Naga MarketsJapońskie metody inwestowania zdobyły w naszym kraju olbrzymią popularność. Wynika to z faktu, że w odróżnieniu od wielu innych metod, dają małe pole do własnych interpretacji, wykładając na ławę jasne wskazówki co do poziomu wejścia, wyjścia, wyznaczenia trendu. Prym wiedzie oczywiście Ichimoku Kinko Hyo natomiast Japończycy są twórcami innego, równie pomocnego wskaźnika. 


Heiken Ashi

Świece Heiken Ashi – bo o nich mowa, nazywane są potocznie „wygładzonymi świecami”. Biorąc pod uwagę formacje świecowe, które często na niskich interwałach generują fałszywe sygnały, wykorzystując Heiken Ashi łatwiej traderom określić panujący sentyment.

Heiken Ashi Day Trading

Heiken Ashi Day Trading jest krótkoterminową strategią, która wykorzystuje średnią średnioterminową do identyfikacji trendu, a następnie na podstawie świec Heiken Ashi trader określa optymalny poziom wejścia w pozycję. Strategia ta jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którzy chcą pogodzić daytrading z potwierdzeniem sygnału w postaci kilkunastogodzinnego trendu. Zanim przejdziemy do szczegółów strategii, sprawdźmy w jaki sposób powstają świece we wskaźniku Heiken Ashi.

Budowa świec Heiken Ashi (HA):

  • Cena otwarcia HA = (cena otwarcia poprzedniej świecy HA+ cena poprzedniego zamknięcia HA)/2
  • Cena zamknięcia HA = (cena otwarcia + cena zamknięcia + cena maksymalna + cena minimalna)/4
  • Cena maksymalna HA = maksimum z trzech cen (otwarcia HA; zamknięcia HA; cena maksymalna z danej świecy)
  • Cena minimalna HA = minimum z trzech cen (otwarcia HA; zamknięcia HA; cena minimalna z danej świecy)

Identyfikacja trendu

W celu zidentyfikowania trendu należy na wykres pięciominutowy nałożyć 150-okresową średnią wykładniczą. Położenie ceny względem średniej, jak również jej kąt nachylenia, określą nam jaki sentyment panuje na danym walorze. Po określeniu trendu przyjmujemy założenie, że zajmujemy pozycję tylko i wyłącznie zgodną z trendem.

Świece Heiken Ashi na wykresie EURUSD M5. MT4 Purple Trading

Wejście w pozycję

Do wygenerowania sygnału kupna dochodzi wtedy, gdy powyżej średniej pojawia się świeca bez dolnego cienia. Wówczas po wybiciu maksimum świecy sygnalnej dochodzi do otwarcia pozycji.

Do wygenerowania sygnału sprzedaży dochodzi zaś wtedy, gdy poniżej średniej pojawia się świeca bez górnego cienia. Wówczas po wybiciu minimum świecy sygnalnej dochodzi do otwarcia pozycji. Stop Loss zostaje umieszczony powyżej ostatniego szczytu w przypadku sprzedaży, zaś poniżej ostatniego dołka w przypadku kupna.

Zarządzanie pozycją oraz ryzykiem

Proponowany sposób zarządzania ryzykiem jest w tym przypadku bardzo konserwatywny. Take Profit znajduje się na r/r ratio 1:2. W momencie r/r ratio 1:1 przesuwamy Stop Loss na poziom wejścia w transakcje (BEP). Ryzyko na transakcję wynosi nie więcej niż 1%.

Przykład prowadzenia pozycji w strategii. MT4 Purple Trading


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here