Naga Markets

Stopniowe osłabienie dolara wydaje się bardzo prawdopodobne w najbliższym czasie, ocenia INGGlobalny rynek finansowy nadal jest targany niestabilnością i zmiennością, o czym świadczą ostatnie wydarzenia zarówno w USA, jak i w Europie. Pomimo decyzji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) o podniesieniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych, obawy o stabilność sektora bankowego utrzymują się, co prowadzi do zwiększonej niepewności co do przyszłej ścieżki polityki monetarnej. Ta sytuacja sprawiła, że ceny rynkowe są bardzo wrażliwe na nadchodzące wiadomości dotyczące sektora bankowego.

  • Wydaje się, że waluty o wysokiej stopie zwrotu, takie jak AUD i NZD, oderwały się od swojej kanonicznej korelacji z sentymentem do ryzyka
  • Dzisiejsze dane mogą zaoferować pewien wgląd w przyszły kierunek rynku i jego wpływ na politykę monetarną
  • Przyszłość rynku walutowego pozostaje niepewna, a duże ruchy i duże przerwy mogą być normą przez jakiś czas
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Dolar może rozpocząć trend spadkowy w najbliższych miesiącach 

Mimo że banki centralne udzieliły znacznego wsparcia w odpowiedzi na zamieszanie, rynek nadal jest zaniepokojony sytuacją w sektorze bankowym. Zwłaszcza jeśli chodzi o Credit Suisse i banki regionalne w USA. SNB udzielił CS pożyczki w wysokości 54 mld dolarów, natomiast Fed zaoferował swoje dwa instrumenty pożyczkowe, które wykorzystały do tej pory aż 165 mld dolarów.







Pomimo tych działań obligacje Credit Suisse nadal wykazują oznaki zagrożenia bankructwem, wskazując, że interwencja banku centralnego była warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym do przywrócenia normalności na rynku.

AVA

Istotnym źródłem niepewności są również spekulacje dotyczące przyszłotygodniowej decyzji Fed. Wczorajsza podwyżka stóp procentowych przez EBC o 50 pb sprawiła, że niektórzy uważają, że Fed może pójść za tym przykładem i podnieść stopy o 25 pb. Jednak duże cięcia stóp w okresie od maja do stycznia pozostają wpisane w krzywą kontraktów terminowych na Fed Funds, niezależnie od tego, czy Fed dokona podwyżki w przyszłym tygodniu. Taki poziom sprzeciwu wobec luzowania polityki pieniężnej będzie nieuchronnie napędzał znaczną część reakcji rynku, potencjalnie wpływając na stabilność finansową.

Źródło: CME FedWatch Tool
Źródło: CME FedWatch Tool

Pomimo ciągłej niestabilności na rynku długu, na rynku walutowym G10 nastąpiła przerwa. Waluty wydają się być dziwnym wyjątkiem wśród klas aktywów w ostatnich zawirowaniach rynkowych. Wynika to częściowo z faktu, że wstrząsy finansowe koncentrują się w USA i Europie, co utrudnia dolarowi zdobycie pozycji waluty bezpiecznej.

Polecamy również: Mike Novogratz: Dalsze problemy banków w USA. Inwestuj w Bitcoina

Wydaje się, że waluty o wysokiej stopie zwrotu, takie jak AUD i NZD, oderwały się od swojej kanonicznej korelacji z sentymentem do ryzyka. Przyszłość rynku walutowego pozostaje niepewna, a duże ruchy i duże przerwy mogą być normą przez jakiś czas. Stopniowe osłabienie dolara wydaje się bardziej prawdopodobne w najbliższym czasie, ale ryzyko wzrostowe pozostaje namacalne w tak zmiennym środowisku – wskazują analitycy ING.

Indeks dolara
Indeks dolara

Dzisiejszy kalendarz danych w USA obejmuje produkcję przemysłową za luty oraz dane dotyczące inflacji Uniwersytetu Michigan, ze szczególnym uwzględnieniem oczekiwań inflacyjnych. Dane te mogą zaoferować pewien wgląd w przyszły kierunek rynku i jego wpływ na politykę monetarną.

AVA Trade

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułAktywa kryptowalutowe staną się osobną kategorią w brytyjskich formularzach podatkowych
Następny artykułAkcje XTPL S.A. zyskują ponad 16%. Przyznanie patentu początkiem hossy?
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem