Naga MarketsDokładnie dwa tygodnie temu, na łamach portalu comparic.pl przedstawiłem strategię MA AO Stochastic. Strategia ta opiera się na trzech standardowych wskaźnikach, które powinniśmy znaleźć na każdej platformie webowej bądź MT4. Tymi wskaźnikami są:

  • Moving average – zmiana okresu na 12, pozostałe ustawienia bez zmian
  • Awesome Oscillator – uruchamiany ze standardowymi ustawieniami
  • Stochastic Oscillator – %K o wartości 12, %D oraz Slowing o wartości 3.

Przez ostatnie dwa tygodnie publikowałem szczątkowe statystyki przedstawiające dzienne stopy zwrotu, które można było osiągnąć inwestując na podstawie tej strategii. Zgodnie z zapowiedzią przyszedł czas na podsumowanie i sprawdzenie, czy strategia ta pozwoliłaby zarobić i czy warto na jej podstawie dokonywać transakcji inwestycyjnych.

Ponieważ testy prowadziłem na interwale 5-minutowym z 15-minutowym okresem wygasania opcji, statystyki dotyczą jedynie 4 najpopularniejszych par walutowych w godz. 8:00-16:00:

  • AUDUSD
  • EURUSD
  • GBPUSD
  • USDJPY

Inwestując na innych instrumentach bądź o innej porze dnia należałoby przeprowadzić zatem osobne testy. Ten eksperyment miał na celu zweryfikowanie, czy strategia ta ma jakiekolwiek podstawy by być zyskowną i czy warto poświęcać swój czas na jej szczegółowe testowanie i handel na podstawie generowanych przez nią sygnałów. Po dwóch tygodniach okazało się, że na obserwowanych parach walutowych strategia MA AO Stochastic wygenerowała łącznie 189 sygnałów, dzięki którym moglibyśmy stracić 9,76:1.


Zobacz jak wygląda gra opcjami binarnymi na walutach, indeksach, towarach a także na akcjach popularnych spółek. Odbierz bezpłatnie zaawansowany e-book opcji binarnych bądź od razu załóż konto realne i zyskaj od 50 do nawet 150% bonusu powitalnego.


W ciągu minionych dwóch tygodni (10 sesji), pomiędzy godziną 8:00 a 16:00, na obserwowanych parach walutowych strategia MA AO Stochastic wygenerowała łącznie 189 sygnałów. 101 z nich okazało się zyskownych a 88 stratne. Oznacza to, że skuteczność plasowała się na poziomie 53,44%. Uwzględniając stopy zwrotu z inwestycji, które u brokera uTrader wahają się pomiędzy 76% a 81% w sumie, dokonując 189 transakcji moglibyśmy stracić 9,76:1.

W ciągu tych dwóch tygodni pięć sesji okazało się zyskownych i pięć stratnych. Największa dzienna strata wyniosła 7,16:1 a największy dzienny zysk 2,69:1.

Jedyną zyskowną parą walutową okazała się para EURUSD, na której można było zarobić 5,44:1. Najwięcej bo aż 12,24:1 można było stracić na parze walutowej USDJPY.

Nie chciałbym jednak uznawać tej strategii za jednoznacznie stratną. Wyczuwam w niej ogromny potencjał i być może niewielka optymalizacja pomoże poprawić statystyki.

W trakcie testów zauważyłem, że wiele z potencjalnie zyskownych sygnałów nie spełniało podstawowych założeń strategii. Dokładnie chodzi o fakt, iż jednym z elementem warunkujących sygnał było to, by Awesome Oscillator porusza się w okolicach 0. W silnych trendach obserwowaliśmy natomiast spore zasięgi tego wskaźnika. W związku z powyższym postanowiłem, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni przetestuję strategię, która pomija ten oscylator.

Szczegółowy opis zmodyfikowanej strategii wraz z przykładowymi transakcjami dostępny jest w osobnym artykule.


Nie masz czasu śledzić wykresów i czekać na okazje inwestycyjne? Nic straconego!
Każdego dnia tysiące inwestorów osiągają zyski za pomocą sygnałów rynkowych
 od wiodącego analityka finansowego Przemysława Drużbackiego!

>>> Zarejestruj się i odbieraj sygnały <<<tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTygodniowy przegląd danych makro od easyMakrets 11-15.12.2017
Następny artykułMA Stochastic – strategia dla opcji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here