Naga MarketsSteve WozniakSteve Wozniak przegrał proces wytoczony przeciwko YouTube. Platforma ta zezwalała na to, aby jej użytkownicy dopuścili się nieuczciwych praktyk, bezprawnie wykorzystując wizerunek znanego przedsiębiorcy. Co więcej, umożliwiła ona rozwój oszustw poprzez nieusuwanie reklam promujących SCAM-y, a także nieblokowanie kont podszywających się pod wpływowe osoby. Spółka Google LLC oraz podmioty do niej przynależne znajdują się pod ochroną prawa federalnego Stanów Zjednoczonych. Mając to na uwadze, sąd orzekł, że platformy internetowe nie ponoszą odpowiedzialności za treści publikowane przez swoich użytkowników. 

Kryptowalutowe SCAM-y publikowane na YouTube

Wielu znanych przedsiębiorców czy celebrytów padło ofiarą bezprawnego wykorzystania wizerunku do promowania oszustw finansowych. Nieuczciwe osoby próbowały za ich pośrednictwem pozyskać zaufanie nieświadomych użytkowników. W ubiegłym roku reklamy SCAM-ów zaczęły masowo pojawiać się na platformie YouTube. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Oszuści upodobali sobie szczególnie branżę kryptowalut. Scamerzy namawiali niedoświadczonych inwestorów do odebrania gratisu w postaci wirtualnych walut takich jak bitcoin (BTC), czy ether (ETH). Ofiara była proszona o przesłanie określonej kwoty w kryptowalucie, po to, by odblokować bonus. Użytkownicy, którzy dali się nabrać na tę starą już sztuczkę, szybko pożałowali swojej decyzji, ponieważ żadnej nagrody nie otrzymali, a co więcej stracili też własne środki!

Steve Wozniak przegrywa proces

Współzałożyciel Apple należy do grona wpływowych ludzi, których wizerunek wykorzystywany był przez oszustów najczęściej. Przedsiębiorca ten nie zamierzał się temu biernie przyglądać. W lipcu 2020 roku pozwał on platformę YouTube, która umożliwiała zamieszczanie tego typu reklam oraz tworzenie fałszywych kont. 

Oszuści wykorzystali imię i nazwisko Steve’a Wozniaka, zdjęcia, a także nagrania wideo z różnych konferencji do promowania swoich prezentacji o bitcoinie. Scamerzy twierdzili, że przedsiębiorca ten robi rozdanie, w którym podwoi środki przesłane przez użytkowników na podany adres kryptograficzny. Współzałożyciel Apple podkreślił, iż wiele osób dało się na to nabrać, odnotowując straty finansowe. W jego opinii YouTube powinno ponieść za to konsekwencje. 

Ze względu na to, że spółka Google LLC oraz wszystkie przynależne do niej podmioty podlegają pod prawo federalne Stanów Zjednoczonych, nie ponoszą one odpowiedzialności za treści publikowane przez swoich użytkowników. Takie stanowisko objął w środę sędzia stanu Kalifornii we wstępnym orzeczeniu. Steve Wozniak dostał 30 dni na wniesienie inaczej zdefiniowanej skargi. 

Autor poleca również:

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here