Naga MarketsStrategia Boxów to nowy cykl analiz, który publikować będziemy na łamach portalu Comparic. Spośród głównych par walutowych wyszukiwać będziemy te instrumenty, których sytuacja techniczna odpowiada podstawowym założeniom teorii boxów opisanym już wcześniej w osobnych artykułach:

Wszystkie przedstawiane w tym cyklu analizy dotyczyć będą jedynie interwałów H1, H4 oraz daily i przedstawiać będą przyszłościowe projekcje, których spodziewać możemy się w najbliższym czasie. Nie znajdziesz tu zatem spóźnionych informacji o tym, że jakiś instrument właśnie odrzucił istotny poziom a raczej projekcje, które każdy z wyprzedzeniem będzie mógł zaplanować w swoim kalendarzu.


Spoglądając na wykres 4-godzinowy zauważyć możemy, że para walutowa EURNZD od 8 marca br. porusza się wewnątrz jednego boxu. Z poprzedniego boxu, którego górne ograniczenie stanowił opór (teraz wsparcie) 1.4840 rynek wybił 2 marca. Warto jednak zauważyć, że mimo iż wzrosty były kontynuowane rynek nie przetestował tego poziomu od góry.

EURNZD H4

Zgodnie z zachowaniem zasady zmiany biegunów oraz podstawowym założeniem teorii boxów mówiącym, że jeżeli rynek pokona górne ograniczenie jednego boxu (opór), poziom ten powinien stworzyć dolne ograniczenie kolejnego boxu i zostać przetestowany od góry, jako wsparcie. W tej sytuacji do takiego re-testu nie doszło. Sytuacja ta mogłaby zatem determinować potencjalne spadki w najbliższym czasie.


Warto również zwrócić uwagę, że ostatnie wzrosty dotarły jedynie w okolice mierzenia 50% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków, gdzie pojawiła się reakcja podażowa. Jest to niezwykle istotne mierzenie z punktu widzenia teorii boxów i jeżeli tylko w najbliższym czasie rynek ponownie dotrze w okolice dolnego ograniczenia formacji, spodziewać moglibyśmy się wybicia dołem.

EURNZD H4

Jeżeli tak się wydarzy spodziewać moglibyśmy się spadków w okolice poziomu 1.5040 co utworzyłoby układ AB=CD. Wówczas potencjalna korekta wzrostowa re-testując mogłaby odrzucić dolne ograniczenie obecnego boxu zbiegające się w owym czasie z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego oraz linią tendencji spadkowej.

Zarejestruj się na webinar: “Piramidowanie pozycji w tradingu”.

Re-test i odrzucenie tej strefy byłby idealną okazją do szukania okazji na otwarcie pozycji krótkich z potencjalnym tp1 w okolicy lokalnego wsparcia 1.5040 i tp2 = 1.4840.

EURNZD H4

Biorąc jednak pod uwagę silne wyprzedanie na oscylatorze Stochastic oraz niewielką dynamikę ostatniej fali spadkowej należałoby również rozważyć scenariusz alternatywny. Tym niewątpliwie byłby ponowny test i orzucenie dolnego ograniczenia obecnego boxu. Jeżeli wsparcie to po raz kolejny powstrzyma podaż przed dalszymi spadkami i w jego okolicy pojawi się reakcja popytowa, rozważyć moglibyśmy otwarcie pozycji długich z potencjalnym tp1 w okolicy lokalnego wsparcia zbiegającego się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z ostatnich spadków oraz tp2 w okolicy górnego ograniczenia całego boxu.

EURNZD H4

Tworząc ten cykl nie chciałbym zostać uznany za proroka czy wróżbitę i to co przyświeca mi przede wszystkim to zwrócenie uwagi, że nigdy nie jesteśmy w stanie z całą stanowczością, nieomylnie stwierdzić co się wydarzy. Zazwyczaj zatem wskazywać będę dwa scenariusze bo najważniejsze to reagować na to co pokazuje rynek a nie przewidywać.

Jak mawiał Alexander Elder – “Pamiętaj, że twój cel to handlować dobrze, a nie często.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułZŁOTO (XAUUSD) nieudany test oporu 1260 może wywołać spadki
Następny artykułFundamentalne podsumowanie dnia: Francuskie wybory znów w centrum uwagi
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here