Naga MarketsMark Carney, gubernator BoE

Zgodnie z konsensusem rynkowym Bank Anglii nie zdecydował się 15 czerwca zmienić poziomu dotychczasowych stóp procentowych. Sporym zaskoczeniem dla rynków okazał się jednak wynik głosowania MPC (odpowiednika polskiej RPP), który wywołał dynamiczne umocnienie funta szterlinga.


Aż 3 przedstawicieli rady polityki monetarnej za podwyżką stóp

Analitycy spodziewali się, że podobnie jak podczas ostatnich posiedzeń wynik głosowania w sprawie utrzymania stóp procentowych na niezmiennych poziomach wyniesie 7-1. Sporym zaskoczeniem okazał się fakt, że ostateczny rozkład głosów to 5-3 (co oznacza, że trzech członków MPC chciało podwyżki stóp) – do Forbesa, dołączyli panowie Saunders oraz McCafferty.W oświadczeniu polityki pieniężnej i protokołach po posiedzeniu można przeczytać natomiast, że wszyscy członkowie MPC zgadzają się co do stopniowych oraz ograniczonych podwyżek w przyszłości. Komentarze dotyczące inflacji sugerowały szansę pokonania poziomu 3% przed nadejściem jesieni.

Politycy BoE zwrócili również uwagę na „niepokojąco” niską dynamikę zarobków w porównaniu z historycznym trendem. Rynki skupiły się jednak na wyniku głosowania i tylko tak naprawdę ten jeden czynnik pokierował notowaniami funta szterlinga w stosunku do głównych walut.

Kabel ponad 100 pipsów w górę

Ostatnie dwa dni i publikowane w ich trakcie dane makroekonomiczne wywoływały sporą zmienność na notowaniach kabla. Po decyzji Bank of England popularna para walutowa wystrzeliła w górę o ponad 100 pipsów wyraźnie zaznaczając nowe maksima sesyjne:

GBP/USD M5

Wyraźny ruch obserwowano również w przypadku EUR/GBP. Spadki w zasięgu 70 pipsów pokonały minima czwartkowe i zatrzymały się dopiero na wysokości 61,8% zniesienia Fibonacciego (mierzenie po dynamicznej aprecjacji z przełomu tygodnia):

EUR/GBP H1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here