Naga MarketsStrategia PSV: DAX przekracza 13.460 pkt, negacja czy krótkoterminowe wyjście?Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Niemiecki indeks DAX podczas piątkowej sesji handlowej w końcu popuścił wodzę fantazji generując ruch na nieco ponad 300 punktów. Można by powiedzieć ‘w końcu’, ponieważ rynek długo oczekiwał tego typu zejścia i testu dolnych poziomów. Podczas ostatniego wpisu PSV omawiany był temat spadku z określeniem pierwszej fali do zakresu 12.860 punktów – co wynikało bezpośrednio z rynku wolumenowego (profilu wolumenowego). Co ciekawe, poziom ten został prawie zaliczony – zabrakło do całkowitego wypełnienia tej strefy niecałych 20 punktów. Patrząc przez pryzmat ponad 300-stu punktowego spadku stanowi to dla mnie umowną granicę błędu. Co to oznacza dla rynku?

wykres DAX H4 03.02.2020
DAX H4 03.02.2020

Teoretyczne nic. Poziom jak każdy inny zarówno dla inwestorów jak i samego indeksu. W praktyce jednak stanowi to nadal poziomy już wcześniej testowane (dokładnie 10 grudnia ubiegłego już roku) więc na rynku tak naprawdę jeszcze do niczego szczególnego lub nadzwyczajnego nie doszło. Rynek generuje tym samym pierwsze pro-spadkowe nastawienie względem możliwości głębszego zejścia – jednak nadal nie można powiedzieć, aby sygnały spadkowe były jakoś nadzwyczajnie potwierdzane. Dołek jeszcze jest utrzymywany.

Powyższe dotyczy rzecz jasna konserwatywnego podejścia, ponieważ te bardziej elastycznie o spadkach mówiło już dawno – stąd też wspominany podczas piątkowej sesji poziom 12.860 punktów: ” (…) Tak jednak widzę dzisiejsze rozegranie – na poziomach niższych – intraday oraz na kolejne sesje. 12.860? Dlaczego nie? Profil ‘głośności’ na taką ewentualność wskazuje. Tymczasem, więcej na kanale Telegram – sygnały wytworzone będą dziś brane przede wszystkim pod uwagę.

Dziś oczywistością będzie obserwacją dołka, więc i interwał wyższy, bo H4 będzie służył od obserwacji. Jako, że dziś poniedziałek – powiem zachowawczo – handel powinien uwzględniać ryzyko odbicia indeksu mimo tak mocnego spadku podczas piątkowej sesji. Nie oznacza to ‘łap dołki’ – tylko raczej ‘obserwuj, czy nie zostanie utworzone LOD w okolicach 12.950/60 pkt’. Aby na indeksie można było się ponownie dobrze zapiąć dla dalszych spadków z perspektywy handlu swing – odbicie do 13.180/90 pkt byłoby wręcz idealne.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 31.01
R3 = 13.567
R2 = 13.420
R1 = 13.175
P.P = 13.028
S1 = 12.782
S2 = 12.635
S3 = 12.390

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here