Naga MarketsStrategia PSV: DAX przekracza 13.460 pkt, negacja czy krótkoterminowe wyjście?Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Niemiecki indeks postanowił w końcu wypełnić żądania zamachowca, który od kilku dni zabarykadowany za światową konsoletą handlową grozi całemu światu. Pierwsza reakcja rynków zdawała się przejmować, ale zaraz po tym – na kilka tygodni indeksy jakby oswoiły się z tym stanem rzeczy i przyjęły taktykę, że z terrorystami się nie negocjuje. Teraz, kiedy zamachowiec rozpycha się łokciami i pokazuje, że faktycznie są pokrycia w jego groźbach – nagle zapanował nieład i popłoch.

A teraz tak serio podchodząc do ostatnich sesji mam wrażenie, że świat staje już zupełnie na głowie. Według niektórych, a jest ich na tyle dużo, że w sumie napisać powinienem – “według większości” albo “według tych, co opisują rynki a nie uskuteczniają na nich handlu” – rynki finansowe nie działają technicznie. Ba, nawet fundamentalnie. Działą pod wpływem zdarzeń losowych, chwilowych i pełną dozą irracjonalizmu. Technika to przypadek, fundamenty to jakiś żart a jedyne co się liczy – to coronavirus.

Czort z tym, że od przynajmniej trzech tygodni wypełniany schemat w zdecydowanej większości wykonanego ruchu został już omówiony, czy to na aktualności DAXa, czy to podczas porannych PSV, które właśnie czytamy. Nie – to wszystko przypadek i wszystko co wiedzieliśmy dotychczas możemy wsadzić między książki. Żeby nie popaść w kompletną paranoje (jak puste półki we Włoskich supermarketach i sianie paniki, która z całą pewnością jest niezbędna do pomocy) trzeba chyba odizolować się od czytania mediów w ostatnim czasie i skupić się na tym, co robimy najlepiej.

Tymczasem (choć nie wiem czy to ma sens, bo to pewnie zrobi również coronavirus) z technicznego punktu widzenia rynek poszedł za ciosem generując kolejny dzień czystego jak łza spadku. To okres testu dla inwestorów, ponieważ jak wielokrotnie pisałem w swoich wpisach (tak, każdy może dojść do takiego wniosku, bez przymusu czytania innych) rynek spadkowy jest ciężki do handlu – zwłaszcza intraday. Nie chodzi o zapięcie po cichu jednej czy kilku pozycji przed kilkoma dniami i wyskoczenie z nimi jak prezent z worka kiedy w końcu zacznie spadać, tylko faktycznego podejścia do handlu intraday. Wszystkie ustalenia dotyczące spadku, które rodziły się w głowie traderom w ostatnich tygodniach teraz mogą zmieniać się jak chorągiewka na wietrze pod wpływem mocnego ruchu. Dlatego warto mieć się na baczności i pilnować czy handlujemy zgodnie z tym, co ustalaliśmy wcześniej, czy też zaczynamy kombinować pod wpływem zmienności.

Dla mnie rynek wykonał to co miał zrobić z nawiązką. Strzelenie strefy 13.800, potem ściągnięcie rynku przed końcem opcji z lutego, następnie małe podbicie i wybicie 13.000 punktów. Co dalej? Dobre pytanie. Teraz trzeba poczekać co rynek zrobi dalej, skupić się tylko na handlu intraday a nie pozycyjnym i dać sobie odpocząć, bo statystycznie największe błędy wykonywane w handlu dzieją się zaraz po skończonym setupie. Jeśli coś ciekawego pojawi się – poinformuję o tym jak zawsze. Zresztą, 6 marca w piątek słyszymy się w kolejnym spotkaniu “Aktualnej sytuacji na DAX”

Z podejścia intraday jak poniżej. Screen wyjątkowo “na czarnym tle roboczym”, platformy, na której handluję, ponieważ nie mam naniesionego planu na “poglądowe wykresy”. Jedynym sensowym podejściem dla mnie będzie wybicie dołka widocznego na wykresie i po powrocie ponad poziom 12.620/30 ponowne handlowanie na systemie recovery do zakresu 12.950/60. Niewielki swing w stronę odbicia / odrobienia części strat przed dalszym planem na rozegranie ewentualnych spadków.

WYKRES DAX D1 26.02.2020
DAX D1 26.02.2020

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 26.02
R3 = 13.537
R2 = 13.347
R1 = 12.984
P.P = 12.795
S1 = 12.432
S2 = 12.242
S3 = 11.879

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here