Naga MarketsMark Carney, gubernator BoE

Zgodnie z szerokim konsensusem rynkowym, Bank of England (BoE) podczas sierpniowego posiedzenia polityki pieniężnej zdecydował się podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych do poziomu 0,75%. Dzięki temu po raz pierwszy od 2009 roku znalazły się powyżej poziomu 0,50%. W pierwszej reakcji na publikację informacji funt szterling umacniał się o kilkadziesiąt punktów – dodatkowej zmienności można spodziewać się po 13:30 w trakcie konferencji prasowej gubernatora banku, Marka Carneya.


Brytyjska RPP jednak jednogłośna – 9 głosów za podwyżką

W prognozach analityków przed publikacją decyzji BoE pojawiała się kwestia „gołębiej podwyżki”, czyli niepopartej silnym komentarzem ze strony przedstawicieli banku. Ekonomiści zakładali, że co najmniej dwóch członków MPC (odpowiednika polskiej RPP) opowie się za podwyżką stóp procentowych, ostatecznie jednak cała dziewiątka sygnalizowała potrzebę takiego ruchu. Dodatkowo w oświadczeniu polityki pieniężnej pojawiło się stwierdzenie, że “kolejne podwyżki będą potrzebne”, co dało funtowi kolejny impuls do wzrostów.

„Od majowego sprawozdania w sprawie inflacji perspektywy krótkoterminowe uległy znacznej zmianie zgodnie z oczekiwaniami RPP. Najnowsze dane wydają się potwierdzać, że spadek produkcji w pierwszym kwartale był tymczasowy, a tempo wzrostu gospodarczego wzrosło w drugim kwartale. Rynek pracy w dalszym ciągu się zacieśniał, a wzrost jednostkowych kosztów pracy uległ stabilizacji” – aktualizuje swoje prognozy MPC.

Inflacja CPI wyniosła w czerwcu 2,4%, a jej przekroczenie przekroczyło cel 2% ze względu na presję kosztów zewnętrznych wynikającą z wcześniejszej deprecjacji funta szterlinga i wyższych cen energii. Przewiduje się, że w okresie objętym prognozą udział presji zewnętrznych zmniejszy się, natomiast udział presji kosztowej na poziomie krajowym wzrośnie. Biorąc pod uwagę te czynniki łącznie i pod warunkiem łagodnego wzrostu stopy procentowej banku wynikającego z bieżących rynkowych stóp kapitalizacji, inflacja CPI przez większość okresu objętego prognozą utrzymuje się na poziomie nieco powyżej 2%, osiągając cel w trzecim roku.

GBP umacnia się w związku z decyzją BoE

W pierwszych minutach po podwyżce stóp, funt szterling umacniał się o około kilkadziesiąt pipsów, zatrzymując się dopiero na wysokości strefy oporu, o której analitycy Comparic.pl pisali jeszcze przed południem. Tym razem wydarzenia makroekonomiczne nie były w stanie pokonać istotnych technicznie poziomów – to może jednak zmienić się w trakcie konferencji prasowej BoE o 13:30:

GBP/USD M5

Silną dynamikę ruchu można było zaobserwować również na EUR/GBP, gdzie notowania wybiły nowe minima sesyjne, pogłębiając dołki z 26 lipca i testując poziomy z połowy miesiąca.

Relacja z konferencji prasowej z udziałem Marka Carneya będzie dostępna na żywo w serwisie YouTube:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBitcoin Cash świętuje pierwsze urodziny
Następny artykułO wykresach ani słowa: AUD/USD, EUR/CHF, Złoto
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here