Naga Markets0129-stanley-fischer-630x420Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej (FED), Stanley Fischer, powiedział wczoraj, że amerykański bank centralny spodziewa się „stopniowych i stosunkowo powolnych” wzrostów krótkoterminowych stóp procentowych w przeciągu następnych 3-4 lat.


Rynek zbyt wiele uwagi przywiązuje do pierwszej podwyżki stóp

Zdaniem S. Fischera, obserwatorzy rynkowi za mocno skupiają się na dacie rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych z poziomu bliskiego zero. Jego zdaniem zamiast tego powinni bardziej zainteresować się tym jak zmieniać będą się z upływem czasu. Według ekonomistów pracujących dla Rezerwy Federalnej poziom 3.25%-4% może zostać osiągnięty po upływie 3-4 lat.

„Wykonanie pierwszego ruchu jest niezwykle istotne. Może jednak wprowadzać w błąd” – powiedział Stanley Fischer podczas wykładu prowadzonego na jednym z uniwersytetów w Tel Avivie.

Były głównodowodzący izraelskiego banku centralnego (przez osiem lat) i obecny numer dwa Rezerwy Federalnej (zaraz za Janet Yellen) stwierdził, że obecna podwyżka stóp FEDu będzie „procesem stopniowym”. Na pewno przyszła ścieżka normalizacji polityki pieniężnej nie będzie miała zbyt wiele wspólnego z przewidywalną i dynamiczną serią podwyżek z 2004-2006, kiedy stopy wzrastały o 0.25% przez 11 posiedzeń Rezerwy Federalnej z rzędu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here