Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół indeksu DAX.


Wczorajsza analiza niemieckiego indeksu rozpoczynała się słowami: “Na dziś scenariusz najbardziej rozsądny na poniedziałkową sesję bez danych wygląda następująco: oczekiwane są spadki jednak kontrolowane (bez większych zmian średnioterminowych) w okolice dziennego pivota intraday” – które faktycznie, od godziny 17:30 rozpoczęły się sprawiając, że wykres przełamał trwająca całą sesję europejską konsolidację z dolnym ograniczeniem na poziomie 11.475. Przełamanie istotnego wsparcia intrada potwierdziło finalnie sekwencję spadkową – która, w ramach standardowej korekty powinna być kontynuowana podczas wtorkowej sesji.

wykres DAX M5 25.02.2019
DAX M5 25.02.2019

Generalnie, co do poniedziałkowej sesji – widocznie utrzymywała się ona w bardzo wąskim zakresie, co dawało całą masę okazji spekulacyjnych na krótkich interwałach czasowych (M1-M5). Również podczas samej sesji budowane były klasyczne oznaki wzrostów / spadków, o czym informowałem podczas pre-marketowego posta podsumowującego wczorajsze jedno wejście na niemieckim indeksie. Szczytem marzeń wynik co prawda nie był, jednak zwykle staram się omijać poniedziałkowy handel szerokim łukiem.

Jeśli chodzi o średnioterminowy przegląd rynku z Frankfurtu – tutaj sytuacja staje się bardzo niebezpieczna dla obozu byków. Niebezpieczna w ujęciu coraz większego prawdopodobieństwa wystąpienia ruchu spadkowego – głównie za sprawą niewielkiego obrotu na aktualnych strefach 11.500+, co sugeruje możliwość testu dolnych poziomów, tam, gdzie odpowiedni obrót był.

wykres Profil wolumenowy DAX 26.02.2019
Profil wolumenowy DAX 26.02.2019

Z czego to wynika? Nie jest trudno do zrozumienia. Jeśli wykres podąża w danym trendzie (w tym wypadku nadal mówimy o swingu longowym, a więc wzrostowym) i fazy wyjścia z konsolidacji na kontynuację ruchu budowane są na coraz to mniejszym wolumenie, oznacza to, że więksi gracze nie mają zbytnio drugiej strony transakcji (co trzeba sprawdzić również aby jednoznacznie oszacować) lub zwyczajnie pozostaje zbyt małe pole do ruchu – nie ma chętnych do handlu.

To sprawia, że na rynku pojawiają się dwie możliwości zmieniania takie układu. Pierwszą z nich jest klasyczna korekta w najbliższą strefę znacznego obrotu na rynku. Wówczas wygląda to klasycznie i z perspektywy czasu jesteśmy w stanie ocenić to jako klasyczne impuls – korekta – impuls.

Drugą opcją jest tworzenie markowania bądź fake’owego ruchu. Polega to badaniu, czy druga strona jest podatna na sygnały rynkowe wskazujące sugerujące potencjalny obrót sytuacji na korzyść drugiej strony (obozu niedźwiedzi jak w obecnym przypadku). Wówczas, buduje się scenariusz spadkowy, daje się inwestorom zarówno odpowiednio pozycjonować jak i odpuszcza się presję (popytową jak w tym przypadku) aby nakarmić głodny tłum. Następnie wyciąga się brutalnie wykres powodując wycofywanie się z rynku inwestorów na tracie, wybijania pozycji typu SL lub – co gorsza – bazowanie na hobbystach rynkowych niestawiających pozycji obronnych. Tacy wówczas bez większych przeszkód otwierają portfel mówiąc: bierz!

We wczorajszym wpisie mówiłem również o dozowaniu tego typu informacji, dlatego następne średnioterminowe poglądy w trakcie kolejnych sesji.

DAX intraday

Od dzisiejszej sesji oczekuje się wykonania korekty ostatnich spadków oraz zejścia wykresu ponownie pod strefę dziennego S1 na poziomie 11.440. Oba scenariusze na dziś wyglądają relatywnie podobnie, jednak z tą uwagą, że jeden wskazuje na bardziej jednolity ruch, drugi na nieco bardziej tłamszony i bardziej konsolidacyjny nim finalnie wykres dotrze do planowanych zasięgów. Dwa poziomy jako docelowe dla pozycji długich na dziś to dzienny pivota na poziomie 11.492 punkty, oraz poziom oznaczony jak “3”, czyli maksymalne szacowane na dziś podejście indeksu. Miejsce to wynika ze standardowego odchylenia korekcyjnego niemieckiego indeksu w ramach korekty prostej.

WYKRES DAX M5 26.02.2019
DAX M5 26.02.2019

Po osiągnięciu celów, jeśli miałbym kontynuować jakikolwiek ruch a nie zamykać dzień w tamtejszych okolicach, zrobiłbym dość raptowne zejście, z tytułu nieupłynnienia części kontraktów zbieranych podczas porannego podejścia. Poziomem docelowym dla pozycji krótkich byłby wówczas poziom 11.440

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 26.02
R3 = 11.649
R2 = 11.570
R1 = 11.519
P.P = 11.491
S1 = 11.440
S2 = 11.412
S3 = 11.333

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here