Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Według planu na wczorajszą sesję handlową – wykonaliśmy 1 z 2 założeń, pomimo gradobicia danych, które wpływały w międzyczasie na rynek. Analiza obejmowała w pierwszej kolejności dojście do granic poziomu oporowego intraday R1 (classic pivot points) – następnie spadając do poziomu dolnych ograniczeń. Jak widać z załączonego poniżej wykresu – pierwsza część została wykonana bez większych przeszkód, jednak finalnie, do drugiej części nie doszło. Rynek popadł w złożoną konsolidację a ruch ustał na dobre.

Te artykuły również Cię zainteresują
wykres DAX M1 10.04.2019
DAX M1 10.04.2019

To oznacza, że wczorajsze założenia mogą zostać przeniesione na dzień dzisiejszy – ponieważ w gruncie rzeczy układ się nie zmienił oraz nic nie uległo tak naprawdę zmianie. Podczas wczorajszej sesji można by by również przypisywać dziennemu pivotowi zasługę wstrzymania ruchu spadkowego, lub inaczej mówiąc – utrzymania wykresu przed dalszymi spadkami. Jednak prawda jest taka, że zasługa tego poziomu dla wczorajszego ruchu jest żadna. W gruncie rzeczy najważniejszą rolę odgrywał wczoraj wolumen – a dokładniej, jego brak.

Od kilku sesji już można zauważyć, że obrót na strefach pomiędzy istotniejszymi poziomami praktycznie nie istnieje. To w gruncie rzeczy martwi z dwóch powodów. Przede wszystkim dlatego, że podczas handlu na takim rynku ryzyko wystąpienia anomalii diametralnie wzrasta, a po drugie dlatego, że sygnały wysyłane na rynku nie są klarowne.

wykres Euwax Sentiment DAX 10.04.2019
Euwax Sentiment DAX 10.04.2019

Brak jakiegokolwiek sentymentu zaczyna być również odczuwalne od graczy typu retail, którzy dotychczas lubili wystawić się na znaczne ryzyko podczas tego typu ruchu. Spadek ich ‘aktywności ekstremalnej’ oznacza w tym momencie, że szanse na pojawienie się ponownie większego ruchu są znaczne, głównie dlatego, aby ponownie sprawić, by strony handlu zainteresowały się ponownie pozycjonowaniem. Innymi słowy, potrzeba ponownie ‘zanimować rynek‘ – pisząc neologizmem, aby wróciła płynność i kapitał. Dlatego, większa zmienność jest oczekiwana podczas najbliższych dwóch sesji handlowych.

DAX intraday

Dziś – choć bardzo tego nie lubię – nie ma jednego możliwego scenariusza. Z jednej strony strefa re-akumulacji wyznaczonej i przedstawionej już kilka dni temu z kanału twitter nie została jeszcze w pełni odwiedzona, z drugiej zaś obecne poziomy są idealnie bronione, co może oznaczać wystosowanie mocnego ciosu sierpowego ze strony byków. Osobiście sam jestem w impasie, jednak na szczęście jestem inwestorem intraday, więc zamykam się w większości obrębie jednej sesji na DAX. To oznacza, że na dziś będą dla mnie istotne tylko dwa poziomy – 2 oraz 1 z oznaczenia poniżej.

WYKRES DAX M5 11.04.2019
DAX M5 11.04.2019

Jeśli wykres będzie chciał dołączyć do strefy re-akumulacji z już dawnego planu, wówczas będą to idealne wręcz poziomy do zejścia z celem 3 – 11.870 oraz 4, 11.800. Tymczasem negacja wszelkich pozycji typu short nastąpi w momencie przełamania i zamknięcia się przynajmniej pełnej świecy m15 ponad poziomem 12.015. Wówczas, scenariusza spadkowy powinien być uznany za nietrafiony – przynajmniej do momentu ponownego znalezienia się wykresu poniżej tref strefy/poziomu. Celem dla pozycji long będzie wówczas 12.080, 12.100.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 11.04
R3 = 12.104
R2 = 12.017
R1 = 11.976
P.P = 11.931
S1 = 11.890
S2 = 11.844
S3 = 11.758

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here