Naga MarketsZwitek banknotów lira turecka TRYKurs liry tureckiej zwariował, co również można powiedzieć o obecnej sytuacji w samym kraju. W tym tygodniu bank Turcji w celu wspierania krajowej waluty podjął kilka radykalnych decyzji, które odbijają się właśnie na gospodarce kraju – wykorzystane narzędzie podnoszenia limitu sprzedaży lirów z 20 do 30 procent sprawia, że inwestorzy obawiają się o dalsze losy waluty. W tym momencie mowa nawet o 5 procentowej przecenie tureckiej liry. 


Turecka lira ponownie trafia na czołówki mediów z całego świata. Powodem jest nadal niestabilna sytuacja gospodarcza Turcji, która sprawia, że tamtejszy bank centralny podejmuje decyzje o ponownym podniesieniu limitu całkowitej sprzedaży waluty z 20 do 30 procent, podczas gdy w ubiegłym tygodniu próg ten został przesunięty z poprzednich 10 do 20 procent.

Zabieg ten ma na celu zwiększenie rezerw walutowych Banku Turcji, które znacznie stopniały w ostatnim czasie. Sytuacja ta z kolei sprawia, że bilans płatniczy kraju zostaje mocno nadwyrężony. Pytanie jakie nasuwa się w tym momencie przez większość inwestorów rynków walutowych to skąd Turcja w razie utraty płynności sięgnie po otrzymanie awaryjnej rezerwy.

Zobacz również: Lira turecka zyskuje w poniedziałek. USD/TRY w trendzie wzrostowym

Z kolei podczas wczorajszej sesji krótkoterminowa stopa procentowa na rynku offshore notowana była na gigantycznym poziomie 1340 procent, co oznacza, że każdy dzień pożyczki tureckiej waluty kosztował średnio 3,6 procent.

Problemy te nie są niczym nowym, jednak na nowo odświeżana sytuacja kraju sprawia, że turecka lira podczas czwartkowych notowań traci blisko 5 procent. Para USD/TRY w tym momencie wystrzeliła z poziomów 5,30 do 5,55 dolara tworząc największe ruchy od listopada ubiegłego roku. Fala gigantycznych wzrostów na parze już minęła, jednak cały świat spogląda teraz na notowania pary, czy ponownie do ruchów na niekorzyść tureckiej waluty zacznie dochodzić.

wykres USDTRY D1 28.03.2019
USDTRY D1 28.03.2019

W chwili obecnej nie wydaje się, aby sytuacja mogła ulec zmianie – przynajmniej tak długo, jak długo rząd nie zmieni swojej dotychczasowej polityki, w której m.in rząd zabrania bankom pożyczania waluty inwestorom zagranicznym.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here