Naga Marketsccf forex comparic strategia puzzle układankaTo już trzecia część dotycząca opisu strategi TDiS. Tym razem przedstawię jak prezentują się sygnały, a raczej sygnał, bo jest on jeden, ale za każdym razem może wyglądać nieco inaczej. Ważne jest to, gdzie taki sygnał powstaje, a więc jego lokacja. Z kolei na samą lokację ma wpływ panujący trend. Będzie to zatem nie tylko opis sygnału, ale też kontekstu w jakim powinien się formować. Dodatkowo na końcu artykułu zamieszczam wideo z przykładami.

Jak wynika z samej nazwy strategii: Tylko Dołki i Szczyty, właśnie na tych elementach wykresu opierać się będzie sygnał do zajęcia pozycji. Bardzo ważne jest to, że sygnałów szukamy wyłącznie na wykresie 30-minutowym. Zacznijmy od tego jak wygląda potencjalny sygnał zakupowy w formie ‘obrazkowej’…


Sygnał zakupowy

Jeśli sygnał zakupowy, to przede wszystkim będziemy go poszukiwać w trendzie wzrostowym, a także w odpowiedniej lokacji. Jak już zostało powiedziane w poprzednim artykule, lokacja to po prostu korekta w trendzie.

Na poniższym obrazku przedstawiony został uproszczony schemat:

setup-uptrend

Jak widać na powyższym wykresie znajdujemy się w trendzie wzrostowym, podczas którego doszło do korekty. W czasie korekty na wykresie 30-minutowym formują się coraz niższe szczyty i dołki co jest rzeczą naturalną. My natomiast polujemy na zakończenie korekty w określonej lokacji, gdzie sekwencja szczytów szczytów i dołków zmienia się na wzrostową.

Taka sytuacja ma miejsce kiedy dochodzi do ustanowienia wyższego szczytu (HH), po którym pojawia się ruch spadkowy. Nie jest on jednak długo kontynuowany i po utworzeniu wyższego dołka (HL) pojawia się kolejny ruch wzrostowy, który wybija poprzedni szczyt (czerwona linia). Właśnie to wybicie będzie dla nas sygnałem do zajęcia pozycji długiej. Spodziewamy się bowiem zakończenia korekty z uwagi na rosnącą sekwencję dołków i szczytów.

Na schemacie widać także, że po ustanowieniu niższego dołka (LL) od razu tworzy się wyższy szczyt (HH). Nie jest to jednak koniecznością i jeśli będzie to niższy szczyt (LH), po którym ustanowiony zostanie wyższy dołek (HL) tak jak na schemacie, to wybicie tego niższego szczytu również jest prawidłowym sygnałem do zajęcia pozycji długiej.

Prawidłowe są zatem dwa układy:

 • L – H – LL – HH – HL -HH
 • L – H – LL – LH – HL -HH

Przykład

Przejdźmy do setupu jaki pojawił się na parze walutowej EURJPY.

tdis-example01

Na powyższym wykresie 4-godzinnym widzimy, że para znajduje się w trendzie wzrostowym. Pojawiła się także korekta, która zniosła impuls wzrostowy o 66%. Jest to zatem dobre miejsce na poszukiwanie okazji zakupowych. Co istotne, zanim faktycznie doszło do zniesienia 66-procentowego impulsu wzrostowego, nie mogliśmy wiedzieć, że cena będzie tam zmierzać. Dlatego też obserwacje zaczynamy wcześniej, kiedy cena dochodzi do SMA 20 lub zniesienia 33%.

Spójrzmy teraz na wykres 30-minutowy.

tdis-example02

Jak widać na powyższym wykresie pojawił się wyraźny układ, gdzie po uformowaniu wyższego dołka (HL) wybity zostaje poprzedni szczyt (HH), co oznacza dla nas zakończenie korekty i wejście w pozycję długą.

Sygnał sprzedażowy

Łatwo można się domyśleć, że sygnał sprzedażowy będzie wyglądał odwrotnie niż miało to miejsce w przypadku sygnału zakupowego. O zakończeniu korekty trendu spadkowego w tym przypadku świadczyć będzie zmiana sekwencji dołków i szczytów na spadkową. Oczywiście w odpowiedniej lokacji i na wykresie 30-minutowym.

Spójrzmy na schemat:

setup-downtrend

Na powyższym obrazku łatwo dostrzec trend spadkowy, gdzie pojawiła się korekta. Początkowo szczyty i dołki w korekcie formowały się na coraz wyższych poziomach. Jednakże ustanowiony został niższy dołek (LL), a późniejsze wzrosty nie zdołały przełamać poziomu poprzedniego szczytu (HH) i tym samym uformował się niższy szczyt (LH). Spadek od tego szczytu doprowadził do zejścia ceny poniżej niższego dołka (LL), co dla nas byłoby sygnałem do zajęcia pozycji krótkiej (czerwona linia).

Podobnie jak w przypadku pozycji długiej tak i tu, nie ma konieczności by od razu po uformowaniu się wyższego szczytu (HH) tworzył się niższy dołek (LL). Może to być również układ wyglądający w ten sposób: H – L – HH – HL (wyższy dołek) – LH – LL (wybicie wyższego dołka). Wejście natomiast ma miejsce w tym samym miejscu, a więc po spadku od niższego szczytu, który tworzy niższy dołek (LL).

Na schematach przedstawione zostały modelowe przykłady i oczywiście najlepiej, gdyby tylko takie pojawiały się na wykresie. Nie zawsze jest jednak tak kolorowo, dlatego na końcu artykułu zamieszczam wideo, gdzie pokazane zostały rozgrywane niedawno przykłady, które są prawidłowe, ale być może nie wyglądają aż tak dobrze. Zanim jednak przejdziesz do wideo, kontynuuj czytanie artykułu.

Przykład

Kolejny setup dotyczy pary walutowej EURCAD. W krótkim czasie na tym instrumencie pojawiły się dwie dobre okazje do wejścia w pozycję krótką, zgodną z trendem spadkowym. Przedstawię jednak ten drugi, ‘gorszy’ setup, który nie wyglądał aż tak dobrze jak powinien, ale go rozegrałem. Opisywałem już te zagrania w jednej z analiz. Wejście miało tam miejsce po trochę lepszej cenie, natomiast tutaj pokaże jak wyglądałoby zgodnie ze schematem.

Na początek wykres 4-godzinny pary EURCAD.

tdis-example03

Widzimy, że na powyższym wykresie pojawił się silny impuls spadkowy. Kiedy tylko zaczęła się korekta zacząłem obserwować, czy nie pojawi się korzystny setup. Korekta dotarła w okolice 66-procentowego zniesienia i tam pojawił się setup, który widoczny jest na wykresie 30-minutowym poniżej.

tdis-example04

Dlaczego ten setup nie był, aż tak dobry? Dlatego, że jak można dostrzec na powyższym wykresie, przed uformowaniem się niższego dołka (LL) utworzył się wyższy szczyt (HH). Jednak samo wybicie dołka (L) oraz impet z jakim ono nastąpiło sprawiło, że był to w moich oczach dobry setup. Więcej na temat tego setupu napisałem w analizie EURCAD.

Przy okazji powyższego przykładu jest jeszcze jedna istotna kwestia do poruszenia. Można bowiem pomyśleć, że setup jest niezgodny ze strategią. Jednakże przedstawiana strategia nie jest automatyczną i czasami po prostu ocena jest nieco subiektywna.

Nic straconego jednak dla osoby, która widziałaby ten setup, ale nie weszła z uwagi na tę małą niedogodność z wyższym szczytem. Chwilę później pojawiła się kolejna okazja do wejścia. Poniżej ponownie wykres EURCAD z pełną sekwencję spadkową, która świadczy o powrocie do trendu spadkowego oraz prawidłowym wejściem.

tdis-example05

Co dalej?

Wiesz już jak wygląda prosty sygnał zarówno do spekulacji na wzrost i spadek. Przedstawione schematy, a także przykłady powinny uzmysłowić Ci jak działa strategia oraz gdzie wchodzić w pozycję. Jednak samo wejście w pozycję nie wystarczy, bowiem zanim to uczynimy musimy znać miejsce, w którym uznamy, że nasz setup zawiódł – tam ustawimy zlecenie zabezpieczające (stop loss).

Znajomość miejsca, gdzie postawimy stop loss jest niezbędna także do tego, by ustalić wielkość pozycji. Dodatkowo warto byłoby jeszcze przyjąć jakiś schemat prowadzenia pozycji. Z tym postaram zapoznać Cię w przy okazji kolejnego tekstu. Teraz natomiast możemy przejść do wideo, o którym wspominałem na początku artykułu.

P.S. Na zakończenie mam jeszcze dla Ciebie propozycję dwóch tematów, dzięki któremu łatwiej przyswoisz czytanie akcji cenowej. Poniższe tłumaczenia z portalu Tradeciety świetnie oddają także moje spojrzenie na price action:

 


Pozostałe tematy możesz znaleźć w tym miejscu:

 • TDiS – kategoria ze wszystkimi artykułami dotyczącymi strategii
 • Strategia TDiS – klikając w ten tag, który znajduje się pod każdym artykułem dotyczącym strategii, przejdziesz do listy związanych z nią tematów.
 • Analiza TDiS – tu będą się pojawiać analizy w ramach prezentowanej strategii


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

4 KOMENTARZE

 1. W takiej sytuacji lepiej jest poczekać na niższy szczyt, a następnie wybicie niższego dołka. Zakończenie korekty będzie potwierdzone, a przy okazji można uzyskać mniejszą odległość zlecenia stop loss od poziomu wejścia.

  Oczywiście są sytuacje, w których taki układ jak Pan napisał będzie działał. Ja natomiast staram się utrzymać prostotę i wykorzystywać tylko ten jeden układ.

 2. Po trendzie spadkowym z wykresu H4 mamy korektę wzrostową obserwowaną na M30. Prawidłowo o zakończeniu korekty wzrostowej świadczy sytuacja: dołek – niższy szczyt – niższy dołek i wraz z wybiciem niższego dołka zajmujemy pozycję krótką.
  Czy w sytuacji: dołek – wyższy szczyt – niższy dołek wraz z wybiciem niższego dołka moglibyśmy zając pozycję krótką mimo, że przed uformowaniem niższego dołka pojawił się wyższy szczyt a nie niższy szczyt?

 3. Na wykresie świecowym (maksima i minima). Wykres liniowy można wykorzystać “do podglądu”, bo fajnie oddaje ruch ceny na zamknięciach, natomiast do wejść interesują nas wybicia ekstremów (maksimów i minimów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here