Naga Markets

Strategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Czwartkowa sesja lada moment, a zaliczałaby się do tzw. “czarnego czwartku” bądź jak to lubią mówiąc inwestorzy “czarnego łabędzia“. Główne indeksy giełdowe traciły od 2 do 3,5 procent co nie jest codziennością na rynkach. Powodów w tym momencie można wymienić kilka, choć główne zostały już opisane we wczorajszym artykule, w którym poświęciłem chwilę, aby skondensować najważniejsze powody niepewności na rynkach finansowych. Jeśli chodzi o wczorajszą sesję bardzo (i być może jedynym interesującym momentem) ciekawe był tzw. wybranie spadków zaraz na godzinie europejskiego fixingu czyli w okolicach godziny 17:30. Ruch na kontraktach był relatywnie duży – jeden z większych w tym tygodniu co jak widać na załączonym obrazku – wygenerowało ruch wzrostowy broniący strefę 10.750 na blisko 200 punktów.wykres DAX M5 06.12.2018
DAX M5 06.12.2018

Również – podczas wczorajszej analizy niemieckiego indeksu posiłkowałem się Punktami Kierunkowymi, czyli nie tyle strategią handlową co metodologią lub podejściem do niego. Mimo, iż mam swój system, którym posługuję się na co dzień – PSV – to jednak są dni, w którym warto wspomóc się innymi metodami, by jak najlepiej zrozumieć ruchy oraz wykorzystać zasięgi. Często powtarzam, że na rynku nie chodzi o to by mieć rację – bo co nam po niej? – jeśli nie potrafimy wykorzystać nadarzających się okazji. Dlatego też wspomaganie się prostymi, lecz skutecznymi metodami nie jest niczym złym.

Wczorajszy Punkt Kierunkowy został ustalony na poziomie 11.025/20, gdzie powiedziane było, że jeśli wykres pokona ten poziom, wówczas celem dla pozycji typu short będzie 10.950/920. Innymi słowy od 50 do 100 punktów na pozycję w zależności w jaki sposób byliśmy w stanie zaufać metodologii i rozegrać schemat. Pierwszy Take Profit był formalnością i choć podane przeze mnie wejście na żywo trochę trwało (powyżej 5 min znaczy dla mnie już długi trade), to jednak 30 – 40 punktów było na pozycji podczas zamknięcia.

Zmierzam do tego, że to, że system musi być prosty to wie każdy – jednak w jaki sposób taki prosty system stworzyć bądź z niego korzystać, to już nie lada sztuka. Również słysząc, że technika na rynku nie działa zastanawiam się co ludzie mają w głowach oraz który etap w rozwoju w tradingu opuścili lub do co chcą osiągnąć takimi bzdurnymi teoriami? Jednak do rzeczy – dzisiejsze najważniejsze poziomy oraz potencjalne scenariusze.

DAX intraday

Wczoraj wieczorem prowadziłem webinar (który powtórzę jeszcze pod koniec miesiąca) odnośnie Punktów Kierunkowych opisywanych powyżej – gdzie pod koniec, już “after records” przeanalizowaliśmy sobie jakie poziomy będą najważniejsze na jutrzejszą sesje – czyli tę dzisiejszą. Dokładnie są to te same poziomy, które widać poniżej (tylko drobne zmiany kosmetyczne weszły w grę).

Na dzisiejszą sesję oczekuje się re-testu poziomu PK. Jeśli ten zostanie przekroczony, wówczas celem pierwszym dla pozycji typu short po godzinie 9:00 będzie punkt oznaczony jako Support II. Będzie to mniej więcej 60 pkt na pozycje. Z miejsca wsparcia oznaczonego jako istotne – oczekuje się dalszej reakcji popytowej ponownie przekraczającej PK. Jeśli tak się nie stanie wówczas kolejnym celem będzie wsparcie wolumenowe, czyli widoczne wsparcie z wczorajszego low.

wykres DAX M5 07.12.2018
DAX M5 07.12.2018

Za każdym razem gdy wykres znajdzie się dziś powyżej PK prawdopodobieństwo na rozwinięcie wzrostów będzie duże – dlatego też oznaczone zostały poziomy docelowe Resistance II oraz III. Wszystko jasno i wyraźnie opisane jest na powyższym wykresie więc myślę, iż ruchy będą klarowne dla każdego. Poniżej jak zawsze poziomy PV na dzisiejszą sesję.

AVA Trade

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 07.12
R3 = 11.529
R2 = 11.259
R1 = 11.096
P.P = 10.925
S1 = 10.762
S2 = 10.592
S3 = 10.258

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułAuto Partner [APR], British Automotive Holding [BAH] – Gorące spółki dnia 7.12.2018
Następny artykułZapiski giełdowego spekulanta: PlayWay – przy półrocznej linii bessy
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here