Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem Royal Financial Trading.


Przebieg wczorajszej sesji nie pozwolił giełdowym bykom na wprowadzenie pozytywnej struktury na niemieckim rynku, choć początkowa reakcja tuż po godzinie 10:00 wskazywała na taką możliwość. Jak się jednak przekonaliśmy – dzienny poziom wyznaczony jako istotny, aby sentyment mógł się zmienić – okazał się stosunkowo mocno trzymać wykres. Jak pisałem wczoraj: “Aby sentyment dla dzisiejszej sesji uległ zmianie, wykres musi pokonać dziennego pivota (12.109), dopiero wówczas szukać będę po korekcie dołączenia do pozycji długich” – dlatego na wczorajszej sesji praktycznie nie było mowy o pozycjach długich, za to była jedna próba short z celem na 25 punktów po ponownym re-teście poziomy 12.109 po godzinie 16:00. Na tym, dzień handlu praktycznie się skończył.

DAX – M5, przegląd sesji

Również we wczorajszej analizie wspomniałem, że przyjrzymy się trochę rozkładowi opcji miesięcznych na DAX. Wrzesień – zwieńczający trzeci kwartał tego roku nie był przeze mnie mocno brany pod uwagę z prostej przyczyny – praktycznie cały III kw. to okres przestoju na rynkach, okres, w którym zmienność z reguły jest mniejsza a ruchy mniej istotne z perspektywy małego kapitału kładzionego na rynek. Warto więc zwrócić uwagę co dzieje się już w pierwszym miesiącu kolejnego kwartału na opcjach.

DAX – Open Interest by put & call

Już na pierwszy rzut oka widzimy parę istotnych informacji. Największe zlecenia typu put znajdują się na poziomie 12.000 punktów, call zaś – 12.450. Co to oznacza? W gruncie rzeczy nic. Wolumen opcji, widoczny na dolnej skali pokazuje naprawdę nieistotną ilość zleceń. I choć wygląda ich na wiele, w gruncie rzeczy to bardziej zabezpieczenie pod nadchodzący nowy kwartał, niż agresywne zlecenia typu “zepchnij do poziomu”. Daje to za to informację zwrotną, że właśnie te poziomy powinny być najbardziej odwiedzanymi strefami – i w tym miesiącu dokładnie tak się działo. Listopad wygląda podobnie, z uwagą, że wolumen nie przekracza nawet 3 tysięcy.

Dopiero końcowa seria na grudzień wygląda interesująco. Prawie czterokrotnie większe wolumeny niż w przypadku października na poziomach 12.000 oraz 13.000 punktów. Na razie jest to informacja zbyt odległa na próbę rozegrania czy jednoznacznego stwierdzenia o zamiarach większych graczy, jednak póki co otrzymujemy informację co do przewidywanego zasięgu. Gdy będziemy zbliżać się do tego okresu, z całą pewnością wiele zleceń jeszcze na rynek wejdzie, choć już wygląda to całkiem interesująco.

Dax Intraday

Poniedziałkowa sesja nie zmieniła nic w układzie na wykresie, prócz ciekawego re-testu, na który z pewnością wielu inwestorów intraday zwróciło uwagę. Mianowicie godzina 10:00 oraz 22:00 zostały prawie idealnie re-testowane a dzisiejsze otwarcie powyżej dziennego pivota (12.072) oznacza, że to właśnie ten poziom będzie dla nas kluczowym wsparciem dla ewentualnych, dalszych wzrostów. Na dziś zasięg dla górnego ograniczenia ostatnich wzrostów to poziomy 12.130 (TP1) / 12.160 (TP2) i spodziewam się dotarcia do obu targetów.

Jeśli jednak rozwój sesji w ciągu dnia zaneguje scenariusz przełamaniem pivota, dalsze zejście powinno odbyć się w okolice 12.020 istotnego jak widzieliśmy nawet na samych opcjach, oraz poziomu ostatniej linii obrony 11.985. Wczorajszy – prawie idealny re-test dołka i otwarcie wykresu na pozytywnej strukturze świadczy o bardzo dużym prawdopodobieństwie re-testu górnych ograniczeń, dlatego pozycje krótkie tylko w wypadku przełamania wspomnianego pivota, bądź dotarcia do celów z pozycji długich na rozegranie niewielkiej kontry (korekty).

Przypomnę tylko, że 27.09 poprowadzę webinar “DAX bez tajemnic” w którym szczegółowo opiszę wszelkie ścieżki decyzyjne odnośne handlu na indeksie. Widzimy się na webinarze!

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 18.09
R3 = 12.247
R2 = 12.160
R1 = 12.107
P.P = 12.072
S1 = 12.020
S2 = 11.985
S3 = 11.897

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBlockchainTech Congress już w październiku. Zarezerwuj bilet taniej z Comparic.pl!
Następny artykułGuten Morgen DAX 18.09.2018
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here