Naga MarketsStopa bezrobocia w Polsce wzrosła do 5,5%. Bez pracy w styczniu było ponad 92 tysiące osóbWedług danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5%, a zatem była wyższa o 0,3 p.p. niż ta, którą zarejestrowano w grudniu 2019 r. Lepiej wygląda natomiast sytuacja w ujęciu rocznym, gdzie wskaźnik spadł o 0,6%.


Bezrobotnych jest więcej niż wskazywały szacunki

Jak podawał na początku miesiąca resort pracy kierowany przez Marlenę Maląg, liczbę osób bezrobotnych szacowano na 920 tysięcy. Ostateczny wynik okazał się jednak gorszy, ponieważ z danych GUS wynika, że bez pracy było 922,2 tysiąca osób.

Wzrost bezrobocia w styczniu nie stanowi jednak zaskoczenia, ponieważ już od roku 1998 obserwuje się to zjawisko porównując z danymi z grudnia.

Mniej nowych ofert pracy

Chociaż w styczniu bezrobocie wzrosło, to w ciągu roku bezrobotnych ubyło. Jest ich mniej o niecałe 101 tysięcy. To jednak wcale nie oznacza, że pojawiło się więcej ofert pracy,  których tak naprawdę ubyło w ujęciu rocznym o 9,3 tys.

Zmniejszenie liczby osób bezrobotnych wiąże się z przejściem na emeryturę osób, które nabyły do tego prawo, a także mniejszą liczba nowych osób na rynku pracy. Mniejsza o 10,4 tys. liczba nowych miejsc pracy (154,5 tys.) przy 76,8 tys. stanowisk. na koniec stycznia wskazuje na ochłodzenie na rynku pracy.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Bardzo dobre dane według BAEL

Klasyczna stopa bezrobocia to stosunek liczby osób, które pracy nie mają, czyli liczby osób bezrobotnych, do liczby osób aktywnych zawodowo. GUS publikuje natomiast także stopę bezrobocia wyliczaną według metodologii BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności).

Zobacz też: Koronawirus wypchnął indeks strachu VIX na poziomy z początku ubiegłego roku. S&P 500 stracił ponad 3%

Metodologia BAEL w dużym uproszczeniu polega na wykluczeniu ze statystyk osób bezrobotnych, które nie szukają pracy. Dane za IV kw. według tej metodologii ukazują spadek bezrobocia na historyczne minima, do poziomu 2,9%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here