Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, NBP

O godzinie 12:45 polski rynek obiegła informacja, że zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na rekordowe niskim poziomie, co oznacza, że główna stopa referencyjna nadal wynosi 1,5%. O godzinie 16:00 rozpocznie się konferencja prasowa Rady.


2017 rok bez zmiany na stopach?

Ostatnia obniżka stóp RPP miała miejsce w marcu 2015 roku, kiedy obcięto je o 50 punktów bazowych. Ogłoszono wtedy, że jest to jednocześnie koniec cyklu luzowania polityki monetarnej. Od tego czasu stopa lombardowa wynosi więc 2,5%, stopa depozytowa – 0,5%, a stopa redyskonta weksli – 1,75%.

Rynek nie powinien spodziewać się jednak większych zmian na przestrzeni rozpoczynającego się roku. Jeszcze w grudniu prezes NBP, Adam Glapiński, twierdził bowiem, że w 2017 nie ma co liczyć na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp. Większość analityków prognozuje, że ruch będzie miał miejsce dopiero w I kwartale 2018.

EUR/PLN niewzruszone, USD/PLN w górę

O ile decyzja RPP nie wywołała większej reakcji na Eurozłotym, to USD/PLN ponownie się umocnił. W tym momencie rysuje się już czwarta godzinowa świeca wzrostowa z rzędu. Wsparcie sesji zapewnił poziom pivot i to właśnie od jego wysokości rozpoczęło się odbicie:

USD/PLN H1
USD/PLN H1

Nad R1 PP oraz 38.2% zniesienia Fibonacciego uformował się pin bar. Istnieje szansa, że wypcha cenę w okolice poniedziałkowych maksimów pokrywających się z 50% zniesienia Fibonacciego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here