Naga MarketsMark Carney, prezes BoE
Mark Carney, prezes BoE

Decydenci polityczni Banku Anglii podczas grudniowego spotkania nie zdecydowali się na podwyżkę stóp procentowych, utrzymując jednocześnie poziom skupu aktywów na niezmiennym poziomie. Oświadczenie polityki pieniężnej zwraca jednak uwagę na problemy inflacyjne oraz narastającą presję wokół Brexitu. W bezpośredniej reakcji na publikację kurs funta szterlinga (GBP) osuwa się z sesyjnych maksimów wracając pod 1,27.


Inflacja spadanie poniżej poziomu docelowego w styczniu, prognozy PKB również słabsze

Stopa procentowa Banku Anglii została jednogłośnie utrzymana na poziomie 0,75%, a cel programu skupu aktywów na poziomie 435 miliardów funtów. Zgodnie z rynkowym konsensusem, BoE obecnie obserwuje rozwój sytuacji i nie decyduje się na podejmowanie istotniejszych decyzji na kilka miesięcy przed Brexitem.

Stopy procentowe UK
Źródło: Tradingeconomics.com

W oświadczeniu polityki pieniężnej znalazły się natomiast informacje sugerujące, że dynamika cen spowalnia pod koniec roku i w 2019 spadnie poniżej docelowego pułapu 2%. Osłabia się również brytyjskie PKB, którego wartość za czwarty kwartał zdaniem banku centralnego wyniesie 0,2%. Głównym problemem instytucji jest obecnie właściwa ocena skutków Brexitu oraz jego wpływu na lokalny rynek finansowy – bank zauważa jednocześnie, że niepewność związana z rozwodem na linii UK – UE wyraźnie wzrastała w listopadzie.

„Od czasu poprzedniego posiedzenia RPP, krótkoterminowe perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie uległy złagodzeniu, a ryzyko pogorszenia wzrostu gospodarczego wzrosło. Globalne warunki finansowe uległy zauważalnemu zaostrzeniu, szczególnie na rynkach kredytowych przedsiębiorstw. Jednak ceny ropy znacznie spadły, co powinno w pewnym stopniu wesprzeć popyt w rozwiniętych gospodarkach. Spadek cen ropy oznacza również, że inflacja CPI w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie spadnie w najbliższych miesiącach poniżej 2%” – czytamy w oświadczeniu BoE.

BoE bez niespodzianek, gołębi ton bez większego wpływu na funta

Pomimo gołębiego tonu retoryki decydentów Banku Anglii, rynek podszedł do dzisiejszej decyzji jako wydarzenia o niewielkim znaczeniu. Decyzja spowodowała relatywnie niewielkie osunięcie kursu funta (GBP/USD) z sesyjnych maksimów, wywołując powrót poniżej 1,27. W ujęciu całej sesji funt jest jednak nadal silny i wyraźnie zyskuje do dolara:

GBPUSDDaily 20.122
GBP/USD D1

Dobra kondycja GBP wynika między innymi z danych odnośnie sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik w listopadzie wzrósł 1,4% miesiąc do miesiąca. Oczekiwano wzrostu na poziomie 0,3, dane były więc dużo lepsze od oczekiwań. W ujęciu rocznym dynamika sprzedaży wyniosła 3,6%, wobec prognozowanego wzrostu na poziomie 2,0%.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here