Naga Marketspapierowy samolot z euroPiątkowe przedpołudnie niemal po brzegi wypełnione jest istotnymi publikacjami makroekonomicznymi. Poznaliśmy już m.in. liczne odczyty wskaźników PMI przemysłowego a o godz. 11:00  Eurostat zaprezentował kolejne dwa ważne raporty. Pierwszy z nich dotyczył inflacji konsumenckiej (CPI) a drugi stopy bezrobocia.


Jak wynika z raportu Eurostatu, roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła w lutym 2019 roku 1,5% co oznacza wzrost o 0,1 p.p. z poziomu 1,4% raportowanego w styczniu br.

Jeśli chodzi o główne składniki inflacji w strefie euro, oczekuje się, że w lutym 2019 roku najbardziej wzrosły ceny energii (3,5% w porównaniu z 2,7% w styczniu), a następnie żywność, alkohol i tytoń (2,4% w porównaniu z 1,8% w styczniu), usługi (1,3% w porównaniu z 1,6% w styczniu) oraz towary przemysłowe nieenergetyczne (0,3%, stabilne w porównaniu ze styczniem).

Inflacja CPI w strefie euro
Źródło: Eurostat

Równocześnie dowiedzieliśmy się także, że stopa bezrobocia wyrównana sezonowo w strefie euro (EA19) utrzymała się w styczniu 2019 r. na dotychczasowym poziomie 7,8%. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano jednak jej spadek z 8,6%. Warto zwrócić uwagę, że jest to najniższa stopa bezrobocia odnotowana w strefie euro od października 2008 r.

Stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej (UE28) wyniosła natomiast w styczniu w styczniu 2019 r. 6,5%, co oznacza spadek z 6,6% w raportowanego w grudniu 2018 r. i z 7,2% w styczniu 2018 r. Jest to najniższa stopa odnotowana w UE28 od początku serii miesięcznych statystyk bezrobocia w UE w styczniu 2000 r.

Spośród państw członkowskich najniższe stopy bezrobocia w styczniu 2019 r. odnotowano w Czechach (2,1%) i w Niemczech (3,2%). Najwyższe stopy bezrobocia odnotowano w Grecji (18,5% w listopadzie 2018 r.), Hiszpanii (14,1%) i we Włoszech (10,5%).

Stopa bezrobocia w UE
Źródło: Eurostat

W porównaniu z rokiem ubiegłym stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach członkowskich z wyjątkiem Danii i Malty, gdzie pozostała stabilna. Największe spadki odnotowano na Cyprze (z 10,1% do 7,4%), w Grecji (z 21,1% do 18,5% od listopada 2017 r. do listopada 2018 r.) oraz w Hiszpanii (z 16,4% do 14,1%).

Spoglądając na notowania pary walutowej euro (EUR) do polskiego złotego (PLN) dostrzec można, że początek lutego nie był zbyt łaskawy dla naszej rodzimej waluty. Euro podrożało bowiem w tym czasie o niemal 9 groszy docierając ostatecznie powyżej 4.3430 PLN, gdzie już w ubiegłym tygodniu pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Ostatecznie dopiero we wtorek kurs osunął się jednak znacząco poniżej tej strefy. W skutek trzydniowej wyprzedaży kurs euro osunął się w rejon ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) tj. 4.30 PLN. W chwili obecnej obserwujemy reakcję popytową, która mogłaby determinować potencjalne odrzucenie obecnie tego wsparcia. Gdyby tak się stało, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownej aprecjacji kursu euro.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs euro (EUR) wobec kursu polskiego złotego (PLN)
EURPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKlient pozywa XTB za kontrowersyjny zapis w regulaminie
Następny artykułSpadek eksportu ropy z Wenezueli, prognozy nadwyżki na rynku kakao
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here