Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Dokładnie 150 punktów. Tyle wynosi ostatnio zmienność na niemieckim indeksie DAX, który podczas wczorajszej sesji prawie natychmiastowo osiągnął poziom docelowy dla pozycji krótkich. Ostatnio planowany ruch z tutejszych analiz odbywa się praktycznie przed godziną 09:00. Prowadząc od 08:00 poranną odprawę docieram z analizą DAX’a praktycznie pod koniec, kołom godziny 08:50, gdzie coraz częściej widzę, że to, co mieli zrobić po godzinie 09:00 i dać się jeszcze podłączyć – robią od razu. Nie jest to pocieszające, ponieważ czym innym jest nastawienie na ruch i analiza, czym innym jest bycie w tym ruchu – a racja na rynku nie ma żadnego znaczenia. Niestety, tak już jest i nic na to nie poradzimy.

Tymczasem, nawiązując do pierwszego zdania powyższego akapitu – 150 punktów. Ostatnio takie zasięgi od najwyższego do najniższego punktu zostają wykonywane. Co to dla nas oznacza? Teoretycznie nic. Praktycznie jednak oznacza to, że jeśli podczas dzisiejszej sesji również zasięg będzie sięgał podobnego poziomu a strefa wsparcia, na której obecnie znajduje się indeks zostanie wybita – właśnie o te 150 punktów – wówczas dojdzie do krótkoterminowej zmiany trendu. Buum – i w ten sposób “umysłowy stan bessy” niektórych retail traderów eksploduje. Zabawnym jest tylko to, że od zainicjowana cyklu analizy DAX podczas piątkowych spotkań raz w miesiącu – a miało to miejsce w lutym – słyszę o bessie. Być może w końcu traderzy wieczna bessa doczekają się swojego.

wykres DAX D1 30.05.2019
DAX D1 30.05.2019

Niemniej jednak z drugiej strony spadek 100 – 250 punktów od wsparcia sprawi, że ich nastawienie ponownie się zmieni. Tym razem mowa będzie znowu o tym, że indeks jest już nisko i czas na hossę. Czym byłaby hossa a czym byłaby bessa w kontekście niemieckiego indeksu opisywałem szczegółowo tutaj i powtarzać tego już nie będę, jednak błyskawiczna zmiana zdania retail traderów niezmiernie mnie zaskakuje. O tym również wspominałem tutaj.

Jednak wracając do indeksu. W tym momencie z powyższego wykresu widać, iż wkroczyliśmy w zakres układu wspierającego dalsze wzrosty. Z technicznego punktu widzenia jest to bardzo ważna strefa – chyba najważniejsza z obecnie tu prezentowanych. wyłamanie tej strefy nie musi od razu oznaczać wodospadu i odwrócenia sytuacji budowanej od stycznia o 180 stopni. Może jednak zainicjować większe zejście zgodnie z konserwatywnym założeniem wybicia zakresu ceny uśrednionej z interwału dziennego. Do tego wszystkiego jednak może dojść dopiero, kiedy świeca D1 faktycznie znajdzie się mocno poniżej widocznych stref.

Patrząc na rynek opcyjny niewiele się zmieniło – przybyło tylko niewiele opcji na poziomach 11 tysięcy punktów, jednak nie ma to większego znaczenia w kontekście strategii średnioterminowej. Niebawem będziemy również przechodzić na nową serię kontraktów – wrześniową, więc czerwiec zdecydowanie będzie miesiącem, gdzie “będzie się działo”. Może właśnie dlatego opisywane podczas wczorajszej analizy wskaźniki i indeksy amerykańskich z kolei rynków zachowują się w ten sposób. Rolowanie nastąpi 19 czerwca.

W kontekście dzisiejszej sesji nie ma to jednak znaczenia – niemniej – warto wiedzieć. A na dziś z planowanych ruchów na DAX jest to dla mnie sporą zagadką co może w tym momencie zrobić większy gracz. Z jednej strony znajdujemy się na istotnym wsparciu, z drugiej zaś wszyscy to widzą. Nie chcę w tym momencie powiedzieć czy sugerować, że duzi gracze zainteresowani są spekulacją przeciwko retail traderom, ponieważ to byłby absurd, jednak coś w tym jest, że gdy wszyscy widzą dany punkt jako ważny – jest od przełamywany. Dlatego dziś podejdę do tematu bardzo ostrożnie czego i każdemu życzę.

wykres DAX H1 30.05.2019
DAX H1 30.05.2019

Na dziś scenariusze dwa – jak widać na powyższym wykresie. Nie powodu aby szerzej je opisywać, wszystko jest jasno i wyraźnie opisane. Jedynie warto wspomnieć, że aby kampania long mogła się utrzymać na najbliższych sesjach dziś musiałby strzelić jeden z trzech ważnych poziomów z perspektywy intraday – widoczne na wykresie. Jeśli wykres natomiast ma zamiar wybijać dzisiejsze dołki, dobrze, aby zrobił to z rozsądnego poziomu – kluczowego dla sesji intrada (jak wyżej).

DAX do pobrania – Template na wykres H1.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 30.05 (poziomy zostaną uzupełnione po godzinie 09:00!)
R3 = 12.158
R2 = 12.015
R1 = 11.938
P.P = 11.872
S1 = 11.795
S2 = 11.729
S3 = 11.586

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here