Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem Royal Financial Trading. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX


Wczorajszy ruch na indeksie inwestorów z Frankfurtu odbył się w zdecydowanej większości jak według planu. Do godziny 16:00 wykonany został zasięg z analizy dla pozycji długich – następnie godzinna konsolidacja na strefie i kontynuacja wzrostów – choć był to bardzo dobry poziom do dalszej kontynuacji spadków ze średnioterminowym celem 10.825. Innymi słowy wczorajsza analiza do godziny 16:00 sprawdziła się jak powinna – potem ruch na kolejne 50 punktów było dla mnie zaskoczeniem, choć w ciągu dnia po zrealizowaniu targetu dla pozycji długich – konkretnego sygnału typu sell na większe wejście nie było.

Te artykuły również Cię zainteresują
WYKRES DAX M5 16.10.2018
DAX M5 16.10.2018

Co ciekawe, wczorajszemu przebiciu pivota dziennego o godzinie 11:52 towarzyszyło porządne wyładowanie wolumenu – ponieważ przekraczające 1500 kontraktów na świecę M1, co prawdę powiedziawszy nie jest często spotykane. Z tego powodu – niewielki short z tej strefy mógł byś zainicjowany na zasadzie zagrania na spike’a wolumenowego – czyli na potencjalny odwrót po wyładowaniu strefy.

wykres DAX M5 16.10.2018 (2)
DAX M5 16.10.2018 (2)

Rzeczywiście zejście się odbyło, jednak 50 punktów przy takim wyładowaniu to naprawdę niewiele. Oznacza to, że presja popytowa na indeksie jest widoczna i ten, kto dostrzegł tę zależność na pewno już wie co napiszę poniżej w handlu intraday na dzisiejszą sesję.

DAX intraday

Podczas dzisiejszej odprawy przypomniałem, że średnioterminowy cel dla pozycji krótkich to nadal 10.825 – w tej kwestii nic się nie zmieniło. Jednak podczas sesji intra jest to kompletnie nieistotne – zejście z obecnych poziomów do tego miejsca jest bardzo mało prawdopodobne – choć faktycznie, takie sytuacje miały już miejsce.

Nawiązując do powyższego – w wywodzie o wolumenie miałem oczywiście na myśli, że klasyczne wyładowanie powinno wywołać duży ruch do dołu i odbyło się to zrazem na poziomie, który idealnie wpasowywał się w rozpoczęcie kolejnej kampanii sell. Tak jednak się nie stało – oznacza to prawdopodobnie, że presja popytowa zostaje utrzymana – a to wiąże się z dzisiejszym podejściem na górne ograniczenia dziennej sesji. Problem polega tylko na tym, że obecne poziomu po otwarciu indeksu nie sprzyjają zawieraniu pozycji długich – wykres jest zwyczajnie za wysoko.

Profil wolumenmowy DAX 16.10.2018
Profil wolumenowy DAX 16.10.2018

Patrząc również na dzisiejszą sesję z perspektywy ostatnich sesji handlowych z wolumenem na strefie – poziomy, na których obecnie się znajdujemy miałby bardzo słaby obrót – zejście odbyło praktycznie na przestrzał i tak może się stać teraz analogicznie dla pozycji długich. Zwykle strefy małego obrotu wolumenowego charakteryzują się tym, że wykres pokonuje je bez większego problemu.

Jednak konkret – co dziś gramy. Na dzisiejszą sesję poziom dziennego oporu R1 jest w zasięgu. Jednak, aby móc to rozegrać przydałaby się jakaś korekta. W przypadku dziennego pivota – stanowi on dziś strefę wsparcia, na poziomie wczorajszych szczytów z godziny 11 oraz dołków z piątkowej sesji, dlatego będzie on bardzo istotny. Pożądany re-test strefy PV nie może jednocześnie naruszyć jego poziomów, w rozumieniu przebicia, aby wykonać ruch pod dzienny opór R1.

wykres DAX M5 16.10.2018
DAX M5 16.10.2018

Również – ze względu na opisywaną powyżej sytuację z wolumenem – będzie stanowił on potwierdzenie, czy faktycznie pomimo wczorajszego wyładowania presja popytowa jest utrzymywana. Jeśli miała by być utrzymana, wówczas dzienny pivot nie powinien zostać przekroczony – a jeśli zostanie, powinien zostać wywołały większy ruch, z celami nawet pod dołki dnia wczorajszego. Dlaczego? Ponieważ brak utrzymania poziomu, skąd wykres został ponownie podkupiony – powinien zareagować ponownym wyrzucaniem kontraktów.

Reasumując: przekroczenie poziomu PV da ruch z celami 11.470 oraz 11.420. Utrzymanie zaś wykresu, powinno dać ruch pod dzisiejszy poziom R1.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 16.10
R3 = 11. 978
R2 = 11.767
R1 = 11.685
P.P = 11.557
S1 = 11.475
S2 = 11.346
S3 = 11.136

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBitPay otwiera się na stablecoiny. Czy to początek nowej ery rynku?
Następny artykułNowe impulsy na parach z kiwi – Strategia TDiS
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here