windsor

strategy-strategia-ccPrzedstawiana strategia dla opcji binarnych wykorzystuje dwa wskaźniki. Pierwszym jest wykładnicza średnia krocząca (EMA), a drugi to CCI (Commodity Channel Index). EMA służy nam do wyznaczania trendu, a CCI w swojej nietypowej formie, daje sygnały w momencie powstania dywergencji między jego wskazaniami, a zachowaniem kursu instrumentu finansowego.

Strategia EMA / CCI-divergence

Analizy dokonujemy na wykresie 15-minutowym, a czas wygaśnięcia opcji dla tej strategii mieści się w zakresie od 15 do 30 minut, tak więc powinien być odpowiedni dla traderów, którzy preferują niskie interwały.


Opisywaną strategię można wypróbować na rachunku u brokera opcji binarnych Option Trade, który jest polecany przez portal Comparic.

Przygotowujemy wykres

Co będzie nam potrzebne?

  • wykres 15-minutowy (M15) wybranej pary,
  • wykładnicza średnia krocząca z 200-tu okresów (EMA 200),
  • wskaźnik CCI_Divergence dostępny do pobrania w wątku na forum.comparic.pl.

Dodanie wykładniczej średniej kroczącej sprowadza się tak naprawdę do prostego zabiegu na platformie MT4, który przedstawiony jest na poniższym zrzucie ekranu:
01-01

Drugi wskaźnik jaki będzie nam potrzebny, to CCI_Divergence. Nie jest on domyślnie wbudowany w platformę, należy go zatem pobrać z wątku na forum.comparic.pl i umieścić w folderze Indicators, który z kolei znajduje się w folderze MQL4 naszej platformy. Odnalezienie tego folderu umożliwia przycisk “Otwórz Folder Danych” widoczny na poniższym obrazku:
01-02

Po wykonaniu tej czynności należy uruchomić ponownie platformę i nanieść wskaźnik na wykres. Podobnie jak w przypadku EMA, tu też klikamy najpierw Wstaw –> Wskaźniki –> Własne –> CCI_Divergence. Ustawienia pozostawiamy niezmienione i powinny one wyglądać w ten sposób:
01-03-Exmple

Nasz wykres powinien teraz wyglądać w podobny sposób:

01-04

Jeśli wszystko działa tak jak powinno możemy przejść do faktycznej analizy, którą zaczyna…

Określenie trendu

Strategia zakłada poruszanie się z trendem, dlatego pierwszym krokiem jest właśnie określenie bieżącego sentymentu. W tym celu posłużymy się wykładniczą średnią krocząca z dwustu okresów (EMA 200). Zatem jeśli:

  • cena znajduje się pod EMA 200 to panuje trend spadkowy,
  • cena znajduje się nad EMA 200 to panuje trend wzrostowy,
  • wykładnicza średnia krocząca przecina cenę oznacza to, że panuje konsolidacja (wtedy nie spekulujemy).

Oczekiwanie na sygnał

Po wyznaczeniu trendu (bądź jego braku w przypadku konsolidacji) zwracamy uwagę na wskaźnik CCI_Divergence, który widoczny jest w oknie na dole wykresu. Linia niebieska to odczyt wskaźnika CCI, natomiast linie zielone i czerwone pokazują dywergencje pomiędzy wskazaniami CCI, a zachowaniem ceny. Widoczne są też strzałki w tych samych kolorach, po których następuje sygnał do zawarcia transakcji CALL lub PUT. Po narysowaniu strzałki powinien także wystąpić alert dźwiękowy na platformie MT4 oraz komunikat na ekranie.

Działanie strategii dla opcji binarnych

Kiedy CALL, kiedy PUT?

Wiemy już jak określić trend, a także znamy działanie wskaźnika CCI_Divergence. Możemy zatem przejść do sedna strategii, a mianowicie wyboru odpowiedniej dla nas opcji binarnej.

Założenia do zawarcia opcji CALL:

  • cena znajduje się nad średnią EMA 200 (trend wzrostowy),
  • wskaźnik CCI_Divergence poinformował nas o wystąpieniu dywergencji byka (zielona strzałka na wskaźniku oraz komunikat na ekranie zarówno wzrokowy jak i dźwiękowy).

Założenia do zawarcia opcji PUT:

  • cena znajduje się pod średnią EMA 200 (trend wzrostowy),
  • wskaźnik CCI_Divergence poinformował nas o wystąpieniu dywergencji niedźwiedzia (czerwona strzałka na wskaźniku oraz komunikat na ekranie zarówno wzrokowy jak i dźwiękowy).

Założenia strategii są bardzo proste i nie powinny sprawić problemu nawet mało doświadczonym traderom. Należy jednak pamiętać, że w przypadku opcji CALL reagujemy wyłącznie na dywergencję byka (zielona strzałka na wskaźniku CCI_Divergence), a dla PUT tylko na dywergencję niedźwiedzia (strzałka czerwona).

Przykłady “krok po kroku” dla opcji CALL i PUT znajdziesz na następnej stronie…

Zostaw komentarz logując się za pomocą FacebookSTO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ