Naga Marketsstrategy-strategia-ccPrzedstawiana strategia dla opcji binarnych wykorzystuje dwa wskaźniki. Pierwszym jest wykładnicza średnia krocząca (EMA), a drugi to CCI (Commodity Channel Index). EMA służy nam do wyznaczania trendu, a CCI w swojej nietypowej formie, daje sygnały w momencie powstania dywergencji między jego wskazaniami, a zachowaniem kursu instrumentu finansowego.

Strategia EMA / CCI-divergence

Analizy dokonujemy na wykresie 15-minutowym, a czas wygaśnięcia opcji dla tej strategii mieści się w zakresie od 15 do 30 minut, tak więc powinien być odpowiedni dla traderów, którzy preferują niskie interwały.

Przygotowujemy wykres

Co będzie nam potrzebne?

  • wykres 15-minutowy (M15) wybranej pary,
  • wykładnicza średnia krocząca z 200-tu okresów (EMA 200),
  • wskaźnik CCI_Divergence dostępny do pobrania w wątku na forum.comparic.pl.

Dodanie wykładniczej średniej kroczącej sprowadza się tak naprawdę do prostego zabiegu na platformie MT4, który przedstawiony jest na poniższym zrzucie ekranu:
01-01

Drugi wskaźnik jaki będzie nam potrzebny, to CCI_Divergence. Nie jest on domyślnie wbudowany w platformę, należy go zatem pobrać z wątku na forum.comparic.pl i umieścić w folderze Indicators, który z kolei znajduje się w folderze MQL4 naszej platformy. Odnalezienie tego folderu umożliwia przycisk “Otwórz Folder Danych” widoczny na poniższym obrazku:
01-02

Po wykonaniu tej czynności należy uruchomić ponownie platformę i nanieść wskaźnik na wykres. Podobnie jak w przypadku EMA, tu też klikamy najpierw Wstaw –> Wskaźniki –> Własne –> CCI_Divergence. Ustawienia pozostawiamy niezmienione i powinny one wyglądać w ten sposób:
01-03-Exmple

Nasz wykres powinien teraz wyglądać w podobny sposób:

01-04

Jeśli wszystko działa tak jak powinno możemy przejść do faktycznej analizy, którą zaczyna…

Określenie trendu

Strategia zakłada poruszanie się z trendem, dlatego pierwszym krokiem jest właśnie określenie bieżącego sentymentu. W tym celu posłużymy się wykładniczą średnią krocząca z dwustu okresów (EMA 200). Zatem jeśli:

  • cena znajduje się pod EMA 200 to panuje trend spadkowy,
  • cena znajduje się nad EMA 200 to panuje trend wzrostowy,
  • wykładnicza średnia krocząca przecina cenę oznacza to, że panuje konsolidacja (wtedy nie spekulujemy).

Oczekiwanie na sygnał

Po wyznaczeniu trendu (bądź jego braku w przypadku konsolidacji) zwracamy uwagę na wskaźnik CCI_Divergence, który widoczny jest w oknie na dole wykresu. Linia niebieska to odczyt wskaźnika CCI, natomiast linie zielone i czerwone pokazują dywergencje pomiędzy wskazaniami CCI, a zachowaniem ceny. Widoczne są też strzałki w tych samych kolorach, po których następuje sygnał do zawarcia transakcji CALL lub PUT. Po narysowaniu strzałki powinien także wystąpić alert dźwiękowy na platformie MT4 oraz komunikat na ekranie.

Działanie strategii dla opcji binarnych

Kiedy CALL, kiedy PUT?

Wiemy już jak określić trend, a także znamy działanie wskaźnika CCI_Divergence. Możemy zatem przejść do sedna strategii, a mianowicie wyboru odpowiedniej dla nas opcji binarnej.

Założenia do zawarcia opcji CALL:

  • cena znajduje się nad średnią EMA 200 (trend wzrostowy),
  • wskaźnik CCI_Divergence poinformował nas o wystąpieniu dywergencji byka (zielona strzałka na wskaźniku oraz komunikat na ekranie zarówno wzrokowy jak i dźwiękowy).

Założenia do zawarcia opcji PUT:

  • cena znajduje się pod średnią EMA 200 (trend wzrostowy),
  • wskaźnik CCI_Divergence poinformował nas o wystąpieniu dywergencji niedźwiedzia (czerwona strzałka na wskaźniku oraz komunikat na ekranie zarówno wzrokowy jak i dźwiękowy).

Założenia strategii są bardzo proste i nie powinny sprawić problemu nawet mało doświadczonym traderom. Należy jednak pamiętać, że w przypadku opcji CALL reagujemy wyłącznie na dywergencję byka (zielona strzałka na wskaźniku CCI_Divergence), a dla PUT tylko na dywergencję niedźwiedzia (strzałka czerwona).

Jak działać?

Opcja CALL

Mamy już wszystkie elementy naszej nieskomplikowanej strategii. Przejdźmy zatem do pokazania krok po kroku jak powinna wyglądać analiza i samo zawarcie transakcji. Poniższy przykład będzie pokazany dla trendu wzrostowego i opcji binarnej CALL:
ex01Na powyższym wykresie wyraźnie widoczny jest trend wzrostowy (cena porusza się nad średnią wykładniczą z 200 okresów), dlatego też skupiamy się tylko na sygnałach wskaźnika CCI_Divergence, które informują nas o dywergencji byka (zielone strzałki, bullish divergence). Natychmiast po wystąpieniu sygnału zawieramy opcję CALL z terminem wygasania po 15 lub 30 minutach (zostało to opisane na obrazku).

Pierwszy sygnał był zyskowny zarówno dla opcji 15 i 30-minutowej. Drugi zaznaczony na wykresie sygnał był zyskowny dla 15-minutowej opcji CALL, natomiast przy opcji 30-minutowej ponieślibyśmy stratę. Ostatni sygnał widoczny na przykładzie był zyskowny dla opcji z dwoma terminami wygaśnięcia.

Opcja PUT

Teraz zajmiemy się sygnałami dla opcji PUT. Określanie trendu i nanoszenie wskaźników zostało już wcześniej wyjaśnione. Przejdziemy zatem od razu do wykresu z przykładami.
ex02Jak opisano na wykresie, cena znajduje się w trendzie spadkowym z uwagi na jej obecność pod EMA 200. Z tego powodu pomijamy wszelkie sygnały informujące nas o dywergencji byka (zielone strzałki) i bierzemy pod uwagę tylko i wyłącznie te, które mówią nam o dywergencji niedźwiedzia (bearish divergence) – strzałki czerwone na wskaźniku CCI.

Ze względu na mnogość sygnałów w tym przykładzie, posłużę się tabelką do przedstawienia zysków i strat w opcjach 15 i 30 minutowych, które tu wystąpiły:
ex02-1

Zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami, co do opisywanej strategii / ewentualnych jej rozwinięć czy też dodatkowych filtrów, zarówno w komentarzach jak i na specjalnie przeznaczonym do tego wątku na, forum.

Te strategie również powinieneś poznać:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here