05.2019
DAX D1 14.05.2019

Wówczas ujrzymy coś na wzór trzech średnich tworzących kanał (górne ograniczenie, środkowy poziom oraz dolne ograniczenie). Nie jest to naturalnie strategia w stylu ‘kupuj/sprzedaj gdy tylko poziom zostanie osiągnięty‘. To strategia określająca potencjalne miejsca docelowe w ruchu typu mean reversion. I właśnie do takiej stref dotarliśmy, choć jest ona nieco głębsza niż oznaczone to zostało na wykresie H1. Finalnie, strefa ta posiada górne ograniczenie na poziome 11.880 a dolne w strefie 11.700.

Ostatnim spadkom pomógł jednak fakt nawarstwienia się kilku mniej lub bardziej ciekawych sytuacji. Przede wszystkim kilka spółek niemieckiego indeksu jest narażone w ostatnim czasie na wzmożoną wyprzedaż. Są to m.in Siemens, Allianz, Wirecard, ThyssenKrupp oraz BASF. Te spółki, będące mniej lub bardziej topowymi – w ostatnim czasie są pod znaczną presją – co zresztą wyraźnie widać po wykresie. Warto mieć to na uwadze.

Tymczasem przechodzimy do planu na dzień dzisiejszy, czyli sesję handlową intraday we wtorek, 14.05. Przyznam szczerze, że są sesje handlowe, które można rozgrywać na ślepo i wystarczy spojrzeć na wykres, aby widzieć jasny, klarowny i sensowny scenariusz. W tym momencie – choć nasuwają się potencjalne scenariusze, ryzyko związane ze spółkami nieco wzrosło. Dlatego na dziś zalecana jest ostrożność w kwestii zawierania pozycji długich – choć te z punktu widzenia poziomu byłby zasadne.

A więc, dwa poniżej przedstawione scenariusze na dziś. Oba mówiące o tym, że w pierwszym ruchu powinno nastąpić jeszcze jedno obniżenie notowań. Jeśli chcieć rozegrać to, co od początku było planowane (scenariusz 1) wówczas z tych poziomów pierwsza kontra do góry powinna się pojawić. Celem wówczas może okazać się poziom 12.150. W drugim przypadku, jeśli zejście będzie raptowniejsze, i nadal będzie czuć presje podażową, wówczas bezpieczniejszy scenariusz będzie, kiedy reakcji popytowej będziemy szukać w okolicach poziomy dolnego ograniczenia strefy re-testu z D1 – oznaczonej niżej na wykresie (schemat 2).

wykres DAX H1 14.05.2019
DAX H1 14.05.2019

Dzisiejszy szablon na DAX dostępny jest do pobrania tutaj.

Jednocześnie przypominam, iż w piątek odbędzie się webinar – spotkanie online, podczas którego omówiony zostanie szczegółowo niemiecki indeks DAX wraz ze średnioterminowymi projekcjami. Warto wówczas być z nami. Link do zapisu pojawi się w ciągu najbliższych odpraw.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 14.05 (poziomy zostaną uzupełnione po godzinie 09:00!)
R3 = 12.439
R2 = 12.187
R1 = 12.029
P.P = 11.935
S1 = 11.777
S2 = 11.683
S3 = 11.431

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here