Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Dzisiejszą analizę indeksu trzeba zacząć od przypomnienia wczorajszego pre-marketu, podczas którego padło ważne – w moim odczuciu – zdanie:

” (…) W tym momencie indeks wykonuje korektę, co nie powinno dziwić obserwując drastyczny spadek obrotów zaraz po godzinie 11:00. Średnia wolumenowowa na świecę M1 wynosi w tym momencie około 130 kontraktów, co oznacza bardzo słaby obrót (…). W tym momencie oczekuje się od indeksu dalszego zejścia w celu testu, czy wybite wcześniej poziomy oporu – stanowiące górne ograniczenie toczącej się konsolidacji – nadal będą bronione przez popyt. Innymi słowy, czy wybicie tego zakresu nie jest jedynie fałszywym wybiciem i cofnięciem kursu ponownie pod zakres konsolidacji. Rozegrać taki test będzie można jak na poniższym wykresie zostało to przedstawione“.

Podczas wczorajszego cyklu aktualizacji założeń porannych, pre-markecie, zwróciłem uwagę na fakt, że całość wzrostu budowana była na sporym obrocie – jednak już sam szczyt był wyraźnym odpuszczeniem jednej ze stron. Wiele razy miałem przyjemność na spotkaniach konferencyjnych czy paneli tłumaczyć to zjawisko – kiedy sygnał odwrotu ruchu jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Wygląda to jak na poniższym wykresie – oznaczonym odpowiednio dla uwidocznienia tego podejścia.

WYKRES DAX M5 20.11.2019
DAX M5 20.11.2019
Tradecom

Kilkukrotnie również w samych analizach PSV również podawałem tego typu przykłady, na których bazuję podczas handlu na odwrót trendu. Właśnie dlatego popołudniowa analiza odwrotnie do porannej wskazywała mocne “sprzedaj” na 60 – 80 punktów. Test nie przeszedł dla wczorajszego wybicia pozytywnie i indeks cofnął notowania do zakresu konsolidacji, co uwzględniał wczorajszy przegląd. Ale co to dla nas oznacza? Jeszcze nic. Zdaje sobie sprawę z tego, że dobre 80% inwestorów szuka w końcu “tego spadku” czyli zejścia rzędu 500 – 1000 – 1500 punktów, jednak jak na razie jest to tylko życzeniowe podejście.

Dotąd, dopóki nie wygeneruje się sygnał swing – indeks nadal może oscylować na tych samych poziomach – lub zanegować wczorajsze zejście tak szybko, jak wczoraj zanegował podejście z kolei. Dlatego na spokojnie dzisiejsza sesja handlowa musi służyć jako czas na obserwację co dalej zrobi indeks.

Na dziś scenariusz będzie relatywnie prosty – i wyglądać powinien jak poniżej. Dwie strefy do shorta, dzień z nastawieniem pro-spadkowym. Zasadność takiego podejścia rozwiąże się zaraz po godzinie 09:30 / 10:00. Założenie jest proste – wczorajszy spadek po częściowym upłynnieniu kontraktów jeśli ma zostać kontynuowany, ma do tego w tym układzie najlepszą sposobność. Czy rynek podejmie temat, okaże się podczas sesji – potencjał jest dziś jednak dość spory. Wybicie 13.250 stanowić będzie negację poniższego.

wykres DAX H1 20.11.2019
DAX H1 20.11.2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 20.11
R3 = 13.509
R2 = 13.441
R1 = 13.320
P.P = 13.252
S1 = 13.131
S2 = 13.063
S3 = 12.942

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here