Naga MarketsEryk Łon, RPP

– Jeżeli skalę przyrostu poziomu płacy minimalnej w 2022 roku do jej poziomu z 2021 roku porównać do przewidywanego tempa wzrostu cen artykułów i usług konsumpcyjnych na rok przyszły, to można przewidywać, że ze stosunkowo dużym prawdopodobieństwem poziom płacy minimalnej zwiększy się w przyszłym roku, nie tylko w ujęciu nominalnym, lecz także i w ujęciu realnym – dostrzega dr hab. Eryk Łon dodając, iż fakt ten przyczyni się do wzrostu siły nabywczej dochodów otrzymywanych przez tych pracowników, którzy wspomnianą płacę minimalną otrzymują.

  • Eryk Łon uważa, że płaca minimalna wzrośnie bardziej niż inflacja
  • Zyskają na tym najmniej zarabiający
  • Znalazł on także sposób na „poskromienie” inflacji i sprowadzenie jej ponownie w granice odchyleń od celu NBP
  • Członek RPP uważa ponadto, że stopy proc. powinny pozostać bez zmian do końca tego i przez część następnego roku
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Niskie stopy proc. wspierają kredytobiorców i rząd 

Eryk Łon będący jednym z członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odpowiedzialnej za ustalanie poziomu stóp procentowych w naszym kraju wskazuje, iż stabilizacja stóp na niskim poziomie sprzyja utrzymywaniu na niskim poziomie kosztów obsługi długu publicznego oraz kosztów obsługi kredytów, w tym także kredytów mieszkaniowych.Stopy pozostaną bez zmian do połowy przyszłego roku? 

Choć zdaje on sobie sprawę, że zapewne w przyszłości, w którymś momencie dojdzie w naszym kraju do podwyżki stóp procentowych, to na razie nie dostrzega on takiej potrzeby. W jego ocenie nadal konieczne jest bowiem wsparcie dla wzrostu gospodarczego.

– Chcąc wspierać dalej proces ożywienia gospodarczego w naszym kraju być może warto utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie nie tylko do końca tego roku, lecz także przez jakąś część roku następnego – wskazał Eryk Łon dodając, iż w jego ocenie należy czynić wszystko, co tylko możliwe, aby wspierać powrót polskiej gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego a ekspansywna polityka pieniężna może być bardzo pomocna w realizacji tego celu.

Warto w tym miejscu przypomnieć także, iż zadniem ekonomistów Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP, coraz bardziej uprawdopodabnia się ich scenariusz zakładający że na podwyżki stóp proc. zdecyduje się dopiero nowa RPP, najpewniej dopiero w połowie przyszłego roku.

invest

Inflacja nie mieści się w paśmie odchyleń? Rozszerzmy je

Podobnie jak prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński, uważa on ponadto, że wzrost inflacji w Polsce ma charakter jedynie przejściowy.


Może Cię zainteresować:

Zdaje się także, że profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu znalazł również sposób na szybszy powrót inflacji w granice odchyleń od celu NBP. Zaproponował on bowiem, by rozważyć ewentualne zwiększenie obszaru dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego z obecnego przedziału obejmującego zakres inflacji od 1,5% do 3,5% do przedziału obejmującego zakres inflacji od 0,5% do 4,5%.

RPP powinna zainteresować się sytuacją na GPW 

Profesor UE w Poznaniu dostrzega także, że mamy w Polsce w tym roku do czynienia z bardzo dobrą sytuacją na krajowym rynku akcji.

– Warto odnotować, że indeks małych spółek sWIG80 przebił swe historyczne maksimum – dostrzegł dodając, iż sytuacja na rodzimym rynku akcji powinna być również przedmiotem zainteresowania ze strony bankierów centralnych.

– W tym kontekście opowiadam się za tym, aby w przyszłości rozważyć umieszczenie w komunikatach po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej fragmentu poświęconego sytuacji na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie i w tym kontekście można by nawiązać do zachowania Warszawskiego Indeksu Giełdowego, a może i innych polskich indeksów giełdowych – zasugerował.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda echo investment | kantorowy kurs lewa | prognoza dla dolara | pknorlen notowania | celon pharma akcje rekomendacje | notowania dow jones na żywo | pzu akcje opinie | kurs funta złoty |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułAtal podwyższył wartość programu emisji obligacji do 240 mln zł
Następny artykułEnea miała 313,82 mln zł zysku netto, 729,63 mln zł EBITDA w II kw. 2021 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here