Naga MarketsStopy procentowe obecnie niewiele zmienią, za to słabnąca złotówka już tak, komentuje Marcin TuszkiewiczOstatnie doniesienia o bardziej jastrzębim podejściu do podwyżek stóp procentowych wśród przedstawicieli zarówno FED-u, jak i RPP, działają pobudzająco na wyobraźnie. Jak wskazuje Marcin Tuszkiewicz na kanale Comparic24, w praktyce jednak (obecnie) ma to marginalne znaczenie. Fakt, że być może w 2023 dojdzie do jakiejś podwyżki, nie załamie giełd, szczególnie że kontynuowane są programy skupu aktywów. Ważniejszym aspektem jest taniejąca złotówka.Widmo podwyżek stóp procentowych niewiele zmieni?

– Na WIG20 teraz testujemy poziom 2200 pkt. Dopiero zejście poniżej tego poziomu będzie informacją negatywną, będzie oznaczało, że będziemy się kierować w stronę nawet 2100 pkt, po drodze oczywiście 2150 wsparciem. I na razie cały czas jestem umiarkowanym optymistą. Tak jak mówiłem, że uważam, że korekta się zbliża, nie wiemy jakiej wielkości ona będzie, ale korekta się zbliża i widać, że przy tej presji osłabiania polskiego złotego na razie WIG20 nie radzi sobie jakoś źle. Można pozostać jeszcze lekkim optymistą, dopiero jak rynek spadnie poniżej 2200 pkt, wtedy prawdopodobnie nastąpi bardziej dynamiczna wyprzedaż. – wskazuje Marcin Tuszkiewicz.

W trakcie piątkowej sesji WIG20 nieznacznie wzrasta, zyskując 0,2%, a jego wartość wynosi dokładniej 2 216,11 pkt. Początkowo otworzył się on jednak na minusie, zniżkując nawet poniżej 2 205 pkt, po czym odbił do poziomu 2 220 pkt, gdzie również nie zdołał się utrzymać na dłuższą metę.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, warto pamiętać, że podwyżka stóp procentowych sama w sobie nie musi oznaczać dla rynków finansowych negatywnych następstw. Co więcej, utrzymane zostały programy skupu aktywów, tak więc wsparcie dla rynków finansowych dalej jest utrzymywane. Dlatego też długoterminowo rynki globalne nie powinny przejść w okres bessy, twierdzi Marcin Tuszkiewicz.

– Przeważnie giełdy wchodzą w bessę, czy wchodzą w okres długoterminowego spadku, czy też konsolidacji dopiero po drugiej lub trzeciej podwyżce stóp procentowych, więc tak naprawdę to, że my dopiero za 2 lata zobaczymy jakąś podwyżkę stóp procentowych, jest informacją na ten moment nieznaczącą dla bieżącego ruchu. Oczywiście, z perspektywy krótkoterminowej będą spadki, wahania, fluktuacje, ale z perspektywy długoterminowej na razie jest to cały czas ten sam schemat. – dodaje także.

Grupa Kęty zyska na słabszym złotym

Pogorszenie się sentymentu na polskim złotym wspierać może wszystkich eksporterów, czyli spółki, które sprzedają w dolarach, a opłacają swoich pracowników w złotówkach. Przykładem takiego podmiotu jest Grupa Kęty, która operuje w segmencie produkcji komponentów aluminiowych.

– Kęty, które wypłaciły ostatnio dywidendę, a dokładnie to jeszcze nie wypłaciły, ale ostatni dzień z prawem do dywidendy już był. I tutaj tak naprawdę mamy zatrzymanie. Myślałem, że ta korekta będzie jednak głębsza, nawet do poziomu ok. 540 zł, ale przy taniejącym polskim złotym może się to nie ziścić. – twierdzi Marcin Tuszkiewicz.

– Spółka cały czas ma bardzo dobry rynek, sprzyjający i rozwojowy. Mieliśmy załamanie trendu wzrostowego według metody szczytu i dna, natomiast zwróciłbym uwagę, że jednak ta spółka na tym rynku, na którym jest, może dalej bardzo dobrze sobie radzić. – dodaje także.

Stopy procentowe obecnie niewiele zmienią, za to słabnąca złotówka już tak, komentuje Marcin Tuszkiewicz
Notowania Grupy Kęty dnia 18.06.2021. Źródło: Comparic.pl

W trakcie piątkowej sesji spółka zyskuje 0,65%, a jej dokładna wycena wynosi obecnie 623 zł. Początkowo jednak otworzyła się ona z wynikiem 616 zł, podczas gdy poprzednie zamknięcie wyniosło 619 zł. W ciągu kolejnych minut strata została odrobiona, a przed 11 spółka podbiła swoje notowania do poziomu 624 zł.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gbp online | kurs dolara australijskiego do pln | ccc akcje | dax giełda | notowanie euro | biomaxima | notowania wp |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here