Naga Markets


Choć w Polsce trwa majówka i duża część inwestorów znad Wisły świętuje długi weekend to światowe finanse nie zwalniają tempa. Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) podjął decyzję o utrzymaniu amerykańskich stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Jak na najnowsze dane reaguje dolar? 


Pozostawienie niezmienionej polityki monetarnej na majowym posiedzeniu było ogólnym scenariuszem rynkowym, którego prawdopodobieństwo zdecydowanie przewyższało inne.

Dziś nie usłyszymy Jerome Powella – na środę, 2 maja nie zaplanowano bowiem konferencji prasowej. Inwestorzy muszą polegać jedynie na opublikowanym oświadczeniu polityki monetarnej Fed.

Jak zmieniło się majowe oświadczenie Rezerwy Federalnej? 

Jak zwykle, w kilka chwil po publikacji najnowszego oświadczenia mieliśmy pogląd na to co uległo zmianie w porównaniu z ostatnią publikacją Fed. Poniżej wszystkie zmiany:

kliknij aby powiększyć

Pierwszą zauważalną zmianą jest podkreślenie wzrostu zatrudnienia w ostatnich miesiącach. Członkowie Rezerwy podkreślają również silny wzrost poziomu inwestycji oraz inflacji, która zbliża się do poziomu 2%

Niezmiennie Komitet wskazuje na umiarkowany wzrost gospodarczy oraz wskazuje na zbalansowany podział ryzyka dla gospodarki Stanów. W dzisiejszym oświadczeniu zabrakło również stwierdzenia, że prognozy gospodarcze w minionych miesiącach uległy poprawie. Prawdopodobnie ten brak odpowiedzialny jest za początkowe spadki wyceny dolara amerykańskiego po publikacji dzisiejszej decyzji FOMC.

Reakcja rynku 

Jastrzębi komunikat dotyczący poziomu inflacji nie wystarczył i wiele wskazuje na to, że brakujące zdanie o prognozach gospodarczych spycha dolara w dół.

Być może jednak obserwujemy właśnie zastosowanie starej, giełdowej maksymy – kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty. Choć niemal żaden z ekonomistów nie spodziewał się podwyżki stóp FOCM w maju, to jednak decyzja ta jest świetnym momentem do sprzedaży dolara zwłaszcza, że ten odnotował w tym tygodniu już zauważalne wzrosty:

DXY dzięki TradingView

Flirtujące dziś z poziomem 110,00 USDJPY również wyraźnie cofa się w odpowiedzi na decyzję FOMC. W 30 minut po publikacji oświadczenia monetarnego amerykańskiej Rezerwy byki próbują kontrataku:

USDJPY dzięki TradingView

Spoglądając na rozkład stóp zwrotu koszyka walut G8 widzimy wyraźną słabość dolara, która prawdopodobnie zostanie pogłębiona w ostatnich godzinach sesji amerykańskiej:

źródlo: finviz.com


Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKrypto-Newsy #35 – podsumowanie wydarzeń i analiza rynku
Następny artykułBlok po 22 – 2 maja 2018: AUD/NZD, CAD/CHF
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here