Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC

Europejski Bank Centralny (EBC), o godzinie 13:45 poinformował, że zdecydował się utrzymać poziom stóp procentowych na niezmienionym poziomie, podobnie z resztą jak wielkość oraz czas trwania programu QE. Reakcja EUR okazała się marginalna udowadniając, że dzisiejszy Super Czwartek jak na razie przechodzi przez rynek bez większego echa. Wcześniej stopy procentowe na niezmienionym poziomie utrzymał BoE.


APP co najmniej do września 2018 roku

“Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio, 0,00%, 0,25% oraz −0,40%. Rada Prezesów nadal oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto” – informuje EBC.

Docelowy miesięczny poziom skupu aktywów w ramach QE wynosi nadal 30 miliardów EUR (rozpoczynając od stycznia 2018), a program będzie trwał co najmniej do września 2018 – decyzja w tej sprawie zapadła podczas październikowego posiedzenia EBC.

„Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu APP i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia” – twierdzi EBC.

Powyższe były silnie wycenione przez rynki i nikt nie spodziewał się poważniejszych zmian w dotychczasowej polityce pieniężnej EBC. W związku z tym reakcja EUR okazała się marginalna – większa zmienność może nam towarzyszyć po 14:30, kiedy rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem Mario Draghi’ego. Relacja z niej dostępna jest pod linkiem:

Analitycy dużych instytucji spodziewają się raczej krótkiej konferencji, a w jej trakcie najbardziej interesujące będą zaktualizowane prognozy gospodarcze, które we wstępnym oświadczeniu odczyta prezes EBC.

EUR/USD

Zmienność na Eurodolarze zaraz po publikacji wynosiła zaledwie kilkanaście pipsów. Notowania próbowały testować maksima sesyjne, jak na razie jednak bez większego powodzenia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here