Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem Royal Financial Trading. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX


Przebieg wczorajszej sesji opowiedziany był w większości podczas wczorajszej, popołudniowej analizie indeksu. Powiedziane zostało, że zejście, które odbyło się podczas pierwszych godzina handlu było do rozegrania, choć – dogodniejszą sytuacją byłoby wpierw dotarcie do poziomu dziennego oporu R1, dopiero tam w pełni systemowo oraz w pełni punktowo można by to rozegrać. Tak jednak się nie stało, a wykres schodził praktycznie zaraz po godzinie 09:30. Jedyną możliwością dołączenia była tak rzadko wykorzystywana przez inwestorów intraday standardowa średnia dla wykresu M5, jaką jest SMA50.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wykres DAX M5 17.10.2018
DAX M5 17.10.2018

Mądry Polak po fakcie – jednak faktycznie trzeba przyznać, że oczekiwaliśmy zejście zarówno wczoraj, jak i oczekuje się go podczas dzisiejszej sesji handlowej. Dobrze jednak, by wpierw niemiecki indeks wykonał jakiś ruch ku górze, ale to tym za chwilkę. Zanim przejdziemy do rozegrania dzisiejszego dnia, czyli planu co robić, zwróćmy uwagę, że na rynku opcyjnym na dzień przed spadkami, tzn 09.10.2018 r., listopadowe opcje aż zawrzały. Podczas gdy opcje zabezpieczające typu call do piątku 05.10 nie istniały na żądnym poziomie w liczbie znaczącej – już spadki oraz poprzedzający je gigantyczny wzrost obrotu na rynku VIX sprawiły, że poziom 12.400 zadrżał od wrzucanych pozycji. Największy strzał odbył się między 10.10 a 12.10, gdzie słupek widoczny na załączonym wykresie praktycznie się zapełnił.

Wykres Open Interest Listopad 18.10.2018
Open Interest Listopad 18.10.2018

Warto pamiętać, że w obecnym miesiącu najbardziej zwracać uwagę powinniśmy już nie tyle na obecny układ październikowy, jak właśnie na układ miesiąca następnego. Co to możne oznaczać? Jak interpretować takie odczyty pisałem już wielokrotnie, dlatego powiem tylko – że spadki w dalszym ciągu są realne.

DAX intraday

Na dzisiejszą sesję nie będzie większych filozofii strategicznych. Na poniższym wykresie zaznaczone są prócz poziomów pivotów – również najważniejsze dwa poziomy wynikające z przebiegu wczorajszej sesji, czyli stosunkowo istotny opór zaznaczony poziomem drugim (Resistance II) na poziomie 11.770 oraz wsparcie, z dołka wczorajszej sesji wraz z reakcją na dzisiejszej na poziomie bliskim S1, 11.655. Prócz tego sam wspomniany poziom S1 oraz główny Pivot będą odgrywały istotną rolę.

Wykres DAX M5 18.10.2018
DAX M5 18.10.2018

Na dziś oczekuję podejścia zamykające lukę spadkową oraz poszukiwań pozycji typu short z bliskich okolic pivota. Najlepszym scenariuszem dla pozycji short byłoby przekroczenie pivota oraz ponowny spadek pod poziom. Wówczas uznałbym to za typowy scenariusz możliwości dogrania strefy pivot -> S1, z SL nie większym niż 15 punktów a targetem wynoszącym około 65 – 75 punktów. Podobnie miałaby się sytuacja jeśli chodzi o podejście pod poziom oporowy Resistance II, z drobną uwagą, że on z kolei nie powinien zostać przełamany jeśli spadki mają się odbyć. Cel dla pozycji krótkich pozostaje wówczas bez zmian.

Dla pozycji długich odpowiednim setupem jest setup tu i teraz – obrona dołka wczorajszego oraz stworzenie niewielkiego – jednak widocznego ORGRa może wywołać wspominany ruch pod poziom dziennego pivota. SL nie jest jeszcze aż tak duży w trakcie pisania tej analizy, a zysk spokojnie dałby 2,2:1, zakładając dociągnięcie pozycji pod samą strefę 11.740. Po przejściu zaznaczonego oporu intra – otworzy on dopiero drogę do dziennego oporu R1 i zwróciłbym uwagę, czy wpierw po takim przejściu nie odbędzie się korekta re-testująca poziom przed targetem (R1). 

Przed godziną 14:00 poziomy oraz sytuacja na wykresie zostanie zaktualizowana w poście pre-marketowym.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 18.10
R3 = 12.103
R2 = 11.922
R1 = 11.825
P.P = 11.740
S1 = 11.643
S2 = 11.559
S3 = 11.377

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: JSW – w stronę linii trendu
Następny artykułEURCHF – kurs pod wsparciem klina zapowiedzią spadków?
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here