Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Podczas wczorajszego przeglądania jednego z mediów społecznościowych natknąłem się na wpis pewnej weteranki handlu na rynkach. Wpisu nie zacytuję dosłownie, jednak też nie chcę go sobie przypisywać. Brzmiał on mniej więcej tak: na początku swojej drogi inwestor handlował w wartość, kierując się logicznymi przesłankami, dziś jednak handluje się na tweet’a (twitt’a?) pewnego pana, co “chce uczynić Amerykę znów wspaniałą”. I tutaj amerykańskie ‘pathetic!’ brzmiało by lepiej, gdyby chcieć to skonkludować.

Te artykuły również Cię zainteresują
I nawet nie chodzi tutaj o to, w którą stronę indeksu poleciały zaraz po nim. Chodzi o fakt, że rynki się zmieniają wraz z odchodzącymi i przychodzącymi na rynek osobami. W tym wypadku rynek zyskał sporego “game-changer’a”, który mam wrażenie jeszcze nie raz napsuje traderom krwi.

Tymczasem całkiem przez przypadek – jak to mówią ‘nie sądzę’, jednak nie chcę przypisywać sobie zasługi Mr. President’a ponieważ zaraz zostanie mi to wypomniane – zrealizował się wczorajszy scenariusz. Mowa była w nim m.in o tym, że powinno być podejście pod strefę 11.920 oraz rozstrzygnięcie co dalej. Jeśli rynek nie miałby siły na wybicie poziomu, bezwzględnie pozycje short z celem wybicia ostatniego dołka. Wybicie zaś będzie sugerować obronę wsparć i utrzymanie się wykresu powyżej tych poziomów w przyszłych dniach. Stało się jasne jednak do czego dążyliśmy po trzech nieudanych próbach wybicia poziomu.

wykres DAX H1 31.05.2019 2
DAX H1 31.05.2019

Dziś mamy wybite dołki z poprzedniego zejścia (co prawda o 12 punktów, ale wybite!) a dalsza tendencja wskazuje na atak niższych poziomów. Oczywiście, na dzisiejszej sesji intraday również dominować będzie seria ‘sell’ – tak długo, jak długo ponownie nie znajdziemy się powyżej strefy 11.900. Dodatkowo, jeszcze niepotwierdzony został sygnał sell – ponieważ będzie on dopiero w momencie kiedy cała D1 zamknie się na obecnych lub niższych poziomach – jednak jeśli do tego dojdzie to zanegowane będą dalsze podejścia ku górze zgodnie z tym, czego oczekiwałem od czerwcowych ruchów.

wykres DAX D1 31.05.2019
DAX D1 31.05.2019

Zakres ceny uśrednionej dziś zostaje wybijany – wraz z wsparciem, jednak jeszcze D1 daleka jest do zamknięcia. Dziś nie zdziwi mnie natomiast desperacka walka o poziom, dlatego mimo tendencji spadkowej, będę bardzo ostrożny i tego też każdemu czytelnikowi życzę. Dziś mogłaby być idealna sesja pod tytułem: “kupuj panikę” bo takowa powoli się pojawia w kontekście sytuacji geopolitycznej. Dlatego nadal uważam, że dalsze wzrosty zostały zepchnięte na tor boczny, do którego z pewnością powrócimy – to tylko kwestia czasu i uspokojenia się obecnej sytuacji a la Trump, ponieważ trend wzrostowy nadal jest niezanegowany.

Jednak co na dziś. Na dziś proste dwa scenariusze i żaden z nich nie przypadnie do gustu łapaczom “dołków i szczytów”. Kluczowy poziom to 11.850 – jeśli nie zostanie wybity, radzę też wybić sobie z planu handel na długo. Dopiero wybicie go i utrzymanie wykresu powyżej da jakikolwiek sygnał – bądź co bądź nadal ryzykowny – long z celami 11.920 oraz 11.980. W przypadku testu tego poziomu lub jakichkolwiek podejść bez wybicia – podobnie jak wczoraj – short z celem 11.770 oraz 11.720. Konserwatywne podejście na niepewnym rynku to najlepsze rozwiązanie.

WYKRES DAX H1 31.05.2019
DAX H1 31.05.2019

DAX do pobrania – Template na wykres H1.

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 31.05 (poziomy zostaną uzupełnione po godzinie 09:00!)
R3 = 12.034
R2 = 11.966
R1 = 11.943
P.P = 11.898
S1 = 11.875
S2 = 11.830
S3 = 11.762

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here