Naga Marketsccf forex comparic lupa wykresKalendarz makroekonomiczny powinien być przyjacielem tradera. Znajdziesz w nim wiele istotnych danych jakie każdego dnia napływają ze światowych gospodarek. Czasem jest ich naprawdę bardzo wiele. Czy jednak na wszystkie warto zwracać uwagę? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie pod względem strategii TDiS. Poza tym będzie mowa o kilku istotnych kwestiach jakie mogą pojawiać się w umyśle tradera prowadzącego pozycje.

W poprzedniej części opisu strategii TDiS mowa była o tym jak można prowadzić zawarte transakcje. Zdarza się jednak, że na wykresie widzimy sprzyjające warunki do zajęcia pozycji. Mamy odpowiedni trend, pojawiła się korekta, która zaprowadziła cenę do prawidłowej lokacji, a także uformował się sygnał do zajęcia pozycji. Wszystko wydaje się w porządku, więc co powinniśmy zrobić? Pociągnąć za spust – czyli wejść na rynek. Tak też robimy, ustawiamy wszystko jak trzeba i dajemy naszej transakcji ‘pracować’. Chwilę później okazuje się jednak, że zlecenie zostaje zamknięte na stracie. Co gorsza strata jest nawet nieco większa niż nasz zakładany stop loss. Myślimy sobie, co poszło nie tak?

Te artykuły również Cię zainteresują
Taka sytuacja może oczywiście mieć miejsce na skutek jakiegoś nieplanowanego wydarzenia na rynku, które doprowadziło do niekorzystnego dla nas ruchu cen. O wiele częściej jednak zdarza się, że silne ruchy pojawiają się w efekcie zdarzeń, które były wcześniej przewidziane. Dlatego też zanim zajmiemy pozycję warto sprawdzić kalendarz makro na wypadek ważnego odczytu, oświadczenia etc.

Kalendarz makroekonomiczny

W sieci znaleźć można wiele serwisów oferujących możliwość sprawdzenia, co czeka nas danego dnia na rynku jeśli chodzi o odczyty danych makro ze światowych gospodarek. Osobiście korzystam najczęściej z trzech, a mianowicie Investing.com, MyFxBook.com oraz Macronext.pl.

Kolejność w jakiej wymieniłem te serwisy nie jest przypadkowa, bowiem najczęściej przed oczami mam kalendarz z Investing.com. Prezentowane na nim dane są przejrzyste i przede wszystkim w naszym ojczystym języku. Dlatego też na tym serwisie skupie się w dalszej części artykułu.

Personalizacja

Spore znaczenie ma tu również możliwość personalizacji własnego kalendarza dzięki skorzystaniu z filtrów. Światowych gospodarek jest naprawdę bardzo, ale to bardzo dużo. Wystarczy spojrzeć na poniższy zrzut ekranu:

źródło: pl.investing.com
źródło: pl.investing.com

Dzięki filtrom możemy odrzucić to na czym nie warto skupiać wzroku i wybrać kraje, których dane z gospodarki mają znaczenie dla handlowanych walut. U mnie wygląda to tak jak na powyższym zrzucie ekranu. Bałbym się w ogóle otwierać kalendarz z zaznaczonymi wszystkimi krajami 🙂 . Poza tym, jakie znaczenie w tradingu na głównych parach i ich crossach mają dane płynące z gospodarki, np. Botswany?

Kolejna istotna rzecz to ważność prezentowanych danych. Strategia TDiS opiera się na interwale H4 / M30 w związku z czym mało ważne dane nie mają szczególnego wpływu na podejmowanie decyzji. Tu również z pomocą przychodzi filtr, gdzie można zmniejszyć ilość wyświetlanych danych.

makro-investing2
źródło: pl.investing.com

Lubię wiedzieć nieco więcej dlatego zaznaczone mam dwa stopnie ważności (2 i 3 byki), natomiast spokojnie można się obejść mając wybrane tylko najważniejsze dane (3 byki).

Dobry nawyk

Najlepiej gdyby spojrzenie w kalendarz makro należało do codziennej rutyny. Wtedy raczej nie zaskoczy Cię coś, co nie powinno tego zrobić. Poza tym przed zawarciem transakcji również warto upewnić się, czy w kalendarzu za chwilę nie ma być np. kluczowego oświadczenia prezesa jednego z banków centralnych. Dzięki temu możesz uniknąć potencjalnej sytuacji, którą opisałem na początku artykułu.

Jeszcze jedna ważna uwaga. Jeśli Twój sygnał pojawił się w godzinach wieczornych popołudniowych np. dla pary walutowej GBPJPY, warto sprawdzić kalendarz także na kolejny dzień. Wiadomo bowiem, że nie tylko dla gospodarki japońskiej, ale też australijskiej, czy nowozelandzkiej istotne dane pojawiają się w nocy lub nad ranem. Zazwyczaj kalendarz dzienny kończy się o godz. 24, dlatego też jeśli nie zamierzasz wstawać w nocy i sprawdzać go ponownie, zrób to wcześniej. Być może pozwoli Ci to zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Dane ważne i ważniejsze

Nawet pomimo tego, że w kalendarzu zaznaczymy sobie wyświetlanie danych tylko o najwyższym stopniu ważności, to i tak nie znaczy, że wszystkimi trzeba się jakoś szczególnie przejmować. Kolejna sprawa to postępowanie w różnych przypadkach, które zależy od tego czy zająłem już pozycję, czy dopiero zamierzam to zrobić – o tym za chwilę,

Jeśli chodzi o samą istotność przewidzianych wydarzeń rynkowych, to tych najważniejszych jest w miesiącu zazwyczaj kilka. Trudno o nich nie wiedzieć, gdyż dużo się o nich mówi. Wystarczy, że zajrzysz choćby raz dziennie na portal Comparic.pl i sprawdzisz komentarz makro, czy też ogólnie aktualności, a raczej nie powinieneś przegapić nic bardzo istotnego.

Do najważniejszych wydarzeń rynkowych zalicza się:

 • Oświadczenia banków centralnych dotyczące polityki monetarnej.
 • Decyzje banków centralnych ws. stóp procentowych.
 • Konferencje prasowe / wystąpienia publiczne prezesów banków centralnych.
 • Dane z rynku pracy – stopa bezrobocia, itd. W przypadku Stanów Zjednoczonych bez wątpienia będzie to NFP, a więc zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
 • Bardzo istotne dane dla danej gospodarki w odniesieniu do polityki monetarnej

Informacje z wyżej wymienionych źródeł pojawiają się cyklicznie i jeśli śledzisz portal Comparic.pl o czym wspominałem wyżej, z pewnością będziesz wiedział, co istotnego będzie się działo w danym dniu, czy tygodniu.

Bądź na bieżąco z kluczowymi wydarzeniami rynkowymi. Śledź kanał Rynki na Żywo lub profil Comparic.pl na Twitterze.

Jeśli chodzi o podpunkt, w którym mowa jest o wystąpieniach publicznych prezesów banków centralnych, to trzeba mieć na uwadze, że nie każde takie wystąpienie będzie istotne dla rynków. Czasem po prostu jest to przemówienie o tematyce, która nie ma żadnego wpływu na zachowanie kursów walut, więc nadmierne obawy są nieuzasadnione. Wcześniej wspominałem o serwisie Macronext.pl i to właśnie z tego powodu. W kalendarzu jaki oferują można dowiedzieć się więcej na temat planowanych w najbliższym czasie wystąpień. Wystarczy kliknąć na gwiazdkę w kalendarium, tak jak na poniższym zrzucie ekranu:

makro02
źródło: macronext.pl

Przejdziesz dzięki temu do wystąpień i sam osądzisz, które może mieć istotny wpływ na rynki, a które nie. Ewentualnie możesz poszukać dodatkowych informacji w sieci. Przykładowe kalendarium wygląda w ten sposób:

kalendarium

źródło: macronext.pl

Znamy już najważniejsze dane, które mogą mieć wpływ na nasze działanie w stosunku zarówno do pozycji już otwartych oraz tych, które dopiero zamierzamy otworzyć.

Scenariusze działania

Zanim przejdę do potencjalnych scenariuszy działania, warto byś wiedział, że można również postępować zupełnie inaczej. Jest to schemat, który stosuję, gdyż taki mi odpowiada, natomiast ilu traderów tyle podejść i być może zechcesz, by u Ciebie wyglądało to inaczej.

Brak pozycji, potencjalna pozycja

Załóżmy, że obecnie nie mamy otwartej pozycji, ale wiele czynników skłania się ku temu, iż niebawem sytuacji może się zmienić ze względu na sygnał, który tworzy się na parze walutowej GBPJPY. Z przeglądu / kalendarza dowiedzieliśmy się jednak, że na godz. 10:30 zaplanowano odczyt PKB dla Wielkiej Brytanii.

Jest godz. 9:30 – mamy sygnał na GBJPY. Wiemy jednak, że za godzinę pojawią się istotne dane dla GBJPY. Co teraz? Opcje są dwie: wchodzimy po sygnale, albo nie wchodzimy. Ja skłaniam się ku tej drugiej: nie wchodzę w pozycję. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: uważam to za czysty hazard. Jako, że dane mogą istotnie wpłynąć na rynek (choć nie muszą) wolę poczekać na ich odczyt i zobaczyć co się wydarzy. Nie liczę na łut szczęścia i myśl “a może dane będą sprzyjające i wszystko dobrze się ułoży“. Wolę zakładać, że nie będzie tak jakbym sobie tego życzył i wybije mi stopa po krótkim czasie. Oczywiście, jeśli cena zacznie po danych zmierzać w zakładanym kierunku, może się pojawić myśl w stylu “a jednak mogłem wejść, szkoda trochę bo fajny ruch, itd.”. Takie myślenie nie jest moim zdaniem sprzyjające. Raz się uda, raz się nie uda, a innym razem wybije stopa i ruszy w zakładanym kierunku, co będzie jeszcze bardziej frustrujące. Czasem też rozszerzy się spread tak, że stracimy więcej niż zakładaliśmy…

Broker XM gwarantuje ochronę przed ujemnym saldem rachunku i 30 USD na start!

Więcej argumentów przemawia więc za tym, by po prostu odpuścić i poczekać. Rynek nigdzie nie ucieknie i być może jakiś czas po danych, kiedy kurz opadnie, utworzy się kolejny sygnał, który będzie miał więcej wspólnego z tradingiem niż z hazaradem. Taka hipotetyczna w odniesieniu do strategii TDiS opisana została poniżej.

Trzymajmy się przykładu z GBJPY i potencjalną pozycją długą. Mamy trend wzrostowy, pojawiła się korekta, która zaprowadziła cenę do odpowiedniej lokacji i utworzył się sygnał kupna. Jednak w kalendarzu widnieją ważne dane dla GBP, czy JPY. Kurs po danych zaczął się osuwać i jeśli zajęlibyśmy pozycję to nasz stop loss zostałby trafiony 🙁 Załóżmy, że spadki jeszcze chwilę trwały, natomiast cały czas cena pozostaje w prawidłowej lokacji i pojawia się kolejny sygnał zakupowy (odpowiedni układ dołków i szczytów). Kurz opadł, brak danych w pobliżu i mamy zielone światło. Będzie to z pewnością lepszy pomysł na transakcję niż zawieranie jej przed danymi 🙂

Kiedy nie mam otwartej pozycji, a dopiero zamierzam ją zająć, tak jak w powyższych przykładach, zwracam uwagę na wszystkie znaczące dane (2-3 “byki” w kalendarzu) i przede wszystkim te najważniejsze, które omówiłem wyżej. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy już jestem w pozycji, a zbliża się ważne wydarzenie, na które rynki oczekują…

Otwarta pozycja

Kiedy posiadam już otwartą pozycję staram się w nią nie ingerować, a prowadzić zgodnie ze strategią. Zasad Ustaw i Zapomnij (Set & Forget) świetnie się sprawdza w moim przypadku, gdyż jak zauważyłem, im częściej sprawdzałem co dzieje się z moimi transakcjami, tym więcej niepotrzebnych błędów popełniałem.

Jakie to były błędy? Zazwyczaj przedwczesne zamykanie pozycji zarówno tych zyskownych jak i stratnych. Często potrafiłem wynajdować argumenty, które oczywiście przemawiały za takim postępowaniem. Kiedy jednak już zamknąłem pozycję i przemyślałem to na chłodno, sam nie wierzyłem jak wpadłem na taki pomysł 😀 . Ot umysłowo-emocjonalny psikus. Jeszcze czasem mi się to zdarza, ale już o wiele, wiele rzadziej. Wystarczy w końcu trzymać się planu… (łatwo powiedzieć 😉 )

Wracając do głównego tematu. Pozycja prowadzona jest zgodnie ze strategią i zasadą Ustaw i zapomnij. Zamykam ją jedynie wtedy, gdy zbliża się bardzo ważne wydarzenie rynkowe. Nie ma znaczenia czy jest akurat na zysku, czy na stracie. Jeśli jest na zysku to oczywiście lepiej, kasa zaksięgowana i fajnie. Można będzie szukać kolejnych okazji. Jeśli jest na stracie to też dobrze, nie dotarło do stopa, więc jest to jakaś mała strata – kapitał bezpieczny.

Co do bardzo ważnych wydarzeń rynkowych to wymieniłem je już wcześniej. Jeśli interesujesz się rynkiem Forex, czy też jakimkolwiek innym rynkiem istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że nie będziesz wiedział o czymś szczególnie znaczącym. Weźmy chociażby posiedzenie FOMC. Zazwyczaj odbywa się ono w środę, ale już od poniedziałku można czytać nazwijmy to zapowiedzi i różne możliwe scenariusze. O ile same scenariusze nie bardzo mnie interesują, to wiem dokładnie na co zwrócić uwagę w danym dniu / tygodniu i kiedy przygotować się do zamknięcia pozycji.

Czas zamknięcia pozycji zależy oczywiście od Ciebie. Można zwlekać i zamknąć przed samym wydarzeniem, ale być może bardziej odpowiednie będzie zrobienie tego na 2-3 godziny przed.

Trading po danych

Brak pozycji lub zamknięcie otwartego zlecenia przed ważnymi wydarzeniami rynkowymi ma uchronić Twój kapitał oraz potencjalne zyski przed stratami związanymi ze skokami zmienności / szerokimi spreadami / brakiem płynności, etc. Jak już było powiedziane, mogą ominąć Cię wtedy także większe zyski, ale to ochrona kapitału powinna być na pierwszym miejscu.

Jeśli udało się zachować kapitał, można wykorzystać go do tradingu po danych. Nie mam tu na myśli wchodzenie na rynek 5 minut po ogłoszeniu decyzji ws. stóp procentowych, czy tym podobnych. Warto zaczekać aż ruch w konkretnym kierunku będzie klarowny i oczywiście zgodny z trendem jaki wyznaczamy za pomocą strategii. Wtedy jeśli pojawi się korekta do odpowiedniej lokacji, wykres będzie wyglądał dobrze i uformuje się sygnał – można szukać okazji na dołączenie.

Zakończenie

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć nieco koncepcję wykorzystania kalendarza makroekonomicznego oraz zarządzania pozycją lub jej brakiem w obliczu ważnych wydarzeń. Na koniec w kilku podpunktach podsumuję jeszcze najważniejsze rzeczy:

 • kalendarz makroekonomiczny powinien być Twoim przyjacielem
 • nie każde “ważne” wydarzenie jest ważne 😉
 • zanim pociągniesz za spust – sprawdź kalendarz makro
 • zajmowanie pozycji przed istotnymi danymi to nienajlepszy pomysł
 • zrealizuj zyski / straty przed kluczowymi danymi chyba, że Twoja strategia zakłada co innego
 • ochrona kapitału powinna być na pierwszym miejscu
 • przy handlu po danych korzystniejsze korzystniej jest zaczekać aż sytuacja się wyklaruje

Jeśli masz jakieś ciekawe przemyślenia lub swój sposób na trading w obliczu nadchodzących danych – podziel się w komentarzu. Możesz postąpić tak samo w przypadku pytań dotyczących artykułu / strategii.


Pozostałe tematy dotyczące strategii TDiS możesz znaleźć w tym miejscu:

 • TDiS – kategoria ze wszystkimi artykułami dotyczącymi strategii
 • Strategia TDiS – klikając w ten tag, który znajduje się pod każdym artykułem dotyczącym strategii, przejdziesz do listy związanych z nią tematów.
 • Analiza TDiS – tu będą się pojawiać analizy w ramach prezentowanej strategiiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

4 KOMENTARZE

 1. Dokładnie, danych jest czasem tak dużo, że bycie “zbyt ostrożnym” mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której w ogóle nie zawieralibyśmy pozycji. Kluczowe jest zabezpieczanie się przed najważniejszymi wydarzeniami / danymi, na które rynki czekają bowiem to one mogą najbardziej zaszkodzić naszym planom.

 2. a gdyby nie doszło do zamknięcia pozycji to przypuszczam, że najrozsądniej jest ją zamknąć na 1h lub 30 min przed danymi niezależnie czy mamy zysk czy stratę. Problem jeszcze widzę w tym, że średnio co drugi dzień mamy jakieś ważne dane ze Stanów o 14:30 lub 16:00.

 3. Bardzo dobre pytanie. Muszę przyznać, że ocena sytuacji pozostaje w takich przypadkach nieco subiektywna. Mogę napisać jak postępuje zazwyczaj. Otwieram wtedy normalnie pozycje, szczególnie jeśli stop loss jest dość wąski, ponieważ istnieje spora szansa, że przez te 5 godzin pozycja #1 zostanie zamknięta na zysku, a druga zabezpieczona na BE.

 4. Co w sytuacji kiedy o 9-tej pojawi się klarowny sygnał na parze z USD a za ponad 5 godzin o 14:30 mamy ważne dane USA (pokroju PKB, CPI, czy sprzedaży detalicznej) ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here