Naga Markets

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała podczas wrześniowego posiedzenia o podwyższeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To też sprawiło, że stopa referencyjna, która jeszcze w październiku ub.r. wynosiła 0,10 proc., wzrosła do 6,75 proc., co jest najwyższym poziomem od grudnia 2002 roku. Na uwagę zasługuje także fakt, iż jest to już jedenasta podwyżka stóp procentowych z rzędu.

Rada Polityki Pieniężnej ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:  • stopa referencyjna wzrosła do 6,75% z 6,50%
  • stopa lombardowa wzrosła do 7,25% z 7,00%
  • stopa depozytowa wzrosła do 6,25% z 6,00%
  • stopa redyskonta weksli wzrosła do 6,80% z 6,55%
  • stopa dyskontowa weksli wzrosła do 6,85% z 6,60%

Dzisiejsza decyzja o podwyżce stóp proc. o 25 pb. ma wspierać dążenie Narodowego Banku Polskiego do obniżenia inflacji w średnim okresie. Mimo to, członkowie Rady dostrzegają, że pomimo jedenastu podwyżek stóp proc. z rzędu, wciąż utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.

W komunikacie po wrześniowym posiedzeniu wskazano także, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.

Prezes Glapiński dotrzymał słowa

– Glapiński obiecał działaczce Agrounii w nieformalnej wypowiedzi na Molo w Sopocie, że stopy wzrosną maksymalnie o 0,25 pp. i jak na razie dotrzymuje słowa. Zobaczymy co będzie w październiku, bo inflacja jak na razie ciągle zaskakuje w górę – dostrzega w rozmowie z Comparic.pl dr Wojciech Świder z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przypominając, że w sierpniu wyniosła ona 16,1% r/r.

Cykl podwyżek stóp PRR zbliża się do końca 

– Zmniejszenie skali podwyżek stóp pozwoli RPP bardziej elastycznie reagować na z jednej strony utrzymującą się silną presję inflacyjną, a jednocześnie na spodziewane dalsze studzenie koniunktury – wskazywali jeszcze przed dzisiejszą decyzją ekonomiści banku Millenium, zaznaczając równocześnie, że zmniejszenie skali podwyżek nie musi wcale oznaczać rewizji prognozy docelowej stopy procentowej, która ich daniem sięgnie w tym cyklu 7 proc., lub nieco powyżej.

Biorąc jednak pod uwagę pesymistyczne perspektywy krajowej, ale i europejskiej gospodarki ekonomiści uważają, że cykl zacieśniania zbliża się do końca i przestrzeń do dalszych podwyżek stóp jest niewielka. Ze względu na ekspansywną politykę fiskalną rośnie ich zdaniem jednak ryzyko utrzymania się stóp procentowych na wysokim poziomie dłużej niż oczekiwali dotychczas.

Autor poleca również:

XTB

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: celon pharma giełda | kurs franka sprzedaż | tauron giełda | kernel akcje notowania | kęty akcje prognozy | aktualny kurs lewa | złoty polski kurs | kurs dolara australijskiego prognozy 2021 |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułVon der Leyen: Zaproponujemy ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu
Następny artykułBank Kanady podnosi stopy proc. o 75 pb. Zaskakująca reakcja kursu USD/CAD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here