Naga Marketsccf forex comparic EUR 500 butelka plażaZgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Europejski Bank Centralny w trakcie czwartkowego posiedzenia polityki pieniężnej zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że stopa lombardowa nadal wynosi 0,25%, depozytowa -0,40%, a stopa operacji refinansowych 0,00%.


Co wiemy po decyzji w sprawie stóp?

“Rada Prezesów w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto.” – niezwykle istotne stwierdzenie pokazujące, że EBC jest cały czas gotowy obniżać stopy procentowe i nie ma zamiaru ich równoległego podwyższania wraz z przyszłym zwijaniem programu QE.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że będzie kontynuować program skupu aktywów (APP) na obecnym poziomie 80 mld euro miesięcznie do końca marca 2017 roku, zaś od kwietnia 2017 roku zakupy aktywów netto mają być prowadzone nadal, na kwotę 60 mld euro miesięcznie, do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej – w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu.

Konferencja prasowa po posiedzeniu z udziałem Mario Draghi’ego rozpocznie się o godzinie 14:30. Jej przebieg wraz z sesją pytań i odpowiedzi na bieżąco będziemy omawiać poprzez kanał Rynki na Żywo – serdecznie zapraszamy!

Równolegle z zakupami netto reinwestowane będą spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP. Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia.

Streaming z konferencji dostępny jest na oficjalnym kanale EBC:

Euro delikatnie rośnie po decyzji

Decyzja z 13:45 była doskonale znana rynkom – wszyscy wiedzieli, że EBC nie wykona żadnego ruchu na stopach. EUR/USD w pierwszej chwili po ogłoszeniu osuwał się o niespełna 10 pipsów. Mogło to być jednak równie dobrze spowodowane odbiciem od okolic maksimów intraday. Następnie widzieliśmy jednak ruch w stronę przeciwną i rozrysowanie nowych szczytów czwartkowych:

EUR/USD M5
EUR/USD M5


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here