Naga MarketsW dziewiątej odsłonie programu Blockchain na antenie Comparic24.tv gośćmi Marcina Wenusa byli profesor Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain Uczelni Łazarskiego oraz Artur Radosz reprezentujący agencję Icole. Tematem odcinka były oferty publiczne tokenów kryptowalutowych, czyli securities token offering (w skrócie STO). Czy te okażą się lepszym rozwiązaniem niż ICO?


STO, czyli nowe ICO, jednak na zasadach IPO?

Dotychczas projekty oparte na technologii Blockchain zbierały fundusze za pomocą ICO, która umożliwiała inwestorom z całego świata inwestowanie w zupełnie nowe projekty start-upowe. Jednak mała wiarygodność ICO i zawirowania regulacyjne sprawiły, że rozwinął się nowy sposób finansowania – STO (Security Token Offering).

Oferuje on tokeny, które posiadają cechy papierów wartościowych i podlegają pod ustawę o obrocie papierów wartościowych oraz spełniają wszystkie wymogi z nimi związane. Jest to więc dużo bezpieczniejszy sposób finansowania, ze względu na obowiązek emisji asset tokenów na Blockchainie w ramach sztywnych wymogów prawnych w sprawie prospektu emisyjnego, pozwalając tym samym nabywcom tokenów posiadać udziały w realnym przedsiębiorstwie.

STO jest odpowiedzią krypto-giełd i świata kryptowalutowego na pierwotną ofertę publiczną, czyli wejście spółki na giełdę. W tym przypadku chodzi jednak o wejście spółki na krypto-giełdę, co jest podstawową różnicą. Natomiast wszystkie regulacje, które dotyczą klasycznego IPO dotyczą również STO. Biorąc pod uwagę, że wcześniejszy model stosowany na rynku kryptowalutowym czyli ICO wypracował sobie bardzo złą sławę, doszło do pojawienia się tak zwanego „syndromu Bahamów”, gdzie większość projektów okazała się nieuczciwa, a ich pomysłodawcy zebrali pieniądze i uciekli do ciepłych krajów” – komentuje Artur Radosz, będący przedstawicielem agencji Icole.

Zobacz również: STO jest przyszłością branży, twierdzi Daria Gaca

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here