Naga MarketsPoniżej opisywana strategia ujrzała światło dzienne między innymi w mojej pracy magisterskiej. Wyniki jakie uzyskuje są bardzo często lepsze od benchmarku (WIG) czy też popularnego systemu „buy and hold”.


Pod prąd

Strategia swoimi założeniami idzie totalnie pod prąd! Zapewne nie jeden z nas czytał prasę czy książki o tematyce finansowej, gdzie znalazł wiele informacji na temat strategii inwestycyjnych oraz wskaźników technicznych. Często autorzy książek podają przykłady różnorodnych wskaźników analizy technicznej, których zastosowanie w inwestowaniu (albo „tradingu”) ma nam przynieść ogromne stopy zwrotu i zagwarantować stabilne przepływy pieniężne z giełdy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niestety nie zawsze, a właściwie rzadko, idzie to w parze. Zastosowanie najprostszej średniej kroczącej np. 15-dniowej, która wyznacza nam kierunek trendu, nie jest najlepszym wyjściem i bardzo szybko doprowadzi nas do wyzerowania rachunku maklerskiego. Kilka przykładów zastosowania na spółkach z WIG20:

PKO BP

PKN Orlen

PZU

Optymalizacja

W książkach na temat analizy technicznej, spekulacji oraz tworzenia własnych systemów inwestycyjnych możemy spotkać się z takim terminem jak optymalizacja. Oznacza on nic innego, jak dopasowanie parametrów danej strategii do rynku, czy też papieru wartościowego, w celu uzyskania jak najlepszych wyników. Prawda, że brzmi nieźle?

Oczywiście, że tak i dlatego ten temat jest często bardzo mocno zgłębiany na webinarach i kursach inwestowania. Niestety może rozczaruję tym wszystkich, którzy kiedykolwiek byli na tego rodzaju kursie – to nie działa. Optymalizacja na rynkach akcji jest przereklamowana. O ile w życiu realnym, chcąc osiągnąć lepszy wypiek, piekarz zmienia proporcje składników i dobiera temperaturę oraz czas tak, aby uzyskać najlepszej jakości chleb, o tyle w przypadku optymalizacji systemu giełdowego inwestor pogarsza swoje wyniki. Dzieje się tak z jednego głównego powodu – dopasowania do danych historycznych.

Wszystkie testy strategii bazują na danych z przeszłości. Jeżeli spółka od 10 lat porusza się w trendzie wzrostowym to logicznym będzie, zastosowanie w jej przypadku strategii trendowej, ponieważ inne strategie będą osiągały znacznie gorsze wyniki. Problem polega na tym, że takie dopasowanie do przeszłości, nie oznacza dobrych wyników w przyszłości. Bo w końcu jak długo spółka może się poruszać w takim trendzie? Jeżeli natomiast wykres faluje latami, a sprawdzając naszą strategię okazało się, że najlepiej na danym papierze wartościowym zastosować strategię 11-dniowej średniej, bo uzyskała ona historycznie najlepsze wyniki, to jaka jest szansa, że spółka przez kolejne lata będzie się poruszać w „rytmie 11-dniowym”?

Powyższy wykres to wykres spółki PKN Orlen, ale po optymalizacji średnich kroczących. Po zastosowaniu zoptymalizowanej strategii można było zarobić ponad 160%. W porównaniu do 15-dniowej średniej – robi wrażenie prawda? Niestety powyższy wykres pokazuje też, że spory okres czasu strategia przynosiła straty i dopiero ostatnie kilkaset sesji przyniosło „odbicie” na kapitale.

Zobacz również: Strategia Force of Trend – poznaj szczegółowe założenia systemu

Wyniki ISR

Czas na gwóźdź programu, czyli system ISR. Nie zamierzam przedstawiać tutaj szczegółowych założeń systemu, a jedynie nakreślę ogólnie na czym system bazuje. System opiera się tylko na zakupie i sprzedaży akcji, nie ma w nim krótkiej sprzedaży. System stosuje dwa wskaźniki analizy technicznej – średnią kroczącą oraz RSI (Relative Strenght Index) – dostępne w każdym programie do analizy. Strategia nie zakłada zleceń ucinających straty oraz biorących zyski, czyli tzw. StopLoss-ów oraz TakeProfit-ów.

Poniższy wykres przedstawia dochód wypracowany przez strategię ze spółek z indeksu WIG20. Jest to dochód brutto przed opodatkowaniem. W tabeli przedstawione zostało także krótkie podsumowanie wyników:

Kapitał początkowy 10 000,00 zł
Średni zysk na spółce 15 428,29 zł
Średnia ilość transakcji na spółce 4,3
Najwyższy zysk na spółce (LPP) 10 7350,21 zł
Największa strata na spółce (PEKAO) -3 234,26 zł
Łączna ilość transakcji 86
Transakcje zyskowne 38
Transakcje stratne 48
Średni zysk / średnia strata 6,84

Źródło: Opracowanie własne

Najważniejszą kwestią według mojej opinii jest jednak to, jak strategia chroni nasz kapitał w czasie drastycznych spadków:

POLIMEXMS

MILLENNIUM

Są to zaledwie dwa przykłady, ale proszę mi wierzyć – strategia działa podobnie na większości spółek i chroni nasz kapitał nawet przed bankructwem danej spółki, której akcje tanieją o 99%. My w tym czasie możemy bezpiecznie ulokować nasz kapitał w innych, dochodowych papierach wartościowych.

Jeżeli chcą Państwo poznać szersze zastosowanie strategii to zapraszam na mojego bloga oraz zachęcam do bezpośredniego kontaktu.

Autor: Krzysztof Strauchmann Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here