Naga MarketsChoć oczy inwestorów o godzinie 14:30 zwrócone były na Stany Zjednoczone i publikowane wówczas non-farming payrolls, to w tym samym momencie udostępniono najnowsze, grudniowe dane z Kanady. Tamtejszy rynek pracy, w przeciwieństwie do amerykańskiego, bardzo pozytywnie zaskakuje rynek, który na kilka minut po publikacji raportu wykupuje CAD. 


Zatrudnienie w kraju rośnie trzeci miesiąc z rzędu osiągając w grudniu wynik +79000. Stopa bezrobocia kontynuuje trend spadkowy zniżkując pod koniec minionego roku o 0,2 punktu procentowego i wynosząc ostatecznie 5,7%. To najniższa stopa bezrobocia w Kanadzie od stycznia 1976 roku – czytamy w opublikowanym dziś raporcie StatCan.źródło: CANSIM table 282-0087

Dzisiejsza publikacja zdecydowanie należy do tych z grona bardzo pozytywnych. Ankietowani przez Bloomberg ekonomiści spodziewali się wzrostu zatrudnienia na poziomie tysiąca osób. Tymczasem grudniowe dane okazały się znacznie lepsze. Również w przypadku poziomu bezrobocia prognozy były nieco bardziej pesymistyczne niż rzeczywistość. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika do poziomu 6,0% (z listopadowych 5,9%) tymczasem grudniowe dane zaskoczyły rynek wartością najniższą od kilku dekad.

Pozytywny wydźwięk danych z kanadyjskiego rynku pracy psują nieco wyliczenia bilansu handlowego. Listopad Kanada zakończyła deficytem na poziomie 2,5 mld USD. W październiku wskaźnik wyniósł zaledwie 1,6 mld USD. Niemniej jednak dane z rynku pracy wyraźnie przyćmiły nieco gorsze warunki w handlu międzynarodowym, co zresztą widoczne jest na wykresach.

USDCAD gwałtownie w dół

Negatywna niespodzianka w przypadku amerykańskich payrollsów i wyraźnie bardziej pozytywne od prognoz dane z Kanady powodują, że USDCAD gwałtownie traci. Para wybiwszy na początku stycznia formację klina kontynuuje spadki, testując zniesienie 61,8 ostatniego impulsu wzrostowego:

USDCAD dzięki TradingView

Bezpieczna strategia do handlu na danych? Sprawdź możliwości opcji waniliowych!

CAD zyskuje również względem EUR. Para pokonała wsparcie w rejonie 1,4960 i w pół godziny po publikacji kanadyjskich danych wygląda na to, że niedźwiedzie momentum nie zamierza wyczerpać się w najbliższym czasie:

EURCAD dzięki TradingViewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here