Naga MarketsStowarzyszenie Bitcoin (PSB) odpowiada na "aferę" BitBay i stacji TVN
Filip Pawczyński, prezes PSB

Przypomnijmy, że w sobotę “Superwizjer” TVN24 opublikował materiał o giełdzie BitBay. Sugerowano w nim, że platformę założyły osoby z kryminalną przeszłością Do tego podano wiele informacji dot. kryptowalut, które sugerowały, że te ostatnie służą głównie przestępcom. Teraz na to wszystko zareagowało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB).

  • Polskie Stowarzyszenie Bitcoin odpowiada na materiał dot. BitBay’a, jaki przygotował “Superwizjer”.
  • Organizacja twierdzi, że reportaż nie był zbytnio rzetelny. 

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin odpowiada TVN

PSB w swoim nowym liście otwartym podkreśla, że większość problemów rynku kryptowalut ma swoje korzenie w bierności władz. Zdaniem Filipa Pawczyńskiego, prezesa stowarzyszenia, “władze w naszym kraju nadal nie zdecydowały się uregulować działalności giełd kryptowalutowych, mimo podnoszonych od kilku lat przez nas postulatów”.

Te artykuły również Cię zainteresują
W piśmie podkreślono wiele błędów merytorycznych. Jak zauważono, OneCoin – pokazany w materiale jako kryptowaluta – nie był i nie jest jednostką płatniczą pokroju bitcoina.

Wymieniany w materiale projekt OneCoin nigdy nie był kryptowalutą. To był projekt podszywający się pod kryptowaluty, opierający na tym swój marketing. Nasze środowisko od lat walczy z piramidami finansowymi. Ostrzegaliśmy przed m.in. ww. projektem prosząc władze naszego kraju o zajęcie się tym oraz wieloma podobnymi projektami – tłumaczy Pawczyński.

Kup Bitcoin i inne cyfrowe waluty za pośrednictwem giełdy numer 1 w Polsce. Skorzystaj z szybkich wpłat i wypłat, dołączając do grona ponad 800 tys. użytkowników
SPRAWDŹ NAS

Jak łapówka to tylko w banknotach!

Jednym z głównych motywów reportażu jest to, że ponoć ktoś z BitBay’a chciał wręczyć dziennikarzom łapówkę w wysokości 1 mln zł, by ci zaniechali realizacji programu. Tym samym, zdaniem PSB, udowodniono, że to fiaty a nie kryptowaluty są idealne do działań niezgodnych z prawem.

Reportaż udowodnił, że w praktyce rzekome łapówki wręcza się w gotówce, a nie za pomocą kryptowalut, ponieważ po tych ostatnich pozostaje dużo śladów cyfrowych. Wszystkie giełdy kryptowalutowe w Europie są instytucjami zobowiązanymi do przeprowadzania procedur identyfikacji tożsamości klientów KYC, zaś Polska była pierwszym krajem, który wprowadził taki wymóg w ramach implementacji dyrektywy AMLD4 i 5. – czytamy w piśmie – Nieprawdą jest stwierdzenie “eksperta” pana Haertle, jakoby “większość transakcji [kryptowalutowych] odbywała się w celach przestępczych”. Opinia taka nie znajduje potwierdzenia ani w wynikach badań naukowych, ani w dostępnych opracowaniach eksperckich firm zajmujących się tym tematem, ani w opiniach i raportach instytucji międzynarodowych, w tym rządowych jak i samych banków centralnych – dodano.

Inne manipulacje

To jednak nie koniec. PSB wylicza i inne manipulacje:

  • “Dr Kawecki [pokazany w materiale jako ekspert – przyp. bitcoin.pl] nie współpracował z branżą kryptowalut, a jego zakres działalności w Ministerstwie Cyfryzacji zupełnie nie dotyczył tej tematyki. Brak wiedzy widać było w reportażu, przykładowo gdy insynuował, że Tajlandia i Wenezuela zakazały kryptowalut ze względu na to, że “w najwyższym stopniu” kwitnie tam przestępczość. Tymczasem obserwacje pokazują, że im mniej demokratyczne są kraje, tym chętniej podejmują kroki kontroli przepływu kapitału, w tym kryptowalut. Problemy z Wenezuelą dotyczą doprowadzenia gospodarki do ruiny przez tamtejszych polityków, społeczeństwo próbuje się ratować przed upadłą walutą tego kraju. Ponadto, władze Wenezueli wprowadziły do użycia własną kryptowalutę, chcąc wyprzeć też używanie Bitcoina. Znamienny jest jednak fakt, że obywatele od niedawna mogą uzyskać paszport w Wenezueli gdzie jedyną formą płatności jest, o ironio, Bitcoin.

(…)

  • Nie jest prawdą, że Sylwester Suszek został “wyrzucony” z “grupy roboczej” działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji. Dr Kawecki może tego nie wiedzieć, ponieważ w tych pracach w ogóle nie uczestniczył – czego zapewne zapomniał powiedzieć redaktorom. Sylwester Suszek przed podpisaniem zobowiązania do przestrzegania “Kanonu” przedstawił zaświadczenia o niekaralności swoje oraz innych osób związanych z firmą BitBay. Wymóg niekaralności został wprowadzony do “Kanonu” z jego inicjatywy. Przypominamy, że działo się to nie w oparciu o wymogi prawa czy Ministerstwa, ale samokontrolę środowiskową zainicjowaną przez nas.”

Całość listu można znaleźć na Facebooku.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here