Naga Markets

Strajk w sektorze naftowo-gazowy w Norwegii. Szykuje się problem dla rynków?Sektor naftowo-gazowy w Norwegii strajkuje. Pracownicy domagają się podwyżek w związku z rosnącą inflacją. Na początku szacowało się, że produkcja gazu może spaść o 25%, natomiast produkcja ropy może spaść o 15%. Rzeczywistość może okazać się jeszcze gorsza.

Norweski sektor naftowo-gazowy strajkuje

Stowarzyszenie producentów ropy i gazu w Norwegii informuje, że od soboty produkcja ropy spadła o 341 tysięcy baryłek na dzień, natomiast eksport gazu zmalał o 56%. Norwegia jest obecnie jednym z największych dostawców gazu do Europy, biorąc pod uwagę mocny spadek eksportu gazu z Rosji do Europy oraz wciąż ograniczony eksport z USA do Europy (USA przegoniły Rosję jako 1 dostawcę, ale ostatnie zamknięcie terminala w Freeport może ponownie doprowadzić do przetasowań).Jak reaguje rynek? Dosyć spokojnie. Spadek produkcji ropy jest spory, ale w tym wypadku nie obserwujemy żadnej reakcji. Ceny ropy spadają, nawet pomimo podniesienia cen eksportowych przez Arabię Saudyjską. Ceny gazu w USA również nie zmieniają swojego kierunku, który jest związany w ostatnim czasie z nieco większym odbudowywaniem zapasów.

Strajk w sektorze naftowo-gazowy w Norwegii. Szykuje się problem dla rynków?
Ceny gazu w USA są niemal 10 krotnie niższe niż w Europie! Źródło: Bloomberg

Zdecydowanie mocniej reagują ceny gazu na giełdzie w Holandii, gdzie cena za mwh sięgnęła 170 EUR. Ceny jednak mogą dalej rosnąć, biorąc pod uwagę silne spadki eksportu z Rosji do Europy Zachodniej (tu spekuluje się nawet o kompletnym zakręceniu kurków).

Polska wydaje się być bezpieczna na okres zimy, gdyż magazyny wypełnione są w ponad 90% (zwykle ten poziom wypełnienia osiągaliśmy dopiero na przełomie października i listopada). Gorzej jest z Europą Zachodnią, a w szczególności z Niemcami, gdzie magazyny wypełnione są w ok. 50% (warto jednak pamiętać, że magazyny w Niemczech są ok 5-6 razy większe niż w Polsce).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr notowania | aktualny kurs korony czeskiej | notowania s&p 500 | kurs rubla prognozy | pgnig notowania akcji | giełda mbank | cd projekt giełda |

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here