Naga MarketsStrategia PSV – to codzienny cykl analiz i zagrań oparty na trzech głównych elementach: pivocie, sekwencji i wolumenie oraz dwóch elementach wspomagających proces decyzyjny. Seria analiz tworzona pod patronatem brokera Trade.com. Analizy skupiają się wokół niemieckiego indeksu DAX.


Wczorajszy wpis obejmował ostrzeżenie co do ruchu, który powinien odbyć się na niemieckim indeksie. Wzrosty do wyładowania powinny osiągnąć przynajmniej poziomy 12.380 – 12.420, które zostały strzelone. Indeks podczas godzin nocnych wyszedł wyżej – atakując 12.440, czyli niewiele ponad ten poziom. Nadal jednak w całości wytworzonego ruchu nie ma ani jednego sygnału sprzedażowego ani sygnału świadczącego o wyładowaniu obecnego ruchu.

wykres DAX M1 11.09.2019
DAX M1 11.09.2019

Co prawda podczas wczorajszego handlu pojawiły się ciekawe wolumeny upłynniające część kontraktów, jednak to dopiero pierwsza sesja wskazująca na tego typu zachowanie. Wyładowanie największego wolumenu dnia pojawiało się właśnie na szczytach przy strefie wczorajszych oporów intraday. Wówczas 1000 kontraktów na świecę oraz późniejszy przekraczający 800 kontraktów wolumen pojawił się przy wyładowaniu wykresu. Za wcześnie jednak jeszcze, aby wyciągać z tego konkretne wnioski ponieważ proceder skupowania lub upłynniania zwykle trwa długo. W gruncie rzeczy rzadko zdarza się, aby ruch został upłynniony podczas kilku godzin i całość kilkuset-punktowego swingu został odwrócony w ciągu jednej chwili. Oczywiście pamiętamy marzec 2016 roku, jednak takie sytuacje to ewenement. Zwykle proces upłynniania trwa kilka jak nie kilkanaście sesji i może nie być dostrzeżony.

W tym przypadku może być dokładnie to samo, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas porannych analiz – przeglądać rynek i obserwować największe punkty skupienia wolumenu na strefach. Zresztą warto zwrócić uwagę nie tylko na to, ale również na to, co dzieje się na rynku opcyjnym w tym momencie. Jeszcze do niedawna strefa 12.450 punktów była niewiele większą strefą od ekstremalnie wysokiego poziomu 13.000 punktów – w tym momencie jest to zdecydowanie największa strefa kontraktów opcyjnych typu call.

wykres Open Interest DAX 12.09.2019
Open Interest DAX 12.09.2019

Jeśli ktoś zabezpiecza się w tych rejonach (na wykresie widoczny jest przyrost opcji z wtorku na środę) wówczas jeszcze wnikliwiej trzeba będzie przyjrzeć się sytuacji na wolumenie podczas sesji. Nie warto fiksować się na powyższą informację – jest to luźna analiza obecnej sytuacji rynkowej oraz własne wnioski.

Tymczasem na dzisiejszą sesję wszystko co niezbędne widoczne jest na poniższym wykresie. Dziś nie korzystam z opcji pivotów – punkty kierunkowe mimo swojego mocno subiektywnego podejścia mogą lepiej obrazować zasięgi względem dzisiejszej sesji oraz ważniejsze poziomy.

wykres DAX M15 12.09.2019
DAX M15 12.09.2019

Dzisiejsze poziomy Pivotów: 12.09
R3 = 12.494
R2 = 12.444
R1 = 12.412
P.P = 12.362
S1 = 12.329
S2 = 12.280
S3 = 12.247

Wszystkie analizy cyklu można śledzić pod tagiem PSV. Poznaj również metodologię PSV – opisaną tutajtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

6 KOMENTARZE

  1. A widzę że Pan ma Ninja trader, i z tego co patrzę mają tam opcję darmowego konta do nauki, więc tam też pewnie będzie wolumen. Ale póki co skorzystam z clusterdelta. Dziękuje

  2. Oczywiście na naszej stronie 😉 Ale polecam jeszcze blog spekulanta, jakkolwiek by się nie wypowiadał o innych wiedzę ma potężną.

  3. Nie ukrywam że odwiedzam;) podoba mi się rzeczowo i na temat, z racji że jestem początkujący są to bardzo cenne informacje. Czy są gdzieś podane bardziej obszerne informacji co do Pańskiej strategi? Coś do poczytania by zwiększyć własną wiedzę?

  4. Wolumen proponuję wykorzystać najprostszy – byle by był realnym wolumenem. Można skorzystać z opcji Clusterdelta dla Mt4 / Mt5 za 7 – 10 dolarów miesięcznie.

  5. Dzień dobry, nie ukrywam że wiele rozjaśniają mi pańskie wpisy na temat inwestowania, za co dziękuje. Mam pytanie, jakie zrodło może Pan polecić jako realnego dostawcę wolumenu ? Może być zródło również płatne. Dziekuje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here