Aby zmniejszyć wpływ wahań cen poszczególnych aktywów, inwestorzy stosują strategię zwaną Dollar-Cost Averaging (DCA), która polega na uśrednianiu kosztów inwestycyjnych poprzez kupowanie równych ilości aktywów w regularnych odstępach czasu, za określoną kwotę. Dzięki temu można zniwelować chwilowe wahania cen wynikające z rynkowej zmienności i zamiast decydować się na jednorazowy wydatek, rozłożyć go na kilka równych części. Brzmi prosto, dlatego przyjrzyjmy się, jakie są poszczególne założenia tej strategii i czy daje ona wymierne korzyści.
- Kryptowaluty to szalenie zmienny rynek jednak dzięki strategii DCA mogą one stanowić względnie stabilną inwestycję długoterminową
- Inwestorzy decydujący się korzystać z Dollar-Cost Averaging najczęściej wybierają aktywa o stabilnej pozycji rynkowej takiej jak Bitcoin, czy Ethereum
- Dzięki swojej uniwersalności, strategia może być także wykorzystywana do handlu akcjami, obligacjami, czy surowcami
- Odkryj narzędzie DCA dla długoterminowych inwestorów kryptowalutowych. Już teraz sprawdź ofertę.
DCA dla kogo i jakie zapewnia przewagi
Wielu entuzjastów cyfrowych aktywów decyduje się na zakup wybranej przez siebie kryptowaluty bez opracowanej strategii. Zakładają oni, że skoro sprawdzili projekt i ma on solidne fundamenty pod przyszłe wzrosty, to jedyne co muszą zrobić to kupić zakładaną ilość tokenów lub monet i czekać aż ich cena wzrośnie.
Choć krótkoterminowo takie podejście może działać, tak w dłuższym okresie naraża ono inwestorów na przypadkową zmienność, której można uniknąć dzięki odpowiednio dobranej strategii.
Na początku zaznaczmy, że Dollar-cost averaging to strategia stosowana zarówno przy inwestowaniu w kryptowaluty, akcje, towary, jak i obligacje. Dla każdego inwestora strategia DCA może być nieco być inna i warto dostosować ją do własnych preferencji, możliwości i potrzeb.
W samej strategii DCA chodzi o zainwestowanie zaplanowanej kwoty pieniędzy w określone wcześniej aktywa i w ustalonym czasie. Dzięki temu masz zdecydowanie większa kontrolę nad swoim inwestowaniem, emocjami i wiesz, na czym stoisz.
Kupując okresowo, inwestujesz, gdy cena jest wysoka lub niska. Wszystkie te zakupy dają jedną średnią cenę zakupu, która powinna być niższa niż wartość aktywa, co przekłada się na długoterminowy zysk.
Kupuj kryptowaluty korzystając ze strategii Dollar Cost Averaging (DCA) razem z Bitcan.pl oraz ARI10.
Kryptowaluty jako idealny rynek dla DCA
DCA to bardzo popularna strategia stosowana na rynku kryptowalut. Osoby, które w ostatnich latach cyklicznie kupowały Bitcoina (BTC), mogą pochwalić się bardzo niską średnią ceną zakupu i to pomimo niemal ciągłego wzrostu aktywa.
Lecz zanim przejdziemy do praktycznego aspektu, należy ustalić kilka fundamentalnych kwestii, które wyeliminują z twojego tradingu losowość:
Wybierz krytpowalutę, w którą chcesz zainwestować. Nie może to być przypadek, ponieważ kiedy pojawią się pierwsze trudności i spadki szybko z niej zrezygnujesz, nie mając pojęcia o użyteczności, możliwościach oraz perspektywach wybranej kryptowaluty. Indywidualne wybranie konkretnego projektu, poznanie mechanizmu działania, jego użyteczności,ocena fundamentów oraz perspektyw rozwoju pozwoli ci ograniczyć emocje zarówno w przypadku gwałtownego wzrostu, jak i niespodziewanych spadków.
W przypadku metody DCA warto wybrać kryptowalutę, co do której spodziewasz się, że przetrwa przez dłuższy czas i będzie zwiększać swoją wartość w przyszłości. Większość inwestorów decyduje się na Bitcoina lub Ethereum, ponieważ są one uważane za najbardziej stabilne projekty.
Określ częstotliwość dokonywania inwestycji. Zaplanuj na chłodno, co jaki okres czasu chcesz i możesz sobie pozwolić na zainwestowanie w daną kryptowalutę. Będzie to szczególnie ważne w przypadku, gdy rynek osiągnie maksima po jednej, bądź po drugiej stronie, a pokusa do spontanicznego dorzucenia, lub wyciągnięcia pieniędzy będzie ogromna. Nie bądź nadmiernie drobiazgowy, chodzi o ustalenie ogólnych ram i czekanie na sygnały ze strony rynku np. korekty, a nie wyznaczenie konkretnych dni i godzin inwestycji.
Zaplanuj kwoty jakie przeznaczysz na inwestycje. To szczególnie ważny element każdego planu inwestycyjnego. Inwestowanie może oddziaływać na twój mózg podobnie jak hazard, a niektórzy inwestorzy stracili na giełdzie majątek całego życia. Zastanów się ile pieniędzy będziesz inwestował i trzymaj się tej kwoty nawet jeśli rynek będzie kusił czekającym tuż za rogiem odbiciem.
Jak będziesz inwestować. W tym punkcie musisz wybrać, czy decydujesz się na usługi brokerów, czy giełd kryptowalutowych. Możesz inwestować ręcznie lub automatycznie. Wybierając platformę, na której możesz inwestować automatycznie, możesz bez wysiłku korzystać z metody DCA, z kolei u brokera więcej zależy od każdorazowej twojej decyzji.
Wracając do samego DCA. Wiele osób uważa, że dollar-cost averaging nie pozwala na osiąganie dużych zysków ze względu na ignorowanie rynkowych okazji, ale to nieprawda.
W krótkiej perspektywie faktycznie może tak być, bo przecież skoro zaplanowałeś inwestycję rzędu 1500 zł miesięcznie i już wpłaciłeś tę kwotę, to nie wrzucisz na rynek całej swojej wypłaty tylko dlatego, że dostrzegasz lokalny dołek.
Jednak uśredniając cenę zakupu na przestrzeni miesięcy, może się okazać, że kupujesz kryptowaluty po znacznie niższej cenie, nie wystawiając się przy tym na nadmierne ryzyko.
Nawet doświadczeni inwestorzy używają metody DCA. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wiedzą, jak trudno prawidłowo oszacować szczyt lub dno notowań, a potwierdzenie przypuszczeń następuje gdy pieniądze są już na stole i niewiele można zmienić.
Doświadczeni traderzy kryptowalutowi nie inwestują jednak stałych kwot w określone dni miesiąca, ale są bardziej elastyczni i wykorzystują korekty jako sygnały do kupna. Ten sposób uśredniania kosztów dolara jest o wiele bardziej skuteczny, ale wiąże się również z większymi emocjami.
Jak długo można stosować tę strategię?
Strategia Dollar-Cost Averaging jest na tyle uniwersalna, że można stosować ją przez cały czas, nawet podczas wychodzenia z rynku.
Strategia pozostaje w dużej mierze taka sam, a jedyna różnica polega na tym, że określasz z góry ile kryptowalut w jakim czasie chcesz sprzedać.
Metoda DCA najlepiej sprawdza się w perspektywie długoterminowej, na przykład w celu oszczędzania na emeryturę, czy większego zakupu z perspektywą kilku lat. Kluczowy jest jednak odpowiednio dobrany oraz opracowany plan, a także nieustanne jego testowanie.
Ponadto Dollar-cost averaging jest stosunkowo bezpiecznym sposobem inwestowania, jednak inwestowanie zawsze wiąże się z dużym ryzykiem i niewykluczone że wybrane aktywo przeceni się, lub całkowicie straci na wartości w perspektywie kilku lub kilkunastu lat.
Coraz więcej firm na rynku oferują zautomatyzowanie tego procesu. Przykładem jest ARI10 Exchange. Więcej na temat tej usługi przeczytacie tutaj.
Autor poleca również:
- Prezes największej giełdy kryptowalut pozywa spółkę zależną Bloomberga o zniesławienie
- Bitcoin i Ethereum w dół najmocniej od 18 czerwca. Kryptowaluty na…
- Zetly rozpoczyna strategiczne partnerstwo z launchpadem PlayPad!
“Wybierz krytpowalutę” – oj, chyba nie było korekty tekstu przed publikacją :)