Naga Markets
Adam Glapiński, prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała podczas grudniowego posiedzenia o podwyższeniu stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych. Na uwagę zasługuje fakt, iż była to już trzecia podwyżka stóp procentowych z rzędu i prawdopodobnie nie ostatnia. Ekonomiści Banku Ochrony Środowiska oczekują bowiem, że do kolejnej podwyżki stóp najprawdopodobniej dojdzie już na styczniowym posiedzeniu.

RPP reaguje na wzrost cen

Według szybkiego szacunku GUS, inflacja w Polsce wzrosła w listopadzie br. do 7,7 proc. przekraczając w ten sposób ponad dwukrotnie poziomy dopuszczone przez NBP. Zdając sobie sprawę z konieczności powstrzymania dalszych podwyżek cen konsumenckich, Rada Polityki Pieniężnej już trzykrotnie w ostatnim czasie podniosła stopy procentowe: o 40 punktów bazowych w październiku, kolejne 75 punktów bazowych w listopadzie i 50 punktów bazowych w grudniu. Fakt ten sprawił, że główna stawka wzrosła z 0,10 proc. do 1,75 proc.Tym samym oprocentowanie w banku przebiło już poziom sprzed pandemii, kiedy to stopa referencyjna wynosiła 1,50 proc. i osiągnęło najwyższą wartość od marca 2015 roku. To wtedy właśnie zdecydowano o cięciu z 2 do 1,5 proc. i taka wartość obowiązywała przez kolejne 5 lat.

Kolejna podwyżka stóp proc. już w styczniu 

Ekonomiści BOŚ Banku dostrzegają, iż komunikat RPP i wypowiedzi prezesa NBP sugerują, że grudniową podwyżką stóp Rada nie zakończyła cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej.

– Jeśli sytuacja gospodarcza i epidemiczna nie zaskoczy, a inflacja w grudniu osiągnie szczyt w okolicach 8%, do kolejnej podwyżki stóp najprawdopodobniej dojdzie na styczniowym posiedzeniu i w świetle ostatnich wypowiedzi członków RPP (prezes NBP, Ł. Hardt) wyniesie ona 50 pkt. baz. – wskazali ekonomiści.

Równocześnie zaznaczyli oni jednak, iż oczekują, że będzie to ostatnia podwyżka stóp w bieżącym cyklu i potem nastąpi stabilizacja stóp na poziomie 2,25% dla stopy referencyjnej NBP.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Tarcza antyinflacyjna zatrzyma wzrost cen 

W ich ocenie, wraz z uruchomieniem tzw. Tarczy Antyinflacyjnej dojdzie do wyhamowania dynamiki wzrostu cen, co zdejmie z Rady presję na dalsze zaostrzanie polityki monetarnej.

– Jednocześnie marcowa projekcja NBP powinna wskazać, że dzięki dotychczasowemu zaostrzeniu polityki monetarnej prognozowana inflacja pod koniec 2023 r. spadnie poniżej poziomu 3,5% r/r i tym samym powróci do przedziału dopuszczalnych wahań inflacji wokół celu NBP – dodali eksperci.

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: asseco akcje wykres | kurs polenergia | lotos kurs akcji | pekao akcje kupno | akcje ccc | pge akcje prognozy | neuca notowania | aktualny kurs liry tureckiej |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułZłoty stabilny, inwestorzy czekają dziś na dane i banki centralne 
Następny artykułNotowania miedzi poruszają się w szerokim trendzie bocznym w rejonie 4,00-4,80 USD za funt
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here