Naga Markets

Strategia PSV: Testowanie wczorajszego dołka - zakres 12.730/40 nadal broniony

Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Cykl ten nie tylko przybliża posługiwanie się metodą ale również szacuje kolejne kroki indeksu DAX. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.

  • Wczoraj poznaliśmy istotne informacje dla rynków światowych
  • Rynki zareagowały cofnięciem, chociaż to złoto odczuło największą presję
  • Obecnie DAX znajduje się jeszcze w pozytywnym terytorium

Rynek po danych FED – co takiego powiedziano?

Wczoraj Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych poinformowała, że członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie opowiedzieli się za pozostawieniem kluczowej stopy procentowej na niezmienionym poziomie w pobliżu zera. W tłumaczeniu Bank Centralny podał, że wskaźniki aktywności gospodarczej i zatrudnienia w kraju wzmocniły się dzięki rosnącej liczbie szczepień i silnemu wsparciu politycznemu.

Nawet najbardziej dotknięte pandemią sektory wykazały poprawę. W tym wszystkim Fed ostrzegł jednak, że inflacja wzrosła, jednak według decydentów – wzrost ten jest “czynnikiem przejściowym”. Niemniej jednak, oczekiwania co do inflacji zasadniczej na ten rok zostały podniesione do 3%, a większość członków FOMC przewiduje obecnie dwie podwyżki stóp w 2023 roku.

Innymi słowy rynek w sumie spodziewał się takiego stanowiska banku centralnego. Dlatego też ta reakcja wczorajsza nie była jakaś zatrważająca. Okej, amerykanie przecenili się – ale chyba nikt nie myślał, że rynki obejdą się bez żadnego tąpnięcia. Na ten moment patrząc na rynek widać, że zejście zejściem, ale w kalesony to nikt nie narobił. Czy to będzie pretekst do spadków?

Na razie DAX utrzymuje się powyżej zakresu 15.600 a to jest dla mnie kwestia być albo nie być dla dalszego ruchu. Jasne, można sobie próbować dalej łapać szczyty – jak przez ostatnie trzy miesiące wstecz i łapać SL za SL’em, ale dla rozegrania swingu spadkowego jak dla mnie potrzeba czegoś więcej, niż tylko brak zaufania co do “nadzwyczajnej mocny utrzymującej indeks”. Traderzy mają to do siebie, że zawsze próbują być mądrzejsi od rynku i zachowują się tak, jakby to od nich miało zależeć – i ich “racjonalności” w postrzeganiu sytuacji w około – jak rynek się zachowa. A ta retoryka retaila jest w ostatnim czasie taka, że rynek musi spadać, bo przecież nic wiecznie nie rośnie. Tymczasem 3,5 tysiąca punktów wyżej panorama miasta wygląda jakby trochę lepiej.

Na dziś: Wszystko albo nic w zakresie PK. Utrzymanie = dalsze zbieranie rynku i wywiezienie windy towarowej na 2 piętro (R2) w okolice 15.750 pkt. W przypadku braku testu PK, wyjście na pierwsze piętro i widoczna chęć bycia tam przed windą – w roli manualnego wczłapania schodami pod R2.

wykres DAX H1 17.06.2021
DAX H1 17.06.2021

Dzisiejsze poziomy PK*: 17.06
R3 = 15.819
R2 = 15.744
R1 = 15.673
PK = 15.602
S1 = 15.533
S2 = 15.460
S3 = 15.390

Bossa

*Punkt kierunkowy – subiektywnie wyznaczany poziom newralgiczny dla indeksu. Choć strukturą przypominać może pivoty, w praktyce to nic innego jak ręcznie oznaczone strefy handlu intraday. Więcej na temat punktów kierunkowych można dowiedzieć się z cyklicznego spotkania webinarowego – “Wyznaczanie punktów kierunkowych w praktyce“.

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutaj. Dołącz do grupy New Vision Trading na facebooku, aby dowiedzieć się więcej o PSV oraz innym podejściu do rynków. 

Maksymilian Bączkowski poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPepco ma ramową umowę przejęcia do 29 umów najmu sklepów w Austrii
Następny artykułKurs franka szwajcarskiego znów przy 4,15 PLN. CHF/PLN nie wiele rośnie
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here