Naga MarketsStephen Poloz, gubernator BoC

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Bank Kanady zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych do poziomu 1,5%, dzięki czemu te znalazły się najwyższych poziomach od prawie dekady. W pierwszej reakcji na informację, dolar kanadyjski umacniał się w stosunku do dolara i innych głównych walut o kilkadziesiąt punktów.


Bank Kanady chce kontynuować stopniową podwyżkę stóp procentowych

Chociaż podwyżka o 25 punktów bazowych do 1,5% sprawiła, że główna stopa procentowa znalazła się na najwyższych poziomach od niemal dekady, to w Kanadzie nadal utrzymuje się środowisko bardzo niskich stóp będące efekt kryzysu finansowego z 2008, kiedy to stopy osuwała się w przeciągu kilkunastu miesięcy z poziomu 4% do zaledwie 0,25%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: Tradingeconomics.com

Jak wynika z dzisiejszego oświadczenia polityki pieniężnej i zaktualizowanych prognoz gospodarczych, Bank of Canada (BoC) spodziewa się spowolnienia inflacji CPI do 2,5% i powrotu do docelowych poziomów w drugiej połowie przyszłego roku. Produkt krajowy brutto powinien wynieść natomiast 2%, a w 2019 2,2%:

„Zgodnie z kwietniowym raportem w sprawie polityki pieniężnej (MPR) Bank oczekuje wzrostu gospodarki światowej o około 3,75% w 2018 roku i 3,5% w 2019 roku. Gospodarka Stanów Zjednoczonych okazuje się silniejsza niż oczekiwano, co wzmacnia oczekiwania rynku dotyczące wyższych stóp procentowych i prowadzi do wzrostu kursu dolara amerykańskiego. Przyczynia się to do napięć finansowych w niektórych wschodzących gospodarkach rynkowych. W międzyczasie ceny ropy wzrosły. Dolar kanadyjski jest jednak niższy, co odzwierciedla silną pozycję dolara kanadyjskiego i obawy związane z działaniami handlowymi. Możliwość większego protekcjonizmu handlowego jest najważniejszym zagrożeniem dla perspektyw światowych” – komentuje globalną sytuację makroekonomiczną Bank Kanady.

Rada Prezesów oczekuje, że wyższe stopy procentowe będą uzasadnione, aby inflacja utrzymywała się na poziomie zbliżonym do docelowego, i będzie nadal przyjmować podejście stopniowe, oparte na napływających danych. Bank monitoruje w szczególności dostosowanie gospodarki do wyższych stóp procentowych oraz zmiany w zakresie zdolności produkcyjnych i presji płacowej, jak również reakcję przedsiębiorstw i konsumentów na działania handlowe. Kolejne podwyżki są więc przed nami, wymagają jednak „współpracy” ze strony umacniającej się gospodarki.

Rynki cały czekają jeszcze na konferencję prasową po decyzji dot. stóp procentowych, którą o 17:15 poprowadzi gubernator banku, Stephen Poloz.

Dolar kanadyjski umacnia się po decyzji BoC

USD/CAD zaraz po decyzji Banku Kanady tracił około 70 punktów znosząc dotychczasowe zyski wypracowane przez dolara kanadyjskiego. Jeżeli sesja dla Loonie zamknie się w obecnej formie, wtedy niedźwiedzie otrzymają sygnał sprzedażowy (pin bar pod maksimami z marca), który pozwoli celować w szereg innych istotnych poziomów – między innymi 1,30, czy też 1,2850. Potwierdzeniem presji podażowej będzie również trwałe wybicie linii trendu łączącej wyższe dołki powstające od kwietniowych minimów.

USD/CAD D1

W przypadku EUR/CAD skala spadków jest jeszcze większa. Cena najpierw testowała sesyjne maksima i szczyty z 6 lipca, aby następnie rozrysować nowe dołki dzienne i zatrzymać się na pivocie S1:

EUR/CAD H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here