Naga MarketsPKN Orlen szacuje, że zapotrzebowanie jego grupy kapitałowej na środki pieniężne do 2030 r., wynikające z założeń strategicznych, wyniesie łącznie ok. 205 mld zł, w tym: ok. 140 mld zł na wydatki inwestycyjne, ok. 40 mld zł na wypłatę dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych oraz ok. 25 mld zł na pozostałe wydatki, podała spółka, prezentując nową strategię.

PKN Orlen szacuje, że zapotrzebowanie jego grupy kapitałowej na środki pieniężne do 2030 r

“Możliwości finansowe grupy kapitałowej Orlen do 2030 szacowane są na ok. 275 mld zł, w tym:
– ok. 195 mld zł przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej do 2030 roku,
– ok. 50 mld zł w ramach dodatkowej przestrzeni dłużnej w perspektywie roku 2030, przy zachowaniu wskaźnika dług netto / EBITDA na poziomie nie wyższym niż 2,0 – 2,5x,
– ok. 30 mld zł dzięki dostępnym alternatywnym sposobom finansowania takimi jak m.in. project finance bez regresu, finansowanie unijne, współfinansowanie wybranych projektów z partnerami zewnętrznymi oraz obligacje hybrydowe” – czytamy w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spółka uszczegóławia, że nakłady inwestycyjne w latach 2020-2030 w obszarze “Maksymalizacja wyników” wyniosą ok. 55 mld zł. Założono tu w poszczególnych obszarach działalności: Wydobycie – budowa portfela aktywów wydobywczych w gazie i rekonfiguracja obecnych aktywów; Rafineria – poprawa efektywności i konsolidacja aktywów rafineryjnych oraz dalszy rozwój biopaliw i biokomponentów; Detal paliwowy – rozbudowa sieci i oferty detalicznej; Dystrybucja energii / gazu -optymalizacja inwestycji w infrastrukturę energetyczną.

W obszarze “Strategiczny rozwój” nakłady to ok. 75 mld zł. W poszczególnych obszarach działalności założenia są następujące: Petrochemia – rozwój aktywów petrochemicznych: produkty bazowe, zaawansowane i polimery; Energetyka odnawialna – dynamiczny rozwój aktywów w morskiej i lądowej energetyce wiatrowej oraz fotowoltaice; Energetyka gazowa – rozwój aktywów w nowoczesnej energetyce gazowej; Detal pozapaliwowy – nowe kanały i zintegrowana oferta usług pozapaliwowych.

Wreszcie, obszar “Inwestowanie w przyszłość” zakłada ok. 10 mld zł nakładów. Zapisano tu następujące cele: Nowa mobilność – budowa pozycji w obszarach nowej mobilności; Recykling – rozwój technologii i budowa mocy w recyklingu oraz biomateriałach; Technologie wodorowe – zajęcie pozycji w transporcie i energetyce opartej na wodorze; Badania, rozwój i innowacje oraz rozwiązania cyfrowe.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here