Naga Marketsbudynek FED
Budynek Rezerwy Federalnej (FED) w Waszyngtonie

W świetle niedawnej eskalacji konfliktu handlowego między USA, a Chinami analitycy Rabobanku oczekują, że Fed dokona dwóch dodatkowych cięć “ubezpieczeniowych” o 25 punktów bazowych przed końcem 2019 roku. Z kolei eksperci z Nordea Markets uważają, że aktualna sytuacja na świecie faworyzuje siłę dolara, który może ulegać dalszej aprecjacji.


Zobacz również: Funt osiągnie parytet do dolara, twierdzi zarządzający funduszem BlackRock Inc.

Stopy Fed zmierzają do zera?

 – Podejmując zarządzanie ryzykiem w obliczu niepewności polityki handlowej, Fed wzmacnia jej wpływ na politykę pieniężną. Obecnie istnieje silna pętla sprzężenia zwrotnego między polityką handlową, a polityką pieniężną, która zmusi FOMC do dalszych cięć ubezpieczeniowych w nadchodzących miesiącach, prawdopodobnie już we wrześniu i październiku – napisano w raporcie Rabobanku.

Jednocześnie eksperci nadal uważają, że obniżki stóp nie wystarczą, aby zapobiec recesji w drugiej połowie 2020 r. Według ich radaru recesji prawdopodobieństwo recesji wzrośnie powyżej 50% w czerwcu 2020 r. i osiągnie 81% w grudniu 2020 r. dlatego oczekują, że Fed rozpocznie pełny cykl cięć w 2020 r., który przywróci stopę funduszy federalnych w okolice zera przed końcem 2020 r.

Stosunki amerykańsko-chińskie wchodzą w nową fazę – Danske Bank

Analitycy Danske Bank zwracają uwagę, że napięte stosunki między USA i Chinami wchodzą w bardziej zaawansowaną fazę konfliktu.

Wzrost wartości USD/CNY nad psychologiczny poziom 7,00 był czerwoną flagą dla prezydenta USA Donalda Trumpa, który za pomocą Twittera nazwał Chiny „manipulatorem walutowym”. Niedługo potem Departament Skarbu USA wydał oficjalne oświadczenie określające Chiny jako „manipulator walutowy”, chociaż Chiny nie spełniają trzech kryteriów, które Ministerstwo Skarbu zwykle stosuje do ustalenia, czy dany kraj rzeczywiście jest manipulatorem. Ludowy Bank Chin (PBoC) szybko zaprzeczył oskarżeniom, mówiąc, że osłabienie CNY było odpowiedzią rynku na ogłoszenie taryf przez Trumpa w zeszłym tygodniu – wskazano w raporcie.

pięści chiny usaJednocześnie Chiny znalazły poparcie ze strony byłego sekretarza skarbu USA Lawrence’a Summersa, który w jednym z artykułów w „Washington Post” napisał, że Chiny „nie dokonały [manipulacji waluty]” i podkreślił, że chińskie interwencje w ostatnich latach raczej wspierały swoją walutę niż ją osłabiały.

Wielkim bólem dla Trumpa podczas wojny handlowej jest cios zadany amerykańskim rolnikom, ponieważ są oni kluczowymi wyborcami w stanach takich jak Iowa, Ohio i Wisconsin. Po potwierdzeniu przez Chiny, że ponownie przestaną kupować amerykańskie produkty rolne, Trump napisał na Twitterze, że Chiny nie będą w stanie skrzywdzić amerykańskich rolników i zasugerował, że otrzymają oni większe wsparcie finansowe od państwa – dodano.

Zobacz również: Wojna handlowa przekształca się w wojnę walutową. Dolar głównym wygranym?

Kurs dolara pozostanie silny na dłużej – Nordea Markets

Zawieszenie pułapu zadłużenia i eskalacja wojny handlowej powodują, że zespół ds. badań w Nordea Markets dokonuje przeglądu swojej prognozy dotyczącej dolara amerykańskiego. Analitycy uważają, że słaby apetyt na ryzyko utrzyma się w drugiej połowie 2019 r., co powinno m.in. wspierać aprecjację amerykańskiej waluty.

Fed ogłosił wcześniejsze zakończenie QT (zmniejszenie pakietów obligacji), co jest oczywiście niewielką ulgą w zakresie płynności. W krótkim okresie nie będzie miało to większego znaczenia, ponieważ Skarb USA wycofa płynność w ramach odbudowy bufora płynności po niedawno podpisanym zawieszeniu pułapu zadłużenia. Skarb Państwa odbuduje bufor gotówkowy z 125 mld do zakresu 350-400 mld. Płynność zostanie wycofana z banków komercyjnych. Taka sytuacja zwykle prowadzi do słabszego apetytu na ryzyko, a w konsekwencji do mocniejszego dolara – uważają eksperci z Nordea.

W ocenie analityków spadek stóp procentowych będzie prawdopodobnie pomocny w zapewnieniu wzrostu globalnej gospodarce najpóźniej w drugiej połowie 2020 r., co może pomóc w ponownym wzroście inflacji.

Zobacz również: Koniec dominacji dolara, a kurs EURUSD silnie wzrośnie?

Nasza nowa prognoza zakłada, że spowolnienie handlu światowego będzie stanowiło problem dla walut tj. CAD, AUD, GBP i NZD. Z drugiej strony USD, CHF, EUR i JPY będą mocne – podsumowano.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here