Naga MarketsJednym z najważniejszych wydarzeń sesji azjatyckiej było posiedzenie Banku Rezerw Australii (RBA), którego członkowie, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, zdecydowali w grudniu o utrzymaniu stopy procentowej na dotychczasowym poziomie 0,10 proc.

  • Bank Rezerw Australii zdecydował podczas grudniowego posiedzenia o utrzymaniu stóp proc. na dotychczasowym poziomie.
  • Decydenci spodziewają się, że gospodarka wróci do kondycji sprzed kryzysu dopiero pod koniec przyszłego roku.
  • Zarząd RBA nie spodziewa się podwyższenia stopy pieniężnej przez co najmniej 3 lata. 

Australia: gospodarka wstaje z kolan po pierwszej recesji od prawie 30 lat

– Na dzisiejszym posiedzeniu Rada zdecydowała o utrzymaniu obecnych założeń polityki, w tym celów w zakresie stopy pieniężnej i rentowności trzyletnich australijskich obligacji skarbowych w wysokości 10 punktów bazowych, a także parametrów terminowego instrumentu finansowania i programu zakupu obligacji skarbowych – czytamy w komunikacie po posiedzeniu RBA.

Te artykuły również Cię zainteresują
W Australii trwa ożywienie gospodarcze, a ostatnie dane są generalnie lepsze niż oczekiwano. To dobra wiadomość, ale nadal oczekuje się, że ożywienie będzie nierównomierne i rozłożone w czasie, oraz, że nadal będzie zależało ono od znacznego wsparcia politycznego.

Gospodarka powróci do stanu sprzed kryzysu dopiero pod koniec przyszłego roku

W swoim centralnym scenariuszu RBA zakłada, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) powróci do poziomu z końca 2019 r. dopiero pod koniec 2021 r. Scenariusz ten zakłada wzrost gospodarczy na poziomie około 5 proc. w przyszłym roku i 4 proc. w roku 2022.

Członkowie RBA zwracają uwagę, że stopa bezrobocia w Australii wzrosła w październiku do 7 proc. i wskazują oni, że w najbliższym czasie może ona uplasować się na jeszcze wyższym poziomie, gdyż w związku z pandemią koronawirusa wiele przedsiębiorstw przeprowadza obecnie restrukturyzację. Przewiduje się, że stopa bezrobocia spadnie w przyszłym roku, ale tylko nieznacznie i nadal będzie wynosić około 6 proc. pod koniec 2022 r.

Rada uważa, że rozwiązanie problemu wysokiej stopy bezrobocia jest ważnym priorytetem. Jej decyzje polityczne podjęte w ostatnich miesiącach będą pomocne w tym zakresie. Decyzje te stanowią uzupełnienie istotnych kroków podjętych przez rządy australijskie w celu wspierania zatrudnienia i wzrostu gospodarczego.

– Reakcja polityczna Banku polega na obniżeniu stóp procentowych na całej krzywej dochodowości, co wspomoże ożywienie gospodarcze poprzez: obniżenie kosztów finansowania dla kredytobiorców; przyczynienie się do niższego kursu walutowego oraz wsparcie cen aktywów i bilansów – wskazało RBA w komunikacie dodając, iż biorąc pod uwagę perspektywy zarówno zatrudnienia, jak i inflacji, przez pewien czas konieczne będzie wsparcie monetarne i fiskalne.

Zarząd Banku przyznał, że nie podniesie stopy pieniężnej, dopóki rzeczywista inflacja nie będzie trwale mieściła się w przedziale od 2 do 3 proc. Aby do tego doszło, wzrost płac będzie musiał być znacznie wyższy niż obecnie. Będzie to wymagało także znacznego wzrostu zatrudnienia. Biorąc pod uwagę te perspektywy, Zarząd nie spodziewa się podwyższenia stopy pieniężnej przez co najmniej 3 lata.

Kurs dolara AUD w okolicy technicznego oporu

Spoglądając na notowania pary walutowej AUD/USD zauważymy, że wskutek trwających od początku listopada wzrostów, rynek ten dotarł w okolice technicznego oporu w wysokości 0,7380 USD, gdzie już wczoraj pojawiła się większa reakcja podażowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet powstania korekty spadkowej.

Warto przy tym zwrócić jednak również uwagę, że kurs AUD/USD od 21 lipca br. porusza się w trendzie horyzontalnym między 0,7030 a 0,7380 USD. Z czysto technicznego punktu widzenia, konsolidację tą odczytywać można jako swego rodzaju formę korekty po wcześniejszych wzrostach. Fakt ten sprawia, że w perspektywie średnio- i długoterminowej bardziej prawdopodobne wydaje się możliwe pokonanie obecnie testowanego oporu, co oznaczałoby wybicie górą z konsolidacji i kontynuację wzrostów.

Zapraszamy na bezpłatny webinar: Wprowadzenie do inwestowania

AUDUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEUR/GBP – wracamy do spadków. Rosną nadzieje na umowę handlową – analiza dla początkujących
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, Bitcoin, surowce, DAX oraz metale 01.12.2020 [WIDEO]
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here