Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Pyramid Trading Strategy – How To Turn Small Trades into Huge Trades


Często słyszy się: “Pozwól zyskom rosnąć”. Wspaniale! Tylko JAK to zrobić? Jak z małych pozycji wyciągać duże zyski? Prawdopodobnie zadawałeś sobie to pytanie wiele razy. Tak jak w przypadku wielu innych, starych tradingowych aforyzmów, wydają się one dość niejasne i nie dają nam żadnych szczegółów jak dokonywać tych wszystkich wspaniałych rzeczy, które za sobą pociągają.

Dziś będziemy omawiać jak możesz zmienić małe zagrania w duże zyski, co nazywane jest piramidowaniem. Prawdopodobnie słyszałeś o tym już wcześniej, ogólnie piramidowanie nie kojarzy się najlepiej, ale tylko dlatego, że większość traderów nie rozumie czym ono właściwie jest.

Nie każda transakcja nadaje się do piramidowania, w rzeczywistości większość z nich się nie nadaję, ale te które się kwalifikują mogą dla ciebie zarobić dużo pieniędzy i w dodatku szybko. Jedna piramidowana transakcja, która da ci zarobić na czysto zysk na poziomie 10:1 może być tą zyskowną transakcją jaką potrzebujesz raz na 3-4 miesiące. Dlatego tak ważne jest zrozumienie jak prawidłowo piramidować…

Piramidowanie: Granie pieniędzmi rynku

Główną ideą do zrozumienia odnośnie piramidowania jest to, że pozwala ona na ‘granie pieniędzmi rynku’, ponieważ jak pozycja porusza się na twoją korzyść, przesuwasz zlecenie stop loss niżej (lub wyżej), by zabezpieczyć zyski kiedy dodajesz kolejną pozycję. To w zasadzie znaczy, że twoje całkowite ryzyko na transakcję pozostaje takie samo lub maleje gdy zabezpieczasz zysk, ale twój potencjalny zysk rośnie przy założeniu, że robisz to poprawanie (więcej o tym w dalszej części artykułu).

Należy jednak pamiętać, że podczas gdy korzyści wynikające z piramidowania są duże, ryzyko również może być duże jeśli nie robisz tego poprawnie. Jeśli nie przesuwasz zlecenia stop, by zachować ogólne ryzyko na tym samym lub niższym poziomie za każdym razem gdy dodajesz pozycję, będziesz niebezpiecznie podkręcał poziom ryzyka. To z kolei może skończyć się wyczyszczeniem rachunku. Ponadto, odkąd będziesz przesuwał stop loss być może ciaśniej niż robiłbyś to bez piramidowania pozycji, jak transakcja skieruje się na twoją korzyść zwiększy to szansę, że rynek cofnie się przeciwko tobie i zamknie wszystkie twoje pozycje.

Staramy się piramidować transakcję jedynie jeśli jesteśmy przekonani, że rynek jest w ‘jednokierunkowym’ ruchu o silnym momentum. To wcale nie musi być wybicie, wystarczy, że to będzie istotny ruch, po którym oczekujesz silnego momentum.


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

Teraz, gdy już omówiliśmy co znaczy ‘granie pieniędzmi rynku’ i potencjalne ryzyko związane z piramidowaniem, porozmawiajmy o tym jak prawidłowo piramidować, tak żebyś mógł uniknąć większego ryzyka, ale wciąż mieć szanse na duże zyski…

Jak prawidłowo piramidować pozycje

Podstawową koncepcją piramidowania jest dodawanie pozycji, gdy rynek porusza się na twoją korzyść. Zlecenie stop loss przesuwasz w górę lub w dół (zależnie od kierunku transakcji), by zabezpieczyć zyski gdy dodajesz pozycję. W ten sposób można utrzymać całkowite ryzyko na poziomie 1R, jednocześnie zwiększając swoje zaangażowanie na rynku.

Tak więc jak dodajesz pozycję, potencjalny zysk zwiększa się wykładniczo, podczas gdy początkowe ryzyko (1R) pozostaje na tym samym poziomie. Jako traderzy z pozycjami piramidowanymi mamy nadzieję, że nie zatrzęsie rynkiem i nie wyrzuci nas na stopie, przed znacznym ruchem na naszą korzyść.

Pomyśl o tym w ten sposób: Rynek tworzy impuls na twoją korzyść, być może do punktu gdzie zysk wynosi 1R lub 2R. Wtedy dodajesz kolejną pozycję, podczas gdy zlecenie SL pierwszej pozycji przesuwasz na poziom ‘breakeven’ lub zabezpieczasz zysk na poziomie 1R. Wciąż jesteś wystawiony na ryzyko 1R w drugiej, piramidowanej pozycji, ale teraz masz podwójną wielkość pozycji, ponieważ pierwsza transakcja wciąż pracuje.

Spójrzmy na przykład tego jak może wyglądać prawidłowe piramidowanie pozycji, da ci to również lepsze pojęcie matematyczne w tym temacie:
Załóżmy, że EURUSD jest w trendzie spadkowym. Widzisz solidny sygnał sprzedaży w postaci pin bara, który pokazał odrzucenie poziomu oporu przy 1.3670. Cena respektowała ten poziom i oczywiście jest to kluczowy poziom na wykresie dlatego zdecydowałeś, że jest to dobre miejsce by ustawić zlecenie stop loss właśnie nad nim. Tak więc zlecenie stop loss położone jest na poziomie 1.3700, umiejscowienie stop loss’a jest bardzo ważne i nie powinieneś go lekceważyć.

Następnie nie ma oczywistego / znaczącego wsparcia aż do poziomu 1.3200, tak więc decydujesz się zwiększyć profit z tej transakcji i sprawdzić czy trend nie będzie poruszał się na twoją korzyść. Twoje predefiniowane ryzyko na transakcje wyniesie $200, by zachować prostą matematykę powiedzmy, że sprzedałeś 2 mini loty po cenie 1.3600; 100 pipsów x 2 mini loty – 1 lot (1 mini lot – 1 lot = 1$ / pips) = 200$ ryzyka.

Decydujesz, że na tę transakcje poziom ryzyka do zysku wyniesie 1:3, tak więc ustawiasz początkowy target na poziomie 1.3300 i planujesz dodać dwie pozycje, pierwszą na poziomie 100 pipsów zysku i kolejną, gdy początkowa pozycja osiągnie 200 pipsów. Masz zamiar to zrobić, ponieważ rynek jest w silnym trendzie i masz przeczucie, że istnieje duża szansa na kontynuacje trendu bez dużego cofnięcia.

Oto jak będzie wyglądało twoje wejście:

Wejście w piramidowaniu

Transakcja ruszyła w zakładanym przez ciebie kierunku, więc postępujesz zgodnie z planem przez dodanie 2 mini-lotów po cenie 1.3500. W ten oto sposób, cała twoja pozycja to 4 mini loty lub 4$ / pips to znaczy, że potencjalny zysk z tej transakcji to teraz 1000$ zakładając, że cena dojdzie do targetu na poziomie 1.3300.

Ważne: Przed wejściem w drugą pozycję, przesuń zlecenie SL pierwszej pozycji na poziom 1.3600, a wtedy będzie to już ‘transakcja wolna od ryzyka’ (zabezpieczona na BEP). Stop loss twojej drugiej pozycji również będzie się znajdował na poziomie 1.3600, tak więc całkowite ryzyko tych dwóch pozycji to wciąż 200$, ale pamiętaj, że potencjalny zysk jest prawie dwukrotnie większy…

Przed wejściem w drugą pozycję, przesuń zlecenie SL pierwszej pozycji na poziom 1.3600, a wtedy będzie to już 'transakcja wolna od ryzyka' (zabezpieczona na BEP)

Pozycja wciąż porusza się na twoją korzyść więc decydujesz się dodać ostatnie 2 mini-loty do twojej pierwotnej pozycji. Teraz każdy pips zgodny z jej kierunkiem to 6$ zysku dla ciebie. Potencjalny profit wynosi 1200$, dwukrotnie więcej niż było kiedy wchodziłeś w pierwszą transakcję, a najlepsze jest to, że teraz całkowite ryzyko to 0$…

Pewnie spytasz: jak to w ogóle możliwe? Przesunąłeś stop loss niżej dla dwóch poprzednich pozycji na poziom 1.3500, zabezpieczyłeś zysk w wysokości 200$ na pierwszej pozycji, gdzie wchodziłeś po cenie 1.3600 i zredukowałeś ryzyko drugiej pozycji przestawiając na poziom ‘break even’. 200$ profitu zabezpieczonego na pierwszej pozycji, zabezpieczyło ryzyko dodane na ostatniej pozycji, czyniąc całą transakcję ‘wolną od ryzyka’; tak właśnie się  ‘gra używając pieniędzy rynku’.

200$ profitu zabezpieczonego na pierwszej pozycji, zabezpieczyło ryzyko dodane na ostatniej pozycji

Masz jeszcze więcej szczęścia i transakcja osiąga twój cel na poziomie 1.3300, wszystkie trzy pozycje są teraz zamknięte i zarobiłeś na czysto 6 razy więcej niż zaryzykowałeś, a więc stosunek ryzyka do zysku wyniósł 1:6. Nigdy wcześniej nie miałeś w danym momencie zaryzykowane 200$ (1R), a w końcu zainkasowałeś 1200$ zysku.

Teraz rozumiesz jak piramidowanie stanowi sposób na osiągnięcie zysków…

 stosunek ryzyka do zysku wyniósł 1:6

Końcowe reflekcje na temat piramidowania

W powyższym przykładzie, użyliśmy relatywnie niskiej kwoty 200$ ryzyka na transakcję. Jak jednak widać, piramidowanie może szybko zbudować twoje zyski. Masz potencjał, by obrócić 1.000$ ryzyka w 10.000$ zysku, w krótkim czasie przy transakcji gdzie współczynnik ryzyko:zysk wyniesie 10:1. Tego rodzaju transakcje są bardzo możliwe jeśli handlujesz w wyraźnym ruchu, który może być znaczny w ciągu jednego dnia lub być może w trakcie tygodnia.

Ważną rzeczą jest zrozumienie, iż potrzeba doświadczenia, by wiedzieć kiedy piramidowanie transakcji może być dobrym pomysłem, a kiedy niekoniecznie. Musisz także być przygotowany na to, że zostaniesz wyrzucony na BEP, ponieważ kiedy przesuwasz zlecenie stop loss niżej jak mówiliśmy w przykładzie wyżej, nie uwzględnia to miejsca na zbyt duże cofnięcia, które mogą zamknąć wszystkie piramidowane pozycje. Jednakże, jeśli trafi ci się udana, piramidowana transakcja co 3 lub 4 miesiące, będziesz radzić sobie całkiem nieźle.

Kolejny ważny punkt jest taki, że nie można pozwolić chciwości przejąc kontroli. Jeszcze zanim wejdziesz w transakcję potrzebujesz planu jak dużo pozycji dodasz, kiedy to zrobisz, itp. Nie próbuj totalnie improwizować, bo w końcu doprowadzisz do over-tradingu i prawdopodobnie stracisz pieniądze. Każda transakcja jest inna i nie ma jasno sprecyzowanych reguł, ale ogólna koncepcja piramidowania, by zwiększać zyski jest uniwersalna. Bądź pewny, że przesuwasz swojego stop loss’a w górę lub dół by wynagrodzić nowe ryzyko jakie ponosisz dodając pozycję, albo będziesz potencjalnie piramidował swoje straty, a tego nie chcesz robić.

Ponadto, nigdy nie dobieraj do stratnej pozycji, traderzy często popełniają ten błąd, a to szybki sposób na wyczyszczenie rachunku. Jeśli rynek zmierza w zakładanym przez ciebie kierunku możesz dodać pozycję jak omawialiśmy wyżej, ale jeśli rynek zawraca przeciwko tobie, powinieneś wydostać się z tej transakcji ręcznie lub za pomocą zlecenia SL.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Pyramid Trading Strategy – How To Turn Small Trades into Huge TradesNial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here