Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Wtorkowa sesja na rynkach kontynuowała oscylowanie wokół tych samych poziomów – strefy 12.720 – 12.780 punktów sprawiając, że konsolidacja zaczyna być dostrzegalna. Mimo to jednak kilka sygnałów rynkowych zostało podanych jak na tacy – zarówno tych wzrostowych, jak i tych spadkowych. Jeden z nich opisywałem na kanale telegram – który zakończył się 25 punktowym SL’em, choć rynek z trakcie trwania pozycji zszedł już nieco ponad 20 punktów. Jak wiadomo, zabezpieczanie pozycji w PSV odbywa się dopiero w momencie osiągnięcia 1:1 wystawianego ryzyka – co w tym przypadku oznaczało, że zabrakło ledwie kilka, by zabezpieczyć pozycję chociaż na break even point. Nic jednak do samego wejścia zarzucić nie mogę, było ono zgodne z zasadami, a więc i SL był częścią gry.

wykres DAX Pozycje z 22.10.2019
DAX Pozycje z 22.10.2019, wykres M15

Drugie wejście pojawiło się niewiele po tym, jak rynek ponownie wygenerował podobny sygnał – tym razem transakcja trwała znacznie dłużej i zakończyła się wynikiem +71 punktów. Zagranie było zgodnie z oczekiwaniami z porannego PSV dnia wczorajszego, kiedy liczyłem (i nadal podtrzymuję to zdanie), że niemiecki indeks powinien zejść w najbliższych sesjach do poziomu istotnego wsparcia z obecnej sekwencji (12.580 pkt).

wykres DAX M1 22.10.2019
DAX M1 22.10.2019

Wejście w pozycję typu short jest dla mnie nieco trudniejsze, niż wyszukanie dobrego miejsca do skupowania. Spowodowane jest to faktem, iż mam kilka utartych schematów wyszukiwania sygnałów wzrostowych i ich późniejszych potwierdzeń. W przypadku pozycji typu short jest ich znacznie mniej i znacznie trudniej jest mi odnaleźć sensowne potwierdzenie w późniejszej fazie trwania pozycji. I nie nazwałbym tego błędem a niejako “lepszym przystosowaniem do handlu na długą“.

Tradecom

Zmierzając jednak do samego sygnału, wygenerowany został poprzez prosty schemat, który relatywnie często realizuje późniejsze cofnięcie wykresu. Jak widać po załączonym powyżej wykresie – dwa boxy oznaczają dwie fazy końca wzrostu. Pierwszy, w którym kontrakty wyrzucane są przy mocniejszych podejściach (wybijanie świecy, sięganie wyższych poziomów – i powrót) oraz drugi, w którym na samym szczycie zaczyna brakować kupujących, co jest naturalnym następstwem wyzbytych kontraktów. Nagły spadek obrotów świadczy o tym samym – przy czym brana była pierwsza – nieudana pozycja tego samego dnia. Jednak teraz pozycja dała faktycznie zarobić zawiązką.

wykres DAX M5 22.10.2019
DAX M5 22.10.2019

Na wykresie M5 widać jak to wyglądało względem poprzedniego szczytu – klasyk. Nadbicie poprzedniego szczytu w celu poszukiwania drugiej strony, cash-out, cofnięcie. Opis trafił tutaj, ponieważ pytany byłem o tę i wcześniejszą pozycję, a materiał uważam, że warty jest podzielenia się ze względu na trudniejszy handel na krótką. Tymczasem dla dzisiejszej sesji oczekiwany scenariusz to w dalszym ciągu zejście wraz z kontynuacją zainicjowanego podczas wczorajszej i dzisiejszej nocnej sesji zejścia.

wykres DAX M15 23.10.2019
DAX M15 23.10.2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 23.10
R3 = 12.855
R2 = 12.819
R1 = 12.756
P.P = 12.720
S1 = 12.656
S2 = 12.620
S3 = 12.557

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here