Naga MarketsStrategia Boxów to nowy cykl analiz, który publikować będziemy na łamach portalu Comparic. Spośród głównych par walutowych wyszukiwać będziemy te instrumenty, których sytuacja techniczna odpowiada podstawowym założeniom teorii boxów opisanym już wcześniej w osobnych artykułach:

Wszystkie przedstawiane w tym cyklu analizy dotyczyć będą jedynie interwałów H1, H4 oraz daily i przedstawiać będą przyszłościowe projekcje, których spodziewać możemy się w najbliższym czasie. Nie znajdziesz tu zatem spóźnionych informacji o tym, że jakiś instrument właśnie odrzucił istotny poziom a raczej projekcje, które każdy z wyprzedzeniem będzie mógł zaplanować w swoim kalendarzu.


Ponieważ chciałbym aby cały cykl zawierał coś więcej niż jedynie suche analizy i potencjalne projekcje inwestycyjne regularnie wracać będę do wcześniejszych wpisów aby podsumować co się tam wydarzyło i czy można było zarobić. W tym celu stworzyłem również testowy portfel inwestycyjny, w którym przedstawiać będę wszystkie transakcje zawierane na podstawie opisywanych projekcji.

Wróćmy zatem do EURNZD

Para walutowa EURNZD, której sytuację przedstawiałem w poprzednim artykule, zgodnie z założeniami dotarła w okolice dolnego ograniczenia boxu, gdzie pojawiła się reakcja popytowa. Mimo, że wzrosty na ten moment dotarły już w okolice zakładanego (w scenariuszu pro-wzrostowym) poziomu tp1 to z powodu braku formacji świecowej umożliwiającej otwarcie pozycji długiej wciąż pozostajemy poza rynkiem.

Przypomnijmy, że obecnie testowany opór zbiega się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków. Jego odrzucenie mogłoby zatem być sygnałem do otwarcia pozycji krótkich i taki scenariusz w najbliższym czasie można rozważać.

Przypomnijmy zatem jakie według strategii zależności muszą się pojawić aby można było otworzyć pozycję:

  1. Test istotnego poziomu wsparcia / oporu – warunek konieczny!
  2. Stosunkowo niewielka dynamika ostatniego ruchu świadcząca, że jest to jedynie korekta a nie nowy impuls – warunek konieczny!
  3. Formacja świecowa będąca sygnałem do otwarcia pozycji (najlepiej pin-bar) – warunek konieczny!
  4. Wspomniany w pkt. 1 poziom zbiega się z istotnym mierzeniem Fibonacciego – dodatkowe potwierdzenie.
  5. Wspomniany w pkt. 1 poziom zbiega się z linią trendu – dodatkowe potwierdzenie.
  6. Dywergencja na oscylatorze Stochastic – dodatkowe potwierdzenie.

Abym otworzył pozycję spełnione muszą zostać przynajmniej cztery z powyższych założeń. Trzy pierwsze są warunkami koniecznymi, z pozostałych wystarczy jeden jako dodatkowe potwierdzenie.

W obecnej sytuacji na parze walutowej EURNZD punkty 1, 2 i 4 zostały już spełnione. Czekamy w takim razie na formacje świecową i jeżeli takowa się pojawi otworzę pozycję krótką z potencjalnym tp1 w okolicy dolnego ograniczenia boxu i tp2 w okolicy  1.4850.

Strategię opartą o boxy przetestować możesz wykorzystując niskie spready u  Brokera BDSwiss

EURNZD H4

Aby doprecyzować poziom wejścia i zminimalizować stop loss można również poszukać okazji inwestycyjnej na interwale H1.

EURNZD H1

USDJPY – w oczekiwaniu na korektę

Spoglądając na obecna sytuację na parze walutowej USDJPY zauważymy, że rynek w dniu wczorajszym wybił dołem z trwającego od 22 marca br. boxu. W czasie trwania tej konsolidacji rynek jednokrotnie próbował wybić górą jednak wzrosty dotarły jedynie w okolice lokalnego oporu i mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Na skutek tego wybicia układ poprzedniego boxu przedstawia obecnie formację głowy z ramionami a w efekcie wczorajszych spadków pokonaliśmy linię szyi.

USDJPY H4

Spoglądając na wykres H1 zauważymy, że rynek w dalszym ciągu nie przetestował od góry (jako oporu) pokonanego wczoraj dolnego ograniczenia wcześniejszego boxu. Jeżeli do takiego re-testu by doszło, warto zauważyć, że poziom ten zbiega się z mierzeniem 38.2% korekty Fibonacciego z ostatniego ruchu spadkowego dzięki czemu mielibyśmy już zrealizowaną większość założeń strategii. W tym wypadku pozostaje liczyć na to, że ewentualne wzrosty, jeżeli takowe się pojawią będą stosunkowo spokojne i mało dynamiczne a w okolicy wspomnianej strefy pojawi się reakcja podażowa i świeca sygnalna umożliwiająca otwarcie pozycji krótkich.

USDJPY H1

Jeżeli jednak trwające od dzisiejszego przedpołudnia spadki pokonają wczorajsze minima, cały scenariusz zostanie zanegowany.

Jak mawiał Alexander Elder – “Pamiętaj, że twój cel to handlować dobrze, a nie często.”tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrzegląd par walutowych dla strategii TDiS: Crossy z jenem (JPY) oraz Złoto i GBPAUD
Następny artykułBank Kanady nie zmienia stóp. CAD się umacnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here